Remont! Batorego zamknięta

10 Maj 2013
Wyobrażacie sobie Batorego szerszą o 3 metry? Z wysepkami, dodatkowym pasem ruchu, zatoczkami dla autobusów... Pięknie? Ale coś za coś! Najpierw musimy zacisnąć zęby. I przeczekać. Co? Gruntowny remont, który zaczyna się dziś (piątek) i potrwa do końca października.

Tylko dziś, do godz. 22.00, będzie można przejechać „po staremu” z jednego końca ul. Batorego na drugi. Potem – ciach! I będziemy musieli się przyzwyczaić do zamykania fragmentów drogi, objazdów... Ta ulica nigdy nie budziła sympatii zmotoryzowanych. Bo za wąska. I bardzo obciążona. Rozpoczynający się właśnie remont dodatkowo pogorszy sytuację.

Trzy etapy

- Dlatego podzieliliśmy prace na trzy etapy – zaznacza Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami. – Wszystko po to, by utrudnienia dla mieszkańców były jak najmniejsze. Ale oczywiście nie łudźmy się, że nie będzie żadnych kłopotów. Będą. Jak przy każdym poważnym remoncie.

A remont Batorego, to jedna z największych tegorocznych inwestycji drogowych w mieście. Ulicę czeka gruntowna przebudowa.

Na początek – nowiutkie rondo. Powstanie do końca czerwca w miejscu obecnego skrzyżowania ulicy Batorego z Energetyków, z lekkim przesunięciem w kierunku Trasy Północnej. Ten etap prac wiąże się z zamknięciem części ulicy. Z Batorego w Energetyków przejedziemy tylko od strony Trasy Północnej, ten manewr nam się nie uda od strony ul. Dworcowej.

W czasie budowy, kierowcy jadący od strony Trasy Północnej będą mogli jedynie skręcić z Batorego w prawo, w Energetyków - po dodatkowej drodze wyłożonej z płyt. Nie będzie można za to pojechać z Energetyków na Batorego (w kierunku Dworcowej).

Ślepa ulica

Batorego będzie ślepą ulicą dla tych, którzy spróbują przejechać nią od strony Dworcowej. Owszem, mieszkańcy domów m.in. przy Obywatelskiej, Harcerskiej, Rajskiej, Ludowej, Langiewicza, dojadą z tego kierunku do swoich posesji, ale nie przebiją się już na Energetyków, czy dalej, w kierunku rogatek miasta. Pozostanie objazd, najwygodniejszy ulicą Jana z Kolna.

Kto chce, może poruszać się osiedlowymi uliczkami, ale to rzecz raczej dla wtajemniczonych, stałych bywalców tej okolicy.

- Rondo w tym miejscu zapewni przede wszystkim płynność ruchu – mówi Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.

Prace na krzyżówce, firma Mota-Engil ma zakończyć do 30 czerwca. Dzień później rozpocznie się drugi etap inwestycji – remont Batorego na odcinku od nowego ronda do ul. Rajskiej. Ale o tym napiszemy w kolejnych wydaniach „Łącznika”.

Objazd dla MZK

Remont Batorego oznacza też objazdy dla autobusów. Linie 4, 19, 23, 24, 55 i N2 - od skrzyżowania Batorego z Energetyków (w obu kierunkach) pojadą ulicami: Energetyków, Zjednoczenia, Objazdową, Dąbrowskiego, Jana z Kolna i dojadą do ronda Anny Borchers, gdzie wrócą na stałe trasy. Linia 12, w kierunku dworca PKP, pojedzie takimi ulicami, jak wyżej wymienione linie, ale w kierunku ul. Dekoracyjnej, oprócz przystanku „Obywatelska” ominie też przystanek nr 218 „Energetyków”. Uwaga! Z tego przystanku autobus linii 12 będzie odjeżdżał w kierunku dworca, a nie tak jak dotychczas - w kierunku ul. Dekoracyjnej.

Wyłączone zostają przystanki „Obywatelska” na ul. Batorego (w obu kierunkach). Przystanki zastępcze to „Energetyków” (nr 78 i 218)

(dsp)

Artykuły powiązane: 

Największa od lat inwestycja drogowa - 36 mln zł na przebudowę Trasy Północnej

Sukces! Mamy pieniądze na kapitalny remont Trasy Północnej. – To będzie chyba największa inwestycja drogowa w województwie, realizowana przez samorząd – cieszy się prezydent Janusz Kubicki. Co najważniejsze, miasto będzie to kosztować niewiele – tylko 5,4 mln zł.

Chętni na remont ulicy Batorego

Pięć firm zgłosiło się do remontu ul. Batorego. Ulicę czeka gruntowna przebudowa.

W tym roku miliony pójdą na drogi

Na pięć największych tegorocznych inwestycji drogowych, wartych ok. 60 mln zł, miasto uzyskało z zewnątrz ok. 40 mln zł. Zdecydowana większość z nich to środki centralne. Tylko przebudowa ronda PCK w całości finansowana jest z budżetu miasta