Kanalizacja. Niech każdy płaci za siebie!

2 Marzec 2014
- Budowa i utrzymanie kanalizacji to przede wszystkim problem ekonomiczny. Pytane: kto za to zapłaci – tłumaczy prezydent Janusz Kubicki.

- Temat kanalizacji gminy powrócił w tym tygodniu z podwójną siłą.

Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry: - Tego można się było spodziewać.

- Dlaczego?
- Bo nie rozwiązaliśmy żadnego istotnego problemu.

- Podczas sesji przewodniczący Jacek Rusiński mówił, że wstrzymał pan budowę kanalizacji, by zmusić gminę do połączenia z miastem.
- Wstrzymałem, bo nie miałem innego wyjścia. Niestety, problem z budową kanalizacji jest wykorzystywany w kampanii przeciwników połączenia: że miasto i prezydent są źli, że usiłują gminę do czegoś zmusić. Tymczasem to głównie problem ekonomiczny: kto za to ma płacić? Ja uważam, że każdy za siebie. A wójt, że miasto za gminę.

- Teraz pan przesadził!
- ZWiK to nie jest zwykłe przedsiębiorstwo. Ma dostarczać mieszkańcom wodę i odbierać ścieki. Nie zarabia na tym. Liczy wszystkie koszty i raz do roku przedstawia propozycję taryf, czyli stawki cen za wodę i ścieki. Jeżeli koszty rosną, rosną ceny. A płacą za to głównie mieszkańcy miasta, bo to oni w ok. 95 proc. są klientami ZWiK.

- To logiczne…
- Tak. Teraz przechodzimy do gminy i tu… logika się kończy. Bo im więcej wybudujemy w gminie sieci kanalizacyjnej, tym więcej gmina zarobi na podatkach. Gmina nalicza podatki, z tego powodu ZWiK podnosi cenę ścieków i płacą za to zielonogórzanie. Wójt mówi, że to modelowe rozwiązanie. Czyli my budujemy, my za to płacimy a gmina jeszcze na tym zarabia!

- Stąd ten klincz…
- Dlatego wstrzymałem dalszą rozbudowę kanalizacji. Najpierw musimy ustalić reguły gry. Musimy w końcu zacząć realizować porozumienie z 2004 r., w którym wyraźnie jest zapisane, że polityka taryfowa ma być ujęta w osobnym porozumieniu. Każdy musi płacić za siebie! Miasto nie może dokładać do gminy. Stąd moje żądanie, by zawrzeć to w porozumieniu.

- Na czym ono ma polegać?
- Oparliśmy się na podobnym porozumieniu zawartym w Słupsku. Cena jest jednakowa dla wszystkich mieszkańców, ale koszty liczymy osobno. Jeżeli wpływy są niższe niż wydatki, różnicę pokrywa samorząd. My proponujemy, żeby obniżyć podatki od sieci (nawet do zera) i jeżeli będzie to za mało, samorząd dopłaci różnicę. Bez takiego porozumienia, zielonogórzanie zawsze będą dopłacać do tego interesu, a ja się na to nie godzę. Czy mam im co roku mówić: Kochani, zbudowaliśmy kolejny fragment kanalizacji w gminie i musicie teraz zapłacić za jej utrzymanie!?

- Wójt sobie nie zdaje sprawy z tego problemu?
- Świetnie sobie zdaje. Już rok temu nie chciałem się zgodzić na III etap kanalizacji gminy. Mówiłem, że gmina musi wziąć na siebie spłatę kredytu z odsetkami i koszty utrzymania. Wcześniej ten problem też był poruszany. Przecież kilka lat temu gmina obniżyła podatek dla wodociągów z 2 proc. do 1,3 proc. Wtedy argument, że ZWiK, budując sieć, nie może płacić coraz większych podatków, wójta przekonał. A teraz udaje, że nie wie, o co chodzi.

- I co teraz?
- Wierzę, że podpiszemy porozumienie. Ja jestem gorącym zwolennikiem kontynuacji tych inwestycji. Nie tylko III etapu w Łężycy, Zawadzie i Krępie, ale również budowy kanalizacji w Zatoniu i Ochli. Jednak musi się to odbywać na jasnych zasadach. Dlatego zaprosiłem wójta i radnych do wspólnych negocjacji.

- Dziękuję.
Tomasz Czyżniewski

Artykuły powiązane: 

Apel radnych w sprawie kanalizacji

Został przyjęty podczas sesji 31 stycznia 2014 r.

Kanalizacja gminy. Nadzwyczajna sesja ściekowa w Drzonkowie

Gminni radni zwołali sesją nadzwyczajną, by spróbować rozwiązać problemy z budową kanalizacji w gminie. Nadal uważają za normalną sytuację, że im inwestycji jest więcej tym gmina zarabia więcej na podatkach.

Kanalizacja w gminie. We wtorek negocjacje?

Przed nami budowa kanalizacji w Łężycy, Zawadzie i Krępie. Tymczasem nie widać końca sporu - kto ma zapłacić za inwestycję i jej utrzymanie? Wójt Mariusz Zalewski wyciąga dłoń do zgody, a prezydent Janusz Kubicki zaprasza we wtorek na negocjacje. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki