Połączenie. Jędrzychów życzy powodzenia!

12 Kwiecień 2013
Wyczerpaliśmy możliwości rozwoju w obecnych granicach – przekonywał mieszkańców prezydent Janusz Kubicki, podczas ostatniego spotkania na Jędrzychowie.

Spotkaniem z mieszkańcami Jędrzychowa, osiedli Morelowa, Słowackiego oraz przyległych ulic zakończył się w piątek, 12 kwietnia, cykl spotkań z mieszkańcami Zielonej Góry. Publiczność zebrana w stołówce Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Kąpielowej z uwagą wysłuchała prezentacji prezydenta Janusza Kubickiego, któremu towarzyszył zastępca Dariusz Lesicki oraz szef zespołu zajmującego się połączeniem miasta i gminy prof. Czesław Osękowski. W spotkaniu wzięli udział również radni miejscy Radosław Brodzik, Mirosław Bukiewicz i Marek Kamiński.

- Zielona Góra wyczerpała możliwości rozwoju w obecnych granicach administracyjnych – tłumaczył prezydent Kubicki. – Nasze miasto oddziałuje na gminy ościenne. Jeśli będzie słabe, straci na tym cały region. W interesie nas wszystkich, mieszkańców gminy i miasta jest, aby Zielona Góra się rozwijała a może to zrobić tylko poszerzając swoje granice.

Frekwencja znacznie wyższa

Było to ostatnie z sześciu spotkań, które przez ostatni tydzień odbywały się w kolejnych dzielnicach Zielonej Góry. Po odwiedzeniu wszystkich miejscowości w gminie, przedstawiciele magistratu chcieli się upewnić, że mieszkańcy Zielonej Góry również znają najważniejsze fakty, dotyczące planowanego połączenia. Było to jednocześnie jedno z najliczniejszych spotkań. Prezentacji przysłuchiwało się około 50 osób.

- Frekwencja na terenie gminy była znacznie wyższa niż na terenie miasta, ale chcieliśmy przede wszystkim stworzyć mieszkańcom możliwość spotkania i dyskusji – podkreślał prof. Czesław Osękowski.

Nie chcemy tu wieżowców

Mieszkańcy ul. Kolberga postanowili wykorzystać okazję bezpośredniego spotkania z władzami miasta, aby przypomnieć o nurtującym ich problemie. W sąsiedztwie ich domów firma developerska zaplanowała budynek wielorodzinny. – Jędrzychów jest dzielnicą o niskiej zabudowie. Nie chcemy tu wieżowców ani wycinek lasów – deklarowali. Prezydent Janusz Kubicki wysłuchał tych uwag. – Nie ma naszej zgody na to, aby na interesującym Państwa terenie powstał budynek wyższy niż 12 metrów ani mieszczący więcej niż 8 mieszkań. Developer musiałby również zapewnić 1,5 miejsca parkingowego na każde mieszkanie, a teren jest na to za mały – studził emocje zastępca prezydenta Dariusz Lesicki. Ostatecznie zadeklarowano zorganizowanie spotkania dla mieszkańców, kiedy zostaną wyłożone do ich wglądu nowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Życzymy powodzenia!

Podobnie, jak na poprzednich spotkaniach w mieście, mieszkańcy wyrażali swoje poparcie dla idei połączenia. - Chciałbym podziękować panu prezydentowi i wiceprezydentom, radnym i profesorowi Osękowskiemu za inicjatywę połączenia. Życzę, żeby się to Państwu udało – podsumował spotkanie ostatni z zabierających głos mieszkańców. Zebrał gromkie brawa.

(ms)

Artykuły powiązane: 

Chynowa do połączenia nie trzeba nakłaniać

- Nas nie trzeba przekonywać do połączenia z gminą. Do tego musi dojść prędzej czy później – mówili mieszkańcy Chynowa na środowym spotkaniu z prezydentem Januszem Kubickim w Zespole Edukacyjnym nr 1.

Łączmy się! W jedności jest siła - czyli prezydent na os. Zastalowskim

- Miasto z gminą powinno się połączyć, bo w jedności siła – mówi Anas Saadain, mieszkaniec ul. Batorego pochodzący z Sudanu, który uczestniczył w poniedziałkowym spotkaniu mieszkańców z prezydentem Januszem Kubickim.

Miasto jak Zdrój, czyli prezydent na os. Pomorskim

Prawne umocowanie Kontraktu Zielonogórskiego, sytuacja powiatu ziemskiego po połączeniu miasta i gminy, a nawet… zmiana nazwy miasta Zielona Góra. Te tematy pojawiły się na czwartkowym spotkaniu prezydenta Janusza Kubickiego z mieszkańcami Os. Pomorskiego i Śląskiego.

Do trzech razy sztuka, czyli prezydent o połączeniu w Hydrozagadce

- Dwa razy próbowano połączyć miasto i gminę. Sądzę, że za trzecim razem się uda. Do trzech razy sztuka – stwierdziła Ludmiła Kotowska, mieszkanka os. Piastowskiego na piątkowym spotkaniu mieszkańców z prezydentem Januszem Kubickim.

Prezydent na os. Przyjaźni: - Kupujemy los na loterii.

- Jestem przekonany, że połączenie miasta i gminy zakończy się sukcesem. Będę nakłaniał wszystkich sąsiadów, żeby je poparli – zadeklarował Janusz Jabłoński z os. Przyjaźni podczas wtorkowego spotkania z prezydentem Januszem Kubickim.