230 kilometrów rur pod ziemią

20 Wrzesień 2014
W ciągu roku wodociągi zakończą kanalizowanie miasta i gminy. Trwająca 10 lat inwestycja kosztowała 301 mln zł. W mieście na nic innego nie wyłożono tak dużych pieniędzy. Na zakończenie prac najbardziej czekają mieszkańcy Drzonkowa i Raculi.

- To kwota netto, czyli trzeba do niej doliczyć podatek VAT – tłumaczy Beata Jilek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. – W październiku 2015 r. powinniśmy całkowicie zakończyć kanalizowanie aglomeracji zielonogórskiej.
W jej skład wchodzi miasto Zielona Góra, Wilkanowo i większość największych wsi okalających miasto. Poza aglomeracją zostały m.in. Zatonie i Ochla.

- W tej chwili prace trwają w trzech wsiach: Zawadzie, Łężycy i Krępie. Kończymy ostatnie inwestycje w Zielonej Górze, przy ul. Langiewicza. W ciągu kilku tygodni zaczniemy kończyć budowę kanalizacji w Drzonkowie i Raculi – wylicza prezes Jilek. – Mam nadzieję, że przełamiemy złą passę. Bo teraz prace idą dobrze. Mieszkańcy nie zgłaszają krytycznych uwag. Wykonawcy dobrze z nimi współpracują.

Równo rok temu z placu wyrzucono wykonawcę, który inwestycję rozgrzebał i nie był w stanie dokończyć. Mieszkańcy nie mogli patrzeć na ślamazarne tempo robót i rozkopaną drogę wojewódzką, po której trzeba było dosłownie jeździć slalomem, żeby nie urwać zawieszenia w samochodzie.

Teraz inwestycję dokończy firma EKO-WOD.
- Na początku października powinna wejść na plac budowy. Do tego momentu powinien powstać harmonogram prac – informuje prezes Jilek. - Zostało do ułożenia 5,5 km kanalizacji i uruchomienie 12 przepompowni. W 41 miejscach trzeba będzie ponownie rozkopać drogi i zrobić poprawki, bo np. sieć jest nieszczelna. Sprawdziliśmy to przy pomocy kamer.

Najbardziej widoczną i zapewne najbardziej dokuczliwą częścią inwestycji będzie rozkopanie drogi wojewódzkiej biegnącej przez obie wsie. Trzeba w niej położyć ok. 4 km rur kanalizacyjnych. Ale to nie wszystko. Chociaż sieć jest już ułożona w Drzonkowie, to ponownie trzeba będzie rozkopać ul. Olimpijską. Dlaczego?

- Poprzedni wykonawca źle odtworzył drogę. Nieodpowiednio zagęścił podłoże. Sprawdzaliśmy to, korzystając z kilku ekspertyz. Trzeba będzie zerwać drogę wraz z podbudowę na jakieś 80 cm i wszystko zrobić od nowa. Prawidłowo – tłumaczy B. Jilek.

Zgodnie z umową, wodociągi po zakończeniu inwestycji muszą przywrócić drogę do poprzedniego stanu.

- Podbudowę odtworzymy jedynie nad rurociągiem. Pozostała część drogi nie będzie zniszczona, jednak ostatnią warstwę asfaltu, tzw. warstwę ścieralną, położymy na całej szerokości drogi – zapewnia prezes Jilek.
Inwestycja w Raculi i Drzonkowie kosztować będzie ok. 35 mln zł. Ma się zakończyć do 30 października 2015 r.
Skanalizowanie aglomeracji zielonogórskiej kosztować będzie 301 mln zł, z czego 123 mln zł zainwestowano w gminie Zielona Góra. Nowa sieć to 230 km rur kanalizacyjnych.

(tc)


I etap
180 mln zł, 138 km kanalizacji.
Przylep, Stary Kisielin, Nowy Kisielin, Wilkanowo. W mieście m.in. os. Słowackiego, Chynów, Jędrzychów oraz renowacja istniejącej sieci.

II etap
88 mln zł, 48 km kanalizacji.
Racula, Drzonków. W mieście m.in.: os. Kolorowe, os. Uczonych oraz renowacja istniejącej sieci.

III etap
28 mln zł, 44 km kanalizacji.
Łężyca, Zawada i Krępa. W mieście ul. Langiewicza.


 

Artykuły powiązane: 

Ruszyła budowa kanalizacji w Zawadzie

Pięć łopat, przewiązanych biało-czerwonymi szarfami i wbitych w hałdę piachu, czekało na ważnych gości. Symboliczne wbicie szpadla oznacza rozpoczęcie budowy kanalizacji w Zawadzie. Wykonawca był jednak łaskawy – nie kazał gościom rowy kopać lecz je jedynie zasypywać.

Będzie kanalizacja w Krępie

W środę podpisano umowę na budowę kanalizacji w Krępie. Wykona ją zielonogórska firma Kanwod.

Będzie kanalizacja w Raculi i Drzonkowie

To dobra wiadomość dla mieszkańców Raculi i Drzonkowa. Firma EKO-WOD dokończy budowę kanalizacji w tych miejscowościach. Ma na to rok czasu.