Pieniądze na kanalizację i podwyżka

16 Marzec 2014
Gminni radni wpisali finansowanie budowy kanalizacji do wieloletnich dokumentów finansowych. Uchwalili również podwyżkę cen za wodę i scieki.

Chodzi o III etap kanalizacji gminy, czyli budowę sieci w Łężycy, Zawadzie i Krępie, która kosztować będzie ponad 40 mln zł. Finansowanie inwestycji było powodem gorącego sporu miasta z gminą. Chodziło o to, żeby gmina zobowiązała się do poręczenia kredytu na budowę kanalizacji i późniejszej jego spłaty wraz z odsetkami. Ponieważ inwestorem są Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja, miasto chciało mieć gwarancję, że gmina spełni swoje zobowiązania.

Na piątkowej sesji radni spełnili to oczekiwanie i wpisali spłatę kredytu do WPF. Chodzi o 19 mln zł, które zostaną spłacone do 2024 r. Tymczasem ZWiK już planuje podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji w Łężycy. - W przyszłym tygodniu powinniśmy podpisać umowę z wykonawcą, firmą Kanwod – mówi Beata Jilek, prezes ZWiK. Przedsiębiorstwo ogłosiło też przetarg na budowę kanalizacji w Zawadzie.

Podczas sesji radni uchwalili również podwyżki cen za wodę i ścieki oraz wysokość dotacji do wody. Chodzi tylko o wsie obsługiwane przez Zakład Komunalny w Zawadzie. I tak: od 1 maja za metr sześcienny wody odbiorcy zapłacą 4,15 zł brutto (po odliczeniu dotacji) i 6,65 zł za metr sześcienny ścieków.

- Cena za ścieki nie uległa zmianie, woda zdrożeje o ok. 5 proc., podobnie jak w mieście – wylicza Leszek Klim, dyrektor Zakładu Komunalnego.

Osobne stawki obowiązywać będą w spółce Zielona Góra Media (obsługuje Czarkowo) – 4,14 zł za wodę i 5,52 zł za ścieki (wzrost o ok. 5 proc.)

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki