Kanalizacja: czas na Łężycę

27 Marzec 2014
Podpisy już złożone. Można się brać do roboty. To pewne – kanalizację w Łężycy wybuduje firma Kanwod. – Jeżeli wszystko dobrze pójdzie to pierwszą łopatę wbijemy w kwietniu - mówi Wiesław Tarczyński.

We wtorek Beata Jilek, szefowa Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji oraz Wiesław Tarczyński, właściciel firmy Kanwod z Konina podpisali umowę na wybudowanie kanalizacji sanitarnej w Łężycy.  Wartość – 10 mln zł, z czego 55 proc. to dofinansowanie z zewnątrz.

- Zaczynamy trzeci etap kanalizacji aglomeracji zielonogórskiej, w którym większość prac, bo ok. 98 proc. wykonywanych będzie na terenie gminy – tłumaczyła prezes Jilek. – Cała inwestycja wyceniana jest na 44 mln zł.

Za te pieniądze zostaną skanalizowane trzy wsie: Łężyca, Krępa i Zawada oraz okolice ul. Langiewicza w Zielonej Górze, gdzie roboty już si ę zaczęły.

- To kiedy wbijecie pierwszą łopatę? – pytamy wykonawcę. To trudne pytanie, na które nikt nie chce precyzyjnie odpowiadać.

- Żeby sprawnie pracować musimy najpierw załatwić wszystkie formalności, uzgodnienia, pozwolenia. Może to potrwać nawet trzy miesiące – odpowiadał W. Tarczyński. – Jeżeli wszystko pójdzie bez problemów to powinniśmy zacząć w ciągu miesiąca.

- Pani prezes to może lepiej podać termin końcowy prac – żartował obecny na sali prezydent Janusz Kubicki.

- Wykonawca ma zakończyć pracę do 31 maja przyszłego roku – stwierdziła B. Jilek.

- Kanwod powstał 1991 r. Specjalizujemy się w budowie kanalizacji, teraz np. prowadzimy podobną inwestycję w Międzyrzeczu. Jesteśmy firmą rodzinną, mamy własnych ludzi i własny sprzęt. Jestem pewien, że pracę wykonamy dobrze i w terminie. Na pewno będziecie z nas zadowoleni – mówił W. Tarczyński.

Firma ma do zbudowania w Łężycy 15 km kanalizacji sanitarnej, 2 km sieci tłocznej i cztery tłocznie. Nie obejmie bloków na Czarkowie, bo tam taka sieć już funkcjonuje.

Na później zostanie ul. Apartamentowa. – Też przygotowujemy się do zbudowania tam sieci – dodał obecny na sali wójt Mariusz Zalewski. – Na te wszystkie wspólne inwestycje w kanalizację w mieście i gminie wydaliśmy ok. 300 mln zł. Przybliżamy się do skanalizowania całej aglomeracji. Jestem przekonany, że skutecznie uda się nam doprowadzić do zakończenia tej inwestycji.

Zadowolenia również nie krył J. Kubicki. – Możemy być przykładem dla całego kraju jak skutecznie można rozwiązać problem kanalizacji w całej aglomeracji. Bez środków unijnych nie byłoby to możliwe  – mówił prezydent. – Gorzów np. dopiero się do tego zabiera. Przed nami jeszcze kolejne zadanie. Poza aglomeracją znajduje się Ochla i Zatonie. Ja również trzeba skanalizować. Wierzę, że uda się to zrobić.

ZWiK ogłosił również przetargi na budowę kanalizacji w Krępie i Zawadzie. Termin składania ofert mija pod koniec kwietnia.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Pieniądze na kanalizację i podwyżka

Gminni radni wpisali finansowanie budowy kanalizacji do wieloletnich dokumentów finansowych. Uchwalili również podwyżkę cen za wodę i scieki.

Jest porozumienie w sprawie kanalizacji!

Mieszkańcy Zawady, Łężycy i Krępy mogą spać spokojnie – we wtorek radni, prezydent i wójt doszli do porozumienia. Kanalizacja będzie budowana.

Kanalizacja. Niech każdy płaci za siebie!

- Budowa i utrzymanie kanalizacji to przede wszystkim problem ekonomiczny. Pytane: kto za to zapłaci – tłumaczy prezydent Janusz Kubicki.