Budowa kanalizacji: czas na Zawadę

12 Czerwiec 2014
Przed mieszkańcami Zawady trochę kłopotów, później wiele radości. W czwartek podpisano umowę na budowę kanalizacji w tej wsi. Kosztować będzie 12 mln zł.

Prace w Zawadzie to fragment projektu wartego ponad 40 mln zł. W ramach III etapu kanalizacji aglomeracji zielonogórskiej zakłada on wybudowanie sieci w Łężycy, Zawadzie i Krępie.

W Łężycy brygady budowlane pojawiły się dwa tygodnie temu. Sieć kładzie tu firma Kanwod z Konina. I ona również zajmie się kanalizacją w Zawadzie. – Do wykonania jest 14 km sieci kanalizacyjnej, w tym ok. 12 km sieci sanitarnej i trzy przepompownie. Wartość robót to 12 mln zł – wylicza Beata Jilek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. To trochę mniej niż przewidziane w kosztorysie 13,5 mln zł.

- Zrobimy wszystko, żeby mieszkańcy byli zadowolenie a roboty jak najmniej uciążliwe – zapewnia Wiesław Tarczyński, właściciel firmy Kanwod. – Teraz musimy załatwić jeszcze sprawy formalne, dokumentację, pozwolenia itd. Na plac budowy powinniśmy wejść w ciągu miesiąca.

Jednak w Łężycy zajęło to dwa miesiące? – Teraz mam już gotową organizację ruchu – tłumaczy W. Tarczyński. – Zależy nam na czasie, bo w Zawadzie teren jest podmokły i najlepiej inwestycję prowadzić latem, gdy jest sucho. Kończymy inne roboty i ściągniemy tutaj kolejne brygady i sprzęt.

Kanwod ma czas do końca czerwca przyszłego roku. Firma zastanawiała się, czy pracować w obu wsiach równolegle, czy skupić wysiłki najpierw na jednej miejscowości.

- Prace muszą być prowadzone równolegle – prezes Jilek nie pozostawiła wątpliwości.

- To dla nas historyczna chwila. Wreszcie będziemy mieli kanalizację – cieszyła się Sylwia Brońska, radna z Zawady, która przyszła na podpisanie umowy wraz z radnym Jerzym Żeteckim (również z Zawady) i zastępcą wójta Ireneuszem Bogucewiczem.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Już w Łężycy kładą rury kanalizacyjne

Wreszcie! Na ulicach Łężycy pojawiły się koparki z firmy Kanwod. Rozpoczęła się budowa długo oczekiwanej kanalizacji. W najbliższych miesiącach podobne prace rozpoczną się w Krępie i Zawadzie.

Kanalizacja: czas na Łężycę

Podpisy już złożone. Można się brać do roboty. To pewne – kanalizację w Łężycy wybuduje firma Kanwod. – Jeżeli wszystko dobrze pójdzie to pierwszą łopatę wbijemy w kwietniu - mówi Wiesław Tarczyński.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki