W tym roku miliony pójdą na drogi

19 Kwiecień 2013
Na pięć największych tegorocznych inwestycji drogowych, wartych ok. 60 mln zł, miasto uzyskało z zewnątrz ok. 40 mln zł. Zdecydowana większość z nich to środki centralne. Tylko przebudowa ronda PCK w całości finansowana jest z budżetu miasta

BATOREGO - 6,5 mln zł

Firma:Mota-Engil
Zakończenie: październik

Remont Batorego to jedna z największych tegorocznych inwestycji drogowych. Ulicę czeka gruntowna przebudowa z całkowitą wymianą nawierzchni i podbudowy (odcinek od Dworcowej do Energetyków). Niektóre fragmenty zostaną poszerzone, umożliwiając wytyczenie lewoskrętów. Ułatwi to komunikację, bo samochody chcące skręcić w osiedle nie będą tamowały ruchu. Zostanie też przeniesiony przystanek autobusowy. Na skrzyżowaniu z ul. Energetyków powstanie rondo.
Na czas robót ulica zostanie całkowicie wyłączona z ruchu. Wjazd będą mieli jedynie mieszkańcy posesji wzdłuż ulicy. Prace powinny ruszyć pod koniec kwietnia.

Finansowanie: Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych („schetynówki”) – 3 mln, reszta – miasto.


RONDO PCK - 5,5 mln zł

Firma: Pol-Dróg z Piły
Zakończenie: sierpień

Prace remontowe trwają. W tej chwili z ruchu wyłączono wewnętrzny pierścień, potem nastąpi wyłączenie środkowego i zewnętrznego pasa.
Efektem robót będzie nowa organizacja ruchu, co pozwoli zwiększyć przepustowość ronda i bezpieczeństwo. Powstaną prawoskręty w czterech kierunkach oraz dodatkowy trzeci pas ruchu, czyli wewnętrzny pierścień. Powstanie także dwufazowa sygnalizacja świetlna, zamiast jednofazowej. Oznacza to, że sygnalizacja będzie nie tylko umożliwiać wjazd na rondo, ale też regulować wyjazd i ruch na nim.
Zostanie też wymieniona nawierzchnia, powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Finansowanie: w całości miasto.


ŁĄCZNIK WROCŁAWSKA - JAGODOWA - 5,5 mln zł

Firma: Strabag
Zakończenie: październik

To będzie całkiem nowa, budowana od podstaw droga. Połączy ulicę Jagodową na Jędrzychowie z ul. Wrocławską. Droga będzie miała długość 1,8 km, zostanie zbudowana w lesie.
Łącznik Wrocławska-Jagodowa ma ułatwić wyjazd na drogę ekspresową S3 mieszkańcom Jędrzychowa. Przy ul. Jagodowej powstanie rondo. W planach jest również takie samo skrzyżowanie na ul. Wrocławskiej, ale będzie zrobione w drugim etapie inwestycji.
Na razie zostanie zbudowany normalny wjazd, za pętlą autobusową, na szczycie wzniesienia przed Raculą. Prace powinny się rozpocząć w maju. Potrwają do końca października.

Finansowanie: Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych („schetynówki”) – 50 proc. ,miasto - 50 proc.


JĘDRZYCHOWSKA - 6 mln zł

Firma: otwarcie ofert przetargowych 22 kwietnia
Zakończenie: październik

Remont ul. Jędrzychowskiej jest podzielony na dwa fragmenty – miejski i poza miastem. Pierwszy, to odcinek ul. Kożuchowskiej, między ul. Sienkiewicza i Botaniczną. Drugi, to szosa w kierunku Kożuchowa, od rogatek miasta do skrzyżowania z drogą Ochla-Drzonków.
W mieście zniknie ostatni fragment brukowanej ulicy (ok. 500 m) - od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do skrzyżowania z ul. Botaniczną. Zostanie wymieniona nawierzchnia, przebudowana kanalizacja i wymieniona istniejąca sygnalizacja świetlna.
Na fragmencie poza miastem (3 km) położony zostanie nowy dywanik asfaltowy, pobocze będzie utwardzone destruktem.
Prace powinny rozpocząć się pod koniec maja.

Finansowanie: 70 proc. – Lubuski Regionalny Program Operacyjny, 30 proc. – miasto.