Prezydent na os. Przyjaźni: - Kupujemy los na loterii.

9 Kwiecień 2013
- Jestem przekonany, że połączenie miasta i gminy zakończy się sukcesem. Będę nakłaniał wszystkich sąsiadów, żeby je poparli – zadeklarował Janusz Jabłoński z os. Przyjaźni podczas wtorkowego spotkania z prezydentem Januszem Kubickim.

To było trzecie z cyklu otwartych miejskich spotkań z prezydentem w sprawie połączenia miasta i gminy. Odbyło się w stołówce Szkoły Podstawowej nr 18 przy ul. Francuskiej. – Zielona Góra się dusi, nie ma gdzie się rozwijać, a jednocześnie połowa jej powierzchni to lasy – mówił J. Kubicki. – Inni prezydenci miast patrzą na mnie trochę jak na kosmitę, kiedy im to mówię. Bo oni chcieliby mieć lasy, a nie mają, podczas gdy my je mamy, lecz stanowią one barierę rozwoju. Przecież nikt nie chce wycinki drzew.


W środę kolejne spotkanie z mieszkańcami Chynowa, osiedla Wazów oraz ulic: Strumykowej, Sulechowskiej i przyległych
10 kwietnia 2013 r. (środa), godz. 17.00
Zespół Edukacyjny nr 1
ul. Truskawkowa 12, sala 9 (parter)


Połączenie jest konieczne

O konieczności powiększenia granic miasta przemawia – zdaniem prezydenta – cała gama innych argumentów, od finansowych i gospodarczych, po administracyjne. Po kolei je wyłuszczył. – Od przeciwników połączenia chciałbym usłyszeć chociaż jeden argument, który nie jest czyimś partykularnym interesem, a dotyczy dobra wspólnego. Niestety, nie słyszę takich – mówił prezydent. – Jeśli więc mamy dostać dzięki połączeniu setki milionów złotych, a miałoby to skończyć się fiaskiem, bo zwyciężą czyjeś partykularne interesy, to byłaby to katastrofa.

Zakończy się sukcesem

W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców, wśród nich m.in. radni Bożena Ronowicz, Andrzej Bocheński i Piotr Barczak. A także kierownik administracji os. Przyjaźni Janusz Jabłoński, który stwierdził: – Jestem przekonany, że połączenie zakończy się sukcesem. Będę namawiał sąsiadów, żeby je poparli. Doczekałem się dwóch wnuków i zależy mi, żeby żyło im się w Zielonej Górze lepiej, taniej i bardziej funkcjonalnie.

B. Ronowicz zastanawiała się m.in. nad słabą frekwencją na spotkaniach dotyczących połączenia: - Ta frekwencja pokazuje, że mieszkańcy nie widzą dla siebie problemu wynikającego z połączenia. Gdyby mieszkańcy poczuli się zagrożeni, że mogą na tym coś stracić, to wtedy na pewno przyszłyby tłumy- stwierdziła radna i była prezydent w latach 2002-2006.

Chcemy kompromisu

- Jeśli jednak do połączenia by nie doszło, to czy miasto przewiduje przyłączenie części gminy sołectwami, rozkładając ten proces na etapy? – dopytywał jeden z mieszkańców Zbigniew Reichelt. Prezydent Kubicki odparł: - Chcemy w tej sprawie kompromisu, bo nawet najgorszy kompromis jest lepszy niż konflikt.

Na koniec prezydent porównał proces integracji gmin z loterią. – W tej loterii możemy wygrać duże pieniądze. Niektórzy się modlą o wygraną, a nawet nie chcą kupić losu. My kupujemy ten los.

(mi)

Artykuły powiązane: 

Harmonogram spotkań z mieszkańcami

Janusz Kubicki rusza na wieś, chce spotkać się z mieszkańcami wszystkich sołectw. Bo czas najwyższy podsumować tegoroczny Fundusz Integracyjny, rozliczyć się z wykonanych zadań. Warto przyjść na spotkanie!

Do trzech razy sztuka, czyli prezydent o połączeniu w Hydrozagadce

- Dwa razy próbowano połączyć miasto i gminę. Sądzę, że za trzecim razem się uda. Do trzech razy sztuka – stwierdziła Ludmiła Kotowska, mieszkanka os. Piastowskiego na piątkowym spotkaniu mieszkańców z prezydentem Januszem Kubickim.

Łączmy się! W jedności jest siła - czyli prezydent na os. Zastalowskim

- Miasto z gminą powinno się połączyć, bo w jedności siła – mówi Anas Saadain, mieszkaniec ul. Batorego pochodzący z Sudanu, który uczestniczył w poniedziałkowym spotkaniu mieszkańców z prezydentem Januszem Kubickim.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki