Połączenie. Jędrzychów życzy powodzenia!

12 Kwiecień 2013
Wyczerpaliśmy możliwości rozwoju w obecnych granicach – przekonywał mieszkańców prezydent Janusz Kubicki, podczas ostatniego spotkania na Jędrzychowie.

Spotkaniem z mieszkańcami Jędrzychowa, osiedli Morelowa, Słowackiego oraz przyległych ulic zakończył się w piątek, 12 kwietnia, cykl spotkań z mieszkańcami Zielonej Góry. Publiczność zebrana w stołówce Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Kąpielowej z uwagą wysłuchała prezentacji prezydenta Janusza Kubickiego, któremu towarzyszył zastępca Dariusz Lesicki oraz szef zespołu zajmującego się połączeniem miasta i gminy prof. Czesław Osękowski. W spotkaniu wzięli udział również radni miejscy Radosław Brodzik, Mirosław Bukiewicz i Marek Kamiński.

- Zielona Góra wyczerpała możliwości rozwoju w obecnych granicach administracyjnych – tłumaczył prezydent Kubicki. – Nasze miasto oddziałuje na gminy ościenne. Jeśli będzie słabe, straci na tym cały region. W interesie nas wszystkich, mieszkańców gminy i miasta jest, aby Zielona Góra się rozwijała a może to zrobić tylko poszerzając swoje granice.

Frekwencja znacznie wyższa

Było to ostatnie z sześciu spotkań, które przez ostatni tydzień odbywały się w kolejnych dzielnicach Zielonej Góry. Po odwiedzeniu wszystkich miejscowości w gminie, przedstawiciele magistratu chcieli się upewnić, że mieszkańcy Zielonej Góry również znają najważniejsze fakty, dotyczące planowanego połączenia. Było to jednocześnie jedno z najliczniejszych spotkań. Prezentacji przysłuchiwało się około 50 osób.

- Frekwencja na terenie gminy była znacznie wyższa niż na terenie miasta, ale chcieliśmy przede wszystkim stworzyć mieszkańcom możliwość spotkania i dyskusji – podkreślał prof. Czesław Osękowski.

Nie chcemy tu wieżowców

Mieszkańcy ul. Kolberga postanowili wykorzystać okazję bezpośredniego spotkania z władzami miasta, aby przypomnieć o nurtującym ich problemie. W sąsiedztwie ich domów firma developerska zaplanowała budynek wielorodzinny. – Jędrzychów jest dzielnicą o niskiej zabudowie. Nie chcemy tu wieżowców ani wycinek lasów – deklarowali. Prezydent Janusz Kubicki wysłuchał tych uwag. – Nie ma naszej zgody na to, aby na interesującym Państwa terenie powstał budynek wyższy niż 12 metrów ani mieszczący więcej niż 8 mieszkań. Developer musiałby również zapewnić 1,5 miejsca parkingowego na każde mieszkanie, a teren jest na to za mały – studził emocje zastępca prezydenta Dariusz Lesicki. Ostatecznie zadeklarowano zorganizowanie spotkania dla mieszkańców, kiedy zostaną wyłożone do ich wglądu nowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Życzymy powodzenia!

Podobnie, jak na poprzednich spotkaniach w mieście, mieszkańcy wyrażali swoje poparcie dla idei połączenia. - Chciałbym podziękować panu prezydentowi i wiceprezydentom, radnym i profesorowi Osękowskiemu za inicjatywę połączenia. Życzę, żeby się to Państwu udało – podsumował spotkanie ostatni z zabierających głos mieszkańców. Zebrał gromkie brawa.

(ms)

Artykuły powiązane: 

Chynowa do połączenia nie trzeba nakłaniać

- Nas nie trzeba przekonywać do połączenia z gminą. Do tego musi dojść prędzej czy później – mówili mieszkańcy Chynowa na środowym spotkaniu z prezydentem Januszem Kubickim w Zespole Edukacyjnym nr 1.

Łączmy się! W jedności jest siła - czyli prezydent na os. Zastalowskim

- Miasto z gminą powinno się połączyć, bo w jedności siła – mówi Anas Saadain, mieszkaniec ul. Batorego pochodzący z Sudanu, który uczestniczył w poniedziałkowym spotkaniu mieszkańców z prezydentem Januszem Kubickim.

Miasto jak Zdrój, czyli prezydent na os. Pomorskim

Prawne umocowanie Kontraktu Zielonogórskiego, sytuacja powiatu ziemskiego po połączeniu miasta i gminy, a nawet… zmiana nazwy miasta Zielona Góra. Te tematy pojawiły się na czwartkowym spotkaniu prezydenta Janusza Kubickiego z mieszkańcami Os. Pomorskiego i Śląskiego.

Do trzech razy sztuka, czyli prezydent o połączeniu w Hydrozagadce

- Dwa razy próbowano połączyć miasto i gminę. Sądzę, że za trzecim razem się uda. Do trzech razy sztuka – stwierdziła Ludmiła Kotowska, mieszkanka os. Piastowskiego na piątkowym spotkaniu mieszkańców z prezydentem Januszem Kubickim.

Prezydent na os. Przyjaźni: - Kupujemy los na loterii.

- Jestem przekonany, że połączenie miasta i gminy zakończy się sukcesem. Będę nakłaniał wszystkich sąsiadów, żeby je poparli – zadeklarował Janusz Jabłoński z os. Przyjaźni podczas wtorkowego spotkania z prezydentem Januszem Kubickim.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki