Ruszyła budowa kanalizacji w Zawadzie

20 Sierpień 2014
Pięć łopat, przewiązanych biało-czerwonymi szarfami i wbitych w hałdę piachu, czekało na ważnych gości. Symboliczne wbicie szpadla oznacza rozpoczęcie budowy kanalizacji w Zawadzie. Wykonawca był jednak łaskawy – nie kazał gościom rowy kopać lecz je jedynie zasypywać.

Wtorek. Zawada. Ul. Łąkowa nieopodal boiska piłkarskiego powstającego na skraju wsi. Z daleka widać maszyny, rury i betonowe kręgi. Chociaż oficjalnie dopiero w tym momencie rozpoczyna się inwestycja, to jednak robotnicy z firmy Kanwod działają tutaj pełną parą.

- To bardzo ważna chwila dla mieszkańców Zawady. Po wielu latach doczekają się kanalizacji – rozpoczął spotkanie wójt Mariusz Zalewski. – To inwestycja ważna również dla mieszkańców miasta, bo przecież w Zawadzie znajduje się stacja dostarczająca wodę dla Zielonej Góry.

To również duża inwestycja, bo do zbudowania jest ok. 14 km sieci oraz trzy przepompownie. Jedna z nich powstanie właśnie przy ul. Łąkowej. Będzie tłoczyć ścieki do pobliskiej Krępy i dalej do Łężycy. – Całość kosztować będzie ok. 10 mln zł z czego 5,4 mln zł dostaliśmy jako dofinansowanie z Unii Europejskiej – tłumaczyła Beata Jilek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. – Na resztę zaciągamy kredyt, który będziemy spłacać z własnych środków. Gmina go jedynie poręcza.

- Można powiedzieć, że po decyzji rady ministrów o połączeniu miasta z gminą to pierwsza duża inwestycja w gminie. Odbierać ją będziemy już w powiększonym mieście. Przywiązujemy do niej olbrzymią wagę – mówił w imieniu prezydenta Krzysztof Sikora, dyrektor departamentu gospodarki w urzędzie miasta.

Na osiedlu przy ul. Łąkowej i Szkolnej przed laty zbudowano sieć kanalizacyjną. Jest ona jednak w złym stanie, dlatego zostanie wymieniona na nową, domy mają już przyłącza.
- Mam nadzieję, że mieszkańcy Zawady będą z nas zadowoleni i prace przebiegną sprawnie, bez większych zakłóceń. Liczę na pomoc – zapewniał Sebastian Ławniczak z firmy Kanwod. On również kieruje pracami w Łężycy.
- Muszę przyznać, że roboty są tam prowadzone bardzo dobrze. Jestem zadowolony. Prace idą sprawnie, mieszkańcy nie zgłaszają pretensji, że coś jest źle wykonane – tłumaczył wójt Zalewski.

Pomoc obiecał sołtys Jan Smoter. – Chodzę po domach i informuję kolejnych mieszkańców o terminach rozpoczęcia prac na ich ulicy – opowiadał J. Smoter. W tej chwili roboty trwają na trzech ulicach w Zawadzie: Łąkowej, Kościelnej i Papierowej.
- Jak będziemy przenosić się w kolejne miejsce, z wyprzedzeniem poinformujemy mieszkańców – zapewniał S. Ławniczak.

Zainteresowanie jest olbrzymie. Już składają wnioski o podłączenie do sieci, chociaż budowa instalacji ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku. – Mam ich ok. 50 – mówiła radna Sylwia Brońska, wręczając prezes Jilek teczkę z dokumentami. Byli też radni Jerzy Żetecki i Tadeusz Naskręt.

Zawada to ostatnia wieś wchodząca w skład tzw. aglomeracji zielonogórskiej (po za nią jest m.in. Ochla i Zatonie), gdzie rozpoczyna się budowa kanalizacji. Trwają już prace w Łężycy i Krępie. Tam również roboty powinny się skończyć do przyszłych wakacji.

Na dokończenie inwestycji wciąż czekają mieszkańcy Raculi i Drzonkowa, gdzie przed rokiem z placu budowy wyrzucono niesolidnego wykonawcę. ZWiK rozstrzygnęły już przetarg na firmę, która dokończy rozgrzebaną inwestycję. – Miałam nadzieję, że już rozpoczniemy prace, ale inna firma startująca w przetargu złożyła odwołanie. Czekamy na rozstrzygnięcie. Sytuacja powinna się wyjaśnić pod koniec września – informuje zmartwiona prezes Jilek.

Tomasz Czyżniewski

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki