Po połączeniu będzie taniej - kolejne projekty uchwał

23 Wrzesień 2013
Tańsze przedszkola i komunikacja – to połączeniowa oferta miasta. – Liczą się fakty, dlatego zgłoszę projekty odpowiednich uchwał – zapowiada prezydent Janusz Kubicki.

W poniedziałek spotkał się z dziennikarzami. – Trwają właśnie konsultacje Kontraktu Zielonogórskiego. Nasi wysłannicy docierają z nim do każdego domu w gminie. Chcę pokazać, że zawarte w nim obietnice są realne – mówił J. Kubicki, podpisując publicznie stertę dokumentów.  – Dlatego kolejne projekty uchwał, zgodnie z obowiązującym prawem, kieruję do konsultacji. Chcę żeby w październiku trafiły pod obrady rady. I stały się lokalnym prawem.

Chodzi o dwie sprawy: opłaty za przedszkola i obniżenie cen biletów MZK w gminie.

Przedszkola za 0 zł

- Przed tygodniem mówiłem o oszczędnościach wynikających z obniżki podatków - mówił prezydent. – A to nie jedyne korzyści wynikające z połączenia miasta z gminą. Od 1 stycznia 2014 r. rodzice nic nie będą płacić za pobyt w przedszkolu powyżej 5 godzin.

Do tej pory rodzice nic nie płacili za opiekę nad dzieckiem przez pięć godzin pobytu w przedszkolu. Pozostały godziny były płatne. Do 31 sierpnia w miejskim przedszkolu rodzice musieli zapłacić 2 zł za godzinę. Teraz, zgodnie z wytycznymi rządu, płacą po złotówce za godzinę. Jednak prezydent chce to zmienić od 1 stycznia 2014 r. – Dzieci będą miały darmową opiekę przez 10 godzin pobytu w przedszkolu. Dopiero gdy ktoś przekroczy ten czas za płaci złotówkę za każdą godzinę ponad tym limitem.

Krótko mówiąc, zapłacimy tylko w takim przypadku, gdy dziecko będzie w przedszkolu ponad 10 godzin. To korzystne rozwiązanie. Przyjmując, że w miesiącu jest średnio 20 dni wymagających opieki przedszkolnej nad dzieckiem  rodzina zaoszczędzi nawet 100 zł miesięcznie. Oczywiście po połączeniu takie zasady obejmować będą również rodziców z dzisiejszej gminy.

MZK równa do miasta

Po połączeniu również nie będzie dzielenia pasażerów komunikacji miejskiej. – Wszędzie będzie obowiązywać jedna stawka – tłumaczy prezydent Kubicki. – Teraz papierowy bilet jednorazowy kosztuje w mieście 3 zł a w gminie 4,4 zł. Poi połączeniu będzie obowiązywać jedna stawka – 3 zł. Dla rodzin ważniejsze będzie jednak zrównanie cen biletów miesięcznych. Na przykład teraz podmiejski bilet 30 dniowy z możliwością przesiadki w mieście (z limitem 45 przejazdów) kosztuje 160 zł, a taki sam bilet bez limitów w mieście jest tańszy o 70 zł.

Jeżeli założymy, że w przykładowej rodzinie  2 + 2 wszyscy korzystają z takich biletów, to na zmianie granic zaoszczędzą 210 zł miesięcznie. – Rocznie może to wynieść nawet  2520 zł. To spora suma – wylicza prezydent Kubicki.

Projekty obydwu uchwał powinny trafić na październikową sesję.

(tc)

 

Artykuły powiązane: 

Lokalne podatki pójdą w dół!

Mamy pierwszą wymierną korzyść z łączenia miasta z gminą. – Obniżymy podatki – potwierdził w poniedziałek prezydent Janusz Kubicki.

Prezydent Kubicki: Obniżam podatki!

- Jeszcze we wrześniu przedstawię radnym projekt uchwały obniżającej podatki – zapowiada prezydent Janusz Kubicki. To praktyczny wstęp do połączenia miasta z gminą.

W gminie podatki w górę

Od stycznia w gminie wiejskiej obowiązują nowe wyższe stawki podatków od nieruchomości. – Musimy bilansować dochody i wydatki budżetu – tłumaczy wicewójt Ireneusz Bogucewicz.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki