Pieniądze na kanalizację i podwyżka

16 Marzec 2014
Gminni radni wpisali finansowanie budowy kanalizacji do wieloletnich dokumentów finansowych. Uchwalili również podwyżkę cen za wodę i scieki.

Chodzi o III etap kanalizacji gminy, czyli budowę sieci w Łężycy, Zawadzie i Krępie, która kosztować będzie ponad 40 mln zł. Finansowanie inwestycji było powodem gorącego sporu miasta z gminą. Chodziło o to, żeby gmina zobowiązała się do poręczenia kredytu na budowę kanalizacji i późniejszej jego spłaty wraz z odsetkami. Ponieważ inwestorem są Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja, miasto chciało mieć gwarancję, że gmina spełni swoje zobowiązania.

Na piątkowej sesji radni spełnili to oczekiwanie i wpisali spłatę kredytu do WPF. Chodzi o 19 mln zł, które zostaną spłacone do 2024 r. Tymczasem ZWiK już planuje podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji w Łężycy. - W przyszłym tygodniu powinniśmy podpisać umowę z wykonawcą, firmą Kanwod – mówi Beata Jilek, prezes ZWiK. Przedsiębiorstwo ogłosiło też przetarg na budowę kanalizacji w Zawadzie.

Podczas sesji radni uchwalili również podwyżki cen za wodę i ścieki oraz wysokość dotacji do wody. Chodzi tylko o wsie obsługiwane przez Zakład Komunalny w Zawadzie. I tak: od 1 maja za metr sześcienny wody odbiorcy zapłacą 4,15 zł brutto (po odliczeniu dotacji) i 6,65 zł za metr sześcienny ścieków.

- Cena za ścieki nie uległa zmianie, woda zdrożeje o ok. 5 proc., podobnie jak w mieście – wylicza Leszek Klim, dyrektor Zakładu Komunalnego.

Osobne stawki obowiązywać będą w spółce Zielona Góra Media (obsługuje Czarkowo) – 4,14 zł za wodę i 5,52 zł za ścieki (wzrost o ok. 5 proc.)

(tc)