Będzie kanalizacja w Raculi i Drzonkowie

3 Wrzesień 2014
To dobra wiadomość dla mieszkańców Raculi i Drzonkowa. Firma EKO-WOD dokończy budowę kanalizacji w tych miejscowościach. Ma na to rok czasu.

Budowa kanalizacji w Drzonkowie i Raculi to istna epopeja. Przetarg, ogłoszony w maju 2011 r., wygrała wrocławska firma Wrobis i natychmiast wynajęła firmę Usbor, później Hydrobud z Lubina, jako podwykonawców. Te nie dały rady mimo przedłużanego co rok terminu. Rozkopane ulice i nikłe tempo prac, to była codzienność na tej budowie.

- Cholery można dostać, gdy się na to patrzy – to wyjątkowo łagodny komentarz mieszkańców komentujących rok temu tempo prac. Dlatego 30 września zeszłego roku Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizację wyrzuciły firmę z budowy.

- Trzeba było szukać nowego wykonawcy – tłumaczyła wówczas Beata Jilek, prezes ZWiK.  Trwało to prawie rok, bo wiele miesięcy trwała dokładna inwentaryzacja wykonanych prac i ich jakości. Przetarg ogłoszono w maju, w środę podpisano umowę na dokończenie prac z Przedsiębiorstwem Robót Wodno-Kanalizacyjnych i Ekologicznych EKO-WOD ze Świdnicy.

- W tzw. międzyczasie mieliśmy jeszcze odwołanie drugiej firmy startującej w przetargu. Zostało odrzucone. Mam nadzieję, że teraz już nic nie będzie przeszkadzało w kontynuowaniu inwestycji. Ma się zakończyć do 30 października przyszłego roku – mówiła B. Jilek podczas podpisywania umowy. 

- Czeka państwa trudne zadanie, bo mieszkańcy Drzonkowa i Raculi z wytęsknieniem czekają na kanalizację. Wiele już znieśli. I pewnie sporo jeszcze zniosą, byle prace postępowały sprawnie, tak jak np. w Łężycy. Tam mieszkańcy są tak zadowoleni z tempa i jakości pracy, że nawet przysyłają do nas maile z pochwałami, co się do tej pory nigdy nie zdarzało – opowiadał zastępca wójta Ireneusz Bogucewicz.

- Mamy doświadczenie w budowie kanalizacji, bo od 30 lat tylko tym się zajmujemy – tłumaczył Mariusz Sośniak, prezes EKO-WOD. – Jest to o tyle nietypowe zadanie, że jeszcze nigdy po kimś nie kończyliśmy takiej inwestycji. Ale nie z takimi wyzwaniami dawaliśmy sobie radę. Jestem przekonany, że prace pójdą terminowo i sprawnie, mieszkańcy będą z nas zadowoleni, chociaż nie ukrywam, że na pewno będzie sporo uciążliwości.

EKO-WOD ma do wykonania ok. 5 km kanalizacji grawitacyjnej i 12 tłoczni. Wyzwaniem będzie też odtworzenie nawierzchni dróg, np. drogi wojewódzkiej (ul. Olimpijska), którą po poprzednikach jedynie prowizorycznie połatano.

Kiedy EKO-WOD wejdzie na plac budowy?

- Dopiero tworzymy dokładny harmonogram prac. My też musimy zrobić inwentaryzację. Samo przekazanie placu budowy zajmie ok. miesiąca – prezes Sośniak jest bardzo ostrożny w deklaracjach. – Najważniejsza jest data graniczna. Do 30 października 2015 r. zakończymy wszystkie prace.

- Trzeba brać poprawkę na zimę. Niezależnie od pogody i mrozów można robić, np. przepompownie – tłumaczył Radosław Jurkiewicz, inżynier kontraktu. – Natomiast trzeba sprawdzić, czy z odnowieniem nawierzchni drogi wojewódzkiej zdążymy jeszcze w tym roku czy też bezpieczniej będzie poczekać do wiosny. Przecież trzeba będzie zerwać nawierzchnię z podbudową i ułożyć od nowa.

Dokończenie budowy kanalizacji w Raculi i Drzonkowie kosztować będzie 18,7 mln zł. Wcześniej wydano na ten cel już 11 mln zł. 57 proc. kosztów pokrywa Unia Europejska.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Dość już jazdy zygazkiem po dziurawej drodze

- Cholery można dostać, gdy się na to patrzy – to wyjątkowo łagodny komentarz mieszkańców do tego, co widzą na budowie kanalizacji w Drzonkowie i Raculi. A w zasadzie nic nie widzą. – W poniedziałek wypowiedziałam umowę wykonawcy – mówi Beata Jilek, prezes wodociągów.

Ruszyła budowa kanalizacji w Zawadzie

Pięć łopat, przewiązanych biało-czerwonymi szarfami i wbitych w hałdę piachu, czekało na ważnych gości. Symboliczne wbicie szpadla oznacza rozpoczęcie budowy kanalizacji w Zawadzie. Wykonawca był jednak łaskawy – nie kazał gościom rowy kopać lecz je jedynie zasypywać.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki