Już w Łężycy kładą rury kanalizacyjne

5 Czerwiec 2014
Wreszcie! Na ulicach Łężycy pojawiły się koparki z firmy Kanwod. Rozpoczęła się budowa długo oczekiwanej kanalizacji. W najbliższych miesiącach podobne prace rozpoczną się w Krępie i Zawadzie.

Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja to największy inwestor w gminie. Na skanalizowanie tych trzech miejscowości potrzebuje 44 mln zł (według kosztorysu). – Już wiemy, że będzie taniej, ale musimy poczekać na zakończenie przetargów – informuje Beata Jilek, prezes ZWiK. – W tym tygodniu zakończymy przetarg na budowę sieci w Zawadzie, w przyszłym w Krępie.

Z rozpoczęcia inwestycji zadowolony jest również wójt Mariusz Zalewski. – Połowę kosztów inwestycji pokryje gmina. My gwarantujemy kredyt, który zaciągną wodociągi i później go spłacimy z odsetkami – tłumaczy wójt.

Jedziemy na plac budowy. A w zasadzie na place, bo robotnicy z firmy Kanwod pracują intensywnie w kilku miejscach.

Robota na ulicy Różanej idzie pełną parą! Spokojny zwykle o tej porze dnia zakątek Łężycy, we wtorek wibruje od hałasu, a ziemia drży pod stopami. Nic dziwnego, bo w jednym miejscu zgromadzono sporo ciężkiego sprzętu. W wykopach uwijają się robotnicy z łopatami, na poboczu piętrzą się pomarańczowe, plastikowe rury. To nimi popłyną ścieki.
- Jest koparka, ładowarka, koparko-ładowarka, wywrotka... – wylicza Przemysław Krawczyk. – I będzie z sześć osób. Ale tu, w okolicy pracuje kilka brygad. Są i na Dolnej, i na Liliowej...

Za naszymi plecami ujada pies. Jemu, jak słyszę, roboty przeszkadzają. A mieszkańcom? Skarżą się na hałas?
- O tej porze nikogo tu nie ma, wszyscy w pracy – zauważa Kazimierz Obroślak. – Ale ludzie cierpliwie do tematu podchodzą, ze zrozumieniem. Bo przecież czekali na tę kanalizację tyle lat.

- Rozpoczęliśmy w zeszłym tygodniu. Pracuje tutaj ok. 30 osób w kilku brygadach. Równocześnie pracujemy w kilku miejscach – tłumaczy kierownik budowy Sebastian Ławniczak. – W tej chwili prowadzimy wykopy na ul. Dolnej, Liliowej i Różanej. Informacje o tym gdzie i kiedy będziemy prowadzić prace, dostarczamy zainteresowanym mieszkańcom bezpośrednio do domów. Nikt nie będzie zaskoczony. Każdy będzie powiadomiony z wyprzedzeniem.

Na razie takich informacji nie znajdziemy na stronie internetowej firmy, chociaż jej szefowie zapewniali, że od czerwca szczegółowy harmonogram będzie tam dostępny.

Firma ma do zbudowania w Łężycy 15 km kanalizacji sanitarnej, 2 km sieci tłocznej i cztery tłocznie. Nie obejmie bloków na Czarkowie, bo tam taka sieć już funkcjonuje. Kosztować to będzie 10 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 55 proc.

- Kanwod powstał w 1991 r. Specjalizujemy się w budowie kanalizacji, teraz np. prowadzimy podobną inwestycję w Międzyrzeczu. Jesteśmy firmą rodzinną, mamy własnych ludzi i własny sprzęt. Jestem pewien, że pracę wykonamy dobrze i w terminie. Na pewno będziecie z nas zadowoleni – mówił właściciel firmy Wiesław Tarczyński, podczas podpisywania umowy pod koniec marca. Wówczas nie chciał podać dokładnego terminu rozpoczęcia prac, bo nie był w stanie ocenić, ile czasu zajmie dopełnienie wszystkich formalności związanych z budową.

- Zajęło to sporo czasu, ale teraz, gdy brygady wkroczyły już na plac budowy, to oceniam, że tempo prac jest dobre – komentuje szefowa ZWiK i przypomina, że termin zakończenia prac to 30 maja przyszłego roku. Zakłada również, że latem rozpoczną się prace w Krępie i Zawadzie.

Pani prezes pilnie obserwuje, co się dzieje na budowie, bo przy układaniu kanalizacji pojawiają się różne problemy z wykonawcami. Czasami tak wielkie, że trzeba firmę wyrzucić z placu budowy. Tak stało się w Drzonkowie i Raculi. Budowa zamarła prawie na rok. – Już ogłosiliśmy przetarg na dokończenie tej inwestycji. Zakładam, że w 2015 r. również w tych dwóch miejscowościach kanalizacja będzie gotowa – dodaje B. Jilek.

- A kiedy będziemy się mogli podłączyć? – pytają najbardziej niecierpliwi.
- Spokojnie, najpierw trzeba wybudować całą sieć, przepompownie i podłączyć je do oczyszczalni ścieków. Wówczas dopiero będzie można podłączać mieszkańców do sieci – tłumaczy pani prezes.

ZWiK i gmina wyznaczyli pracowników, z którymi mieszkańcy mogą się kontaktować w związku z budową kanalizacji. W ZWiK są to: Krystyna Sterna - tel. 68 45 12 950 lub Małgorzata Pieczyńska - tel. 68 45 12 952. W gminie Ryszard Kreta - tel. 68 475 56 70.

Z rozpoczęcia inwestycji zadowolony jest również prezydent Janusz Kubicki. – Myślę, że możemy być przykładem dla całego kraju, jak skutecznie można rozwiązać problem kanalizacji w całej aglomeracji. Bez środków unijnych nie byłoby to możliwe – mówi. –Pamiętajmy, że poza aglomeracją znajdują się Ochla i Zatonie, które również trzeba skanalizować. Jestem pewien, że to też uda się zrobić.

(tc, dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki