Lokalne podatki pójdą w dół!

16 Wrzesień 2013
Mamy pierwszą wymierną korzyść z łączenia miasta z gminą. – Obniżymy podatki – potwierdził w poniedziałek prezydent Janusz Kubicki.

- Są osoby, które kwestionują nasze intencje w sprawie połączenia. Chcę je przekonać konkretnymi uchwałami – tłumaczył prezydent Kubicki. – Dlatego w tej chwili podpisuję rozporządzenie w sprawie konsultacji. Bez nich nie można zmieniać podatków.

Nawet jeżeli chce się je obniżyć. Bo taki zamiar ma prezydent. W tej chwili w mieście i gminie obowiązują różne stawki podatków od nieruchomości. Po połączeniu mają obowiązywać niższe stawki. Taki zapis znalazł się w Kontrakcie Zielonogórskim.

- To są sprawy dotyczące zwykłego Kowalskiego i ten Kowalski na tym skorzysta. Na przykład obecnie za powierzchnię w budynkach mieszkalnych w mieście płacimy 42 gr za m kw. A w gminie 55 gr. Po połączeniu będzie obowiązywać niższa stawka, czyli 42 gr. – tłumaczył prezydent pokazując dziennikarzom kolejne tabele. – A opłaty za garaże teraz są wyższe w mieście. Obniżymy je do poziomu gminy.

Żeby nie być gołosłownym J. Kubicki przedstawił dwie deklaracje podatkowe. Swoją (prezydent mieszka w Zielonej Górze) i wiceprezydenta Krzysztofa Kaliszuka, mieszkańca Kiełpina. Po obniżce podatków, prezydent Kubicki (dom - 103,8 mkw.; garaż – 17,55 mkw.; grunt – 325 mkw.) zamiast 253 zł  zapłaci 223 zł (rocznie) podatku od nieruchomości.

Natomiast wiceprezydent Kaliszuk (dom - 169 mkw.; grunt – 745 mkw.) zamiast 294 zł zapłaci 272,13 zł.

Obaj zyskają. Jak wszyscy mieszkańcy. Projekt uchwały poddany teraz konsultacjom pod obrady rady miasta trafi w październiku. Nowe stawki miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

- Czy nie boi się pan oporu radnych? – dopytywali się dziennikarze.

- Nie! Nie znam nikogo, kto byłby przeciwny obniżaniu podatków. Zwłaszcza, że wszystko wokół drożeje – odpowiadał prezydent. – Samorząd nie jest po to by maksymalizować wpływy. Podobne rozwiązanie zaproponuję radnym gminnym. Niech również obniżą podatki. Na październikową sesję trafi również projekt uchwały zakładający obniżkę podatku rolnego. Jego wysokość zależy od średniej ceny skupu żyta, którą ogłasza GUS. Gmina może jednak stosować zniżki. – Ten podatek zostanie obniżony o 90 procent – zapowiada prezydent Kubicki. - Według obecnych stawek za hektar przeliczeniowy gruntów w gospodarstwach rolnych stawka wynosi w mieście 189,65 zł (w gminie 137,50 zł). Po zmianie miejski podatek spadnie do 18 zł 97 gr.

Prezydent zapowiada, że wkrótce zaproponuje kolejne projekty uchwał m.in. obniżające ceny biletów MZK.

Obniżka podatków będzie kosztować miasto ok. 940 tys. zł. Ubytki zostaną pokryte ze zwiększonego udziału w podatkach PIT, które po polaczeniu trafią do miasta (ok. 5,6 mln zł), zamiast do powiatu

tc

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki