Kanalizacja: czas na Łężycę

27 Marzec 2014
Podpisy już złożone. Można się brać do roboty. To pewne – kanalizację w Łężycy wybuduje firma Kanwod. – Jeżeli wszystko dobrze pójdzie to pierwszą łopatę wbijemy w kwietniu - mówi Wiesław Tarczyński.

We wtorek Beata Jilek, szefowa Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji oraz Wiesław Tarczyński, właściciel firmy Kanwod z Konina podpisali umowę na wybudowanie kanalizacji sanitarnej w Łężycy.  Wartość – 10 mln zł, z czego 55 proc. to dofinansowanie z zewnątrz.

- Zaczynamy trzeci etap kanalizacji aglomeracji zielonogórskiej, w którym większość prac, bo ok. 98 proc. wykonywanych będzie na terenie gminy – tłumaczyła prezes Jilek. – Cała inwestycja wyceniana jest na 44 mln zł.

Za te pieniądze zostaną skanalizowane trzy wsie: Łężyca, Krępa i Zawada oraz okolice ul. Langiewicza w Zielonej Górze, gdzie roboty już si ę zaczęły.

- To kiedy wbijecie pierwszą łopatę? – pytamy wykonawcę. To trudne pytanie, na które nikt nie chce precyzyjnie odpowiadać.

- Żeby sprawnie pracować musimy najpierw załatwić wszystkie formalności, uzgodnienia, pozwolenia. Może to potrwać nawet trzy miesiące – odpowiadał W. Tarczyński. – Jeżeli wszystko pójdzie bez problemów to powinniśmy zacząć w ciągu miesiąca.

- Pani prezes to może lepiej podać termin końcowy prac – żartował obecny na sali prezydent Janusz Kubicki.

- Wykonawca ma zakończyć pracę do 31 maja przyszłego roku – stwierdziła B. Jilek.

- Kanwod powstał 1991 r. Specjalizujemy się w budowie kanalizacji, teraz np. prowadzimy podobną inwestycję w Międzyrzeczu. Jesteśmy firmą rodzinną, mamy własnych ludzi i własny sprzęt. Jestem pewien, że pracę wykonamy dobrze i w terminie. Na pewno będziecie z nas zadowoleni – mówił W. Tarczyński.

Firma ma do zbudowania w Łężycy 15 km kanalizacji sanitarnej, 2 km sieci tłocznej i cztery tłocznie. Nie obejmie bloków na Czarkowie, bo tam taka sieć już funkcjonuje.

Na później zostanie ul. Apartamentowa. – Też przygotowujemy się do zbudowania tam sieci – dodał obecny na sali wójt Mariusz Zalewski. – Na te wszystkie wspólne inwestycje w kanalizację w mieście i gminie wydaliśmy ok. 300 mln zł. Przybliżamy się do skanalizowania całej aglomeracji. Jestem przekonany, że skutecznie uda się nam doprowadzić do zakończenia tej inwestycji.

Zadowolenia również nie krył J. Kubicki. – Możemy być przykładem dla całego kraju jak skutecznie można rozwiązać problem kanalizacji w całej aglomeracji. Bez środków unijnych nie byłoby to możliwe  – mówił prezydent. – Gorzów np. dopiero się do tego zabiera. Przed nami jeszcze kolejne zadanie. Poza aglomeracją znajduje się Ochla i Zatonie. Ja również trzeba skanalizować. Wierzę, że uda się to zrobić.

ZWiK ogłosił również przetargi na budowę kanalizacji w Krępie i Zawadzie. Termin składania ofert mija pod koniec kwietnia.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Pieniądze na kanalizację i podwyżka

Gminni radni wpisali finansowanie budowy kanalizacji do wieloletnich dokumentów finansowych. Uchwalili również podwyżkę cen za wodę i scieki.

Jest porozumienie w sprawie kanalizacji!

Mieszkańcy Zawady, Łężycy i Krępy mogą spać spokojnie – we wtorek radni, prezydent i wójt doszli do porozumienia. Kanalizacja będzie budowana.

Kanalizacja. Niech każdy płaci za siebie!

- Budowa i utrzymanie kanalizacji to przede wszystkim problem ekonomiczny. Pytane: kto za to zapłaci – tłumaczy prezydent Janusz Kubicki.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki