Największa od lat inwestycja drogowa - 36 mln zł na przebudowę Trasy Północnej

19 Kwiecień 2013
Sukces! Mamy pieniądze na kapitalny remont Trasy Północnej. – To będzie chyba największa inwestycja drogowa w województwie, realizowana przez samorząd – cieszy się prezydent Janusz Kubicki. Co najważniejsze, miasto będzie to kosztować niewiele – tylko 5,4 mln zł.

 Wiara czyni cuda – śmieje się prezydent Kubicki. – A radni nie wierzyli!
O co chodzi z wiarą i cudami? Prezydent Kubicki i wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk od lat powtarzają: nie budujmy tylko za swoje, czekajmy na wsparcie z zewnątrz, trzeba tylko cierpliwości. Podobnie było z Trasą Północną, o której remoncie mówi się od lat.
- Radni w wielu przypadkach nie wierzą, że zdobędziemy wsparcie z zewnątrz i namawiają mnie, żeby inwestować tylko z budżetu miasta. Wtedy jednak o wiele mniej zrobimy – tłumaczy prezydent Kubicki.

Kosztowna przebudowa

Bo przebudowa Trasy Północnej kosztować będzie, bagatela, 36 mln zł. Dzięki wsparciu z centralnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, 85 proc. kosztów pokryje Warszawa. Nas kosztować to będzie tylko 5,4 mln zł.
Na pięć największych tegorocznych inwestycji drogowych, wartych ok. 60 mln zł, miasto uzyskało z zewnątrz ok. 40 mln zł. Zdecydowana większość z nich to środki centralne. Tylko przebudowa ronda PCK w całości finansowana jest z budżetu miasta. – Trzeba je było przebudować już teraz. Nie mogliśmy czekać jeszcze kilka lat na wsparcie z zewnątrz – tłumaczy prezydent.

Co będzie zrobione?

Co zostanie zrobione na Trasie Północnej? Pomiędzy rondem przy Przylepie i rondem koło Auchan wyremontowane zostaną obydwie nitki trasy. Dalej, w kierunku obwodnicy, remontowana będzie tylko jedna, północna nitka drogi. – Drugi fragment był już wcześniej remontowany – tłumaczy Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.


Mieszkańców najbardziej zainteresują nowości. Łatwiej będzie wyjechać z CRS po meczu Stelmetu. Parking z Trasą Północną zepnie łącznik, umożliwiający wyjechanie w kierunku obwodnicy.
Nowością będzie również rondo nieopodal ADB. Ułatwi wyjazd z os. Zastalowskiego w obydwu kierunkach. W przyszłości będzie z niego można wjechać do strefy gospodarczej za ADB, jeżeli ona powstanie. Tuż za rondem powstanie ulica równoległa do Trasy Północnej, która ułatwi bezpieczny wyjazd z bocznych ulic.
Dziś, w godzinach szczytu, trudno jest wjechać na Trasę z ul. Batorego. Po przebudowie znajdzie się tutaj prawoskręt, który upłynni ruch.
- Chcielibyśmy w połowie maja ogłosić przetarg – zapowiada dyrektor Urbański. – Zakładam, że prace rozpoczną się w wakacje, kiedy w mieście jest mniejszy ruch. Roboty potrwają ponad rok. Zakończenie inwestycji planujemy na jesień 2014 r.

Wielki front inwestycyjny

W tym roku na remonty i budowy nowych dróg wydamy ponad 60 mln zł. Dwa razy więcej niż przed rokiem. Przebudowa Trasy Północnej będzie największą inwestycją drogową od lat.
W tym roku, przy pięciu największych inwestycjach drogowych prezydent „pękł” tylko raz – jedynie rondo PCK zostanie przebudowane za własne pieniądze. Przy pozostałych zadaniach miasto otrzymało wsparcie z programu tzw. schetynówek lub od marszałka z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
(tc)

 

Artykuły powiązane: 

Trasa Północna - co się na niej zmieni? Projekty

Nowa nawierzchnia, nowe rondo, prawoskręty i wjazd na teren Centrum rekreacyjno Sportowego - to się mieni na Trasie Północnej

W tym roku miliony pójdą na drogi

Na pięć największych tegorocznych inwestycji drogowych, wartych ok. 60 mln zł, miasto uzyskało z zewnątrz ok. 40 mln zł. Zdecydowana większość z nich to środki centralne. Tylko przebudowa ronda PCK w całości finansowana jest z budżetu miasta

Jeżeli są pieniądze, to ulice trzeba remontować

- Będzie trochę kłopotów, ale trzeba brać pieniądze i budować drogi w mieście – mówi Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki