Prezydent Kubicki: Obniżam podatki!

2 Wrzesień 2013
- Jeszcze we wrześniu przedstawię radnym projekt uchwały obniżającej podatki – zapowiada prezydent Janusz Kubicki. To praktyczny wstęp do połączenia miasta z gminą.

Chodzi o najbardziej powszechne daniny lokalne, które wszyscy płacą, np. podatek od nieruchomości. To jedno z najważniejszych źródeł dochodu samorządów i często podejmowany wątek podczas rozmów o połączeniu.

Obawy mieszkańców gminy

- Boimy się, że po połączeniu wzrosną podatki. Będzie drożej – można często usłyszeć od mieszkańców gminy. To nieprawda! Już teraz jedne opłaty są większe w gminie, inne w mieście. A po 1 stycznia 2015 r. ma być taniej, bo obowiązywać będą niższe stawki. To rozwiązanie zapisane w Kontrakcie Zielonogórskim.

- Koniec z dyskusjami i mówieniem, co się komu wydaje. Liczą się fakty. Obiecuję i słowa dotrzymuję. Jeszcze we wrześniu przedstawię radnym projekt uchwały podatkowej – zapowiada Janusz Kubicki. – Obniżymy je do poziomu obowiązującego w gminie. Jeżeli dojdzie do połączenia, nie będzie potrzeba innych osobnych uchwał, będę one obowiązywały w powiększonym samorządzie. Będzie taniej. Koniec, kropka!

Trzy ważne pozycje

Dla mieszkańców najważniejsze są trzy pozycje: chodzi o mieszkania, grunty i zabudowania tzw. pozostałe czyli np. garaże i zabudowania gospodarcze, typu stodoła. Ta ostatnia pozycja budzi największe obawy mieszkańców wsi. – Stawkę za takie nieruchomości obniżymy z obecnych 6 zł 40 gr za metr kwadratowy do obowiązujących w gminie 5 zł 24 gr za zabudowania i z 30 gr na 27 gr za grunt – wylicza miejski skarbnik, Emilia Wojtuściszyn. – Natomiast podatek za mieszkania jest w mieście niższy (w mieście 42 gr, w gminie 55 gr), dlatego nic z nim nie robimy. Po połączeniu obowiązywać będzie niższa, miejska stawka.

- Mówię jasno: drodzy mieszkańcy gminy, z powodu połączenia podatki mogą się jedynie obniżyć! – podkreśla prezydent.

Obowiązuje od 2015 r.

Chociaż uchwała zostanie podjęta w tym roku, to obowiązywać będzie od 1 stycznia 2015 r. Czyli od momentu połączenia.
- Świetny pomysł, tylko że po referendum przecież można wszystko odwołać – usłyszeliśmy od jednego z radnych, który chciał zachować anonimowość.

- Tak to można wszystko zakwestionować. Chciałbym jednak przypomnieć, że po referendum czekają nas jeszcze wybory samorządowe. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek stanął przed wyborcami i powiedział, że umowy już nie obowiązują… i został wybrany – komentuje prezydent Kubicki.

Obniżka podatków będzie kosztować miasto ok. 900 tys. zł. Ubytki zostaną pokryte ze zwiększonego udziału w podatkach PIT, które po polaczeniu trafią do miasta (ok. 5,6 mln zł), zamiast do powiatu

tc

 

 

 

 

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki