Będzie kanalizacja w Krępie

18 Czerwiec 2014
W środę podpisano umowę na budowę kanalizacji w Krępie. Wykona ją zielonogórska firma Kanwod.

- To ostatni element III etapu kanalizacji gminy. Firma Kanwod wybuduje 11 km sieci i sześć przepompowni. Kosztować to będzie 9,1 mln zł – mówiła podczas uroczystości Beata Jilek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. Inwestycja ma się zakończyć do 30 czerwca przyszłego roku.

To trzecia umowa podpisana w ostatnich miesiącach przez ZWiK na budowę kanalizacji w gminie. Sieć powstanie w Krepie, Zawadzie i Łężycy. Początkowo planowano, że całość kosztować będzie 47,8 mln zł. Po przetargach wiemy, że będzie to mniej - 34,3 mln zł. W tym udział gminy to ok. 15 mln zł – wylicza prezes Jilek.

Inwestycję wykona zielonogórska firma Kanwod. – Dla nas to olbrzymia satysfakcja, bo już dawno zielonogórska firma nie wykonywała takich zleceń – mówił właściciel firmy Zdzisław Strojny, wspominając, że najniższa cena w przetargu, to nie zawsze dobra jakość. I nawiązując do referendum połączeniowego żartował: Zaczniemy budowę w ginie a zakończymy w mieście.

Czyli? Termin końca robót jest jasno określony – 30 czerwca 2015 r. A początek? – Chcemy rozpocząć jak najszybciej żeby wykorzystać letnią pogodę. Zakładam, że po zakończeniu wszystkich formalności z pracami budowalnymi ruszymy w połowie lipca – mówił Z. Strojny, podkreślając, że zadanie nie jest łatwe, bo teren w Krępie jest trudny. Różnica poziomów dochodzi tu do 25 metrów. Stąd potrzeba tylu przepompowni.

Podpisanie umowy obserwowali radny Krępy Tadeusz Naskręt, sołtys Tadeusz Budrewicz i wójt Mariusz Zalewski. – Budowa kanalizacji to dla nas spore wyzwanie – mówił wójt Zalewski. – To ostatni etap budowy sieci w całej aglomeracji. W Krępie jej powstanie może by ć szczególnie ważne, bo przed wojną była to miejscowość wypoczynkowa i takie ekologiczne rozwiązania są tutaj szczególnie istotne.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Kanalizacja: czas na Łężycę

Podpisy już złożone. Można się brać do roboty. To pewne – kanalizację w Łężycy wybuduje firma Kanwod. – Jeżeli wszystko dobrze pójdzie to pierwszą łopatę wbijemy w kwietniu - mówi Wiesław Tarczyński.

Budowa kanalizacji: czas na Zawadę

Przed mieszkańcami Zawady trochę kłopotów, później wiele radości. W czwartek podpisano umowę na budowę kanalizacji w tej wsi. Kosztować będzie 12 mln zł.

Już w Łężycy kładą rury kanalizacyjne

Wreszcie! Na ulicach Łężycy pojawiły się koparki z firmy Kanwod. Rozpoczęła się budowa długo oczekiwanej kanalizacji. W najbliższych miesiącach podobne prace rozpoczną się w Krępie i Zawadzie.