230 kilometrów rur pod ziemią

20 Wrzesień 2014
W ciągu roku wodociągi zakończą kanalizowanie miasta i gminy. Trwająca 10 lat inwestycja kosztowała 301 mln zł. W mieście na nic innego nie wyłożono tak dużych pieniędzy. Na zakończenie prac najbardziej czekają mieszkańcy Drzonkowa i Raculi.

- To kwota netto, czyli trzeba do niej doliczyć podatek VAT – tłumaczy Beata Jilek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. – W październiku 2015 r. powinniśmy całkowicie zakończyć kanalizowanie aglomeracji zielonogórskiej.
W jej skład wchodzi miasto Zielona Góra, Wilkanowo i większość największych wsi okalających miasto. Poza aglomeracją zostały m.in. Zatonie i Ochla.

- W tej chwili prace trwają w trzech wsiach: Zawadzie, Łężycy i Krępie. Kończymy ostatnie inwestycje w Zielonej Górze, przy ul. Langiewicza. W ciągu kilku tygodni zaczniemy kończyć budowę kanalizacji w Drzonkowie i Raculi – wylicza prezes Jilek. – Mam nadzieję, że przełamiemy złą passę. Bo teraz prace idą dobrze. Mieszkańcy nie zgłaszają krytycznych uwag. Wykonawcy dobrze z nimi współpracują.

Równo rok temu z placu wyrzucono wykonawcę, który inwestycję rozgrzebał i nie był w stanie dokończyć. Mieszkańcy nie mogli patrzeć na ślamazarne tempo robót i rozkopaną drogę wojewódzką, po której trzeba było dosłownie jeździć slalomem, żeby nie urwać zawieszenia w samochodzie.

Teraz inwestycję dokończy firma EKO-WOD.
- Na początku października powinna wejść na plac budowy. Do tego momentu powinien powstać harmonogram prac – informuje prezes Jilek. - Zostało do ułożenia 5,5 km kanalizacji i uruchomienie 12 przepompowni. W 41 miejscach trzeba będzie ponownie rozkopać drogi i zrobić poprawki, bo np. sieć jest nieszczelna. Sprawdziliśmy to przy pomocy kamer.

Najbardziej widoczną i zapewne najbardziej dokuczliwą częścią inwestycji będzie rozkopanie drogi wojewódzkiej biegnącej przez obie wsie. Trzeba w niej położyć ok. 4 km rur kanalizacyjnych. Ale to nie wszystko. Chociaż sieć jest już ułożona w Drzonkowie, to ponownie trzeba będzie rozkopać ul. Olimpijską. Dlaczego?

- Poprzedni wykonawca źle odtworzył drogę. Nieodpowiednio zagęścił podłoże. Sprawdzaliśmy to, korzystając z kilku ekspertyz. Trzeba będzie zerwać drogę wraz z podbudowę na jakieś 80 cm i wszystko zrobić od nowa. Prawidłowo – tłumaczy B. Jilek.

Zgodnie z umową, wodociągi po zakończeniu inwestycji muszą przywrócić drogę do poprzedniego stanu.

- Podbudowę odtworzymy jedynie nad rurociągiem. Pozostała część drogi nie będzie zniszczona, jednak ostatnią warstwę asfaltu, tzw. warstwę ścieralną, położymy na całej szerokości drogi – zapewnia prezes Jilek.
Inwestycja w Raculi i Drzonkowie kosztować będzie ok. 35 mln zł. Ma się zakończyć do 30 października 2015 r.
Skanalizowanie aglomeracji zielonogórskiej kosztować będzie 301 mln zł, z czego 123 mln zł zainwestowano w gminie Zielona Góra. Nowa sieć to 230 km rur kanalizacyjnych.

(tc)


I etap
180 mln zł, 138 km kanalizacji.
Przylep, Stary Kisielin, Nowy Kisielin, Wilkanowo. W mieście m.in. os. Słowackiego, Chynów, Jędrzychów oraz renowacja istniejącej sieci.

II etap
88 mln zł, 48 km kanalizacji.
Racula, Drzonków. W mieście m.in.: os. Kolorowe, os. Uczonych oraz renowacja istniejącej sieci.

III etap
28 mln zł, 44 km kanalizacji.
Łężyca, Zawada i Krępa. W mieście ul. Langiewicza.


 

Artykuły powiązane: 

Ruszyła budowa kanalizacji w Zawadzie

Pięć łopat, przewiązanych biało-czerwonymi szarfami i wbitych w hałdę piachu, czekało na ważnych gości. Symboliczne wbicie szpadla oznacza rozpoczęcie budowy kanalizacji w Zawadzie. Wykonawca był jednak łaskawy – nie kazał gościom rowy kopać lecz je jedynie zasypywać.

Będzie kanalizacja w Krępie

W środę podpisano umowę na budowę kanalizacji w Krępie. Wykona ją zielonogórska firma Kanwod.

Będzie kanalizacja w Raculi i Drzonkowie

To dobra wiadomość dla mieszkańców Raculi i Drzonkowa. Firma EKO-WOD dokończy budowę kanalizacji w tych miejscowościach. Ma na to rok czasu.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki