Ruszyła budowa kanalizacji w Zawadzie

20 Sierpień 2014
Pięć łopat, przewiązanych biało-czerwonymi szarfami i wbitych w hałdę piachu, czekało na ważnych gości. Symboliczne wbicie szpadla oznacza rozpoczęcie budowy kanalizacji w Zawadzie. Wykonawca był jednak łaskawy – nie kazał gościom rowy kopać lecz je jedynie zasypywać.

Wtorek. Zawada. Ul. Łąkowa nieopodal boiska piłkarskiego powstającego na skraju wsi. Z daleka widać maszyny, rury i betonowe kręgi. Chociaż oficjalnie dopiero w tym momencie rozpoczyna się inwestycja, to jednak robotnicy z firmy Kanwod działają tutaj pełną parą.

- To bardzo ważna chwila dla mieszkańców Zawady. Po wielu latach doczekają się kanalizacji – rozpoczął spotkanie wójt Mariusz Zalewski. – To inwestycja ważna również dla mieszkańców miasta, bo przecież w Zawadzie znajduje się stacja dostarczająca wodę dla Zielonej Góry.

To również duża inwestycja, bo do zbudowania jest ok. 14 km sieci oraz trzy przepompownie. Jedna z nich powstanie właśnie przy ul. Łąkowej. Będzie tłoczyć ścieki do pobliskiej Krępy i dalej do Łężycy. – Całość kosztować będzie ok. 10 mln zł z czego 5,4 mln zł dostaliśmy jako dofinansowanie z Unii Europejskiej – tłumaczyła Beata Jilek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. – Na resztę zaciągamy kredyt, który będziemy spłacać z własnych środków. Gmina go jedynie poręcza.

- Można powiedzieć, że po decyzji rady ministrów o połączeniu miasta z gminą to pierwsza duża inwestycja w gminie. Odbierać ją będziemy już w powiększonym mieście. Przywiązujemy do niej olbrzymią wagę – mówił w imieniu prezydenta Krzysztof Sikora, dyrektor departamentu gospodarki w urzędzie miasta.

Na osiedlu przy ul. Łąkowej i Szkolnej przed laty zbudowano sieć kanalizacyjną. Jest ona jednak w złym stanie, dlatego zostanie wymieniona na nową, domy mają już przyłącza.
- Mam nadzieję, że mieszkańcy Zawady będą z nas zadowoleni i prace przebiegną sprawnie, bez większych zakłóceń. Liczę na pomoc – zapewniał Sebastian Ławniczak z firmy Kanwod. On również kieruje pracami w Łężycy.
- Muszę przyznać, że roboty są tam prowadzone bardzo dobrze. Jestem zadowolony. Prace idą sprawnie, mieszkańcy nie zgłaszają pretensji, że coś jest źle wykonane – tłumaczył wójt Zalewski.

Pomoc obiecał sołtys Jan Smoter. – Chodzę po domach i informuję kolejnych mieszkańców o terminach rozpoczęcia prac na ich ulicy – opowiadał J. Smoter. W tej chwili roboty trwają na trzech ulicach w Zawadzie: Łąkowej, Kościelnej i Papierowej.
- Jak będziemy przenosić się w kolejne miejsce, z wyprzedzeniem poinformujemy mieszkańców – zapewniał S. Ławniczak.

Zainteresowanie jest olbrzymie. Już składają wnioski o podłączenie do sieci, chociaż budowa instalacji ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku. – Mam ich ok. 50 – mówiła radna Sylwia Brońska, wręczając prezes Jilek teczkę z dokumentami. Byli też radni Jerzy Żetecki i Tadeusz Naskręt.

Zawada to ostatnia wieś wchodząca w skład tzw. aglomeracji zielonogórskiej (po za nią jest m.in. Ochla i Zatonie), gdzie rozpoczyna się budowa kanalizacji. Trwają już prace w Łężycy i Krępie. Tam również roboty powinny się skończyć do przyszłych wakacji.

Na dokończenie inwestycji wciąż czekają mieszkańcy Raculi i Drzonkowa, gdzie przed rokiem z placu budowy wyrzucono niesolidnego wykonawcę. ZWiK rozstrzygnęły już przetarg na firmę, która dokończy rozgrzebaną inwestycję. – Miałam nadzieję, że już rozpoczniemy prace, ale inna firma startująca w przetargu złożyła odwołanie. Czekamy na rozstrzygnięcie. Sytuacja powinna się wyjaśnić pod koniec września – informuje zmartwiona prezes Jilek.

Tomasz Czyżniewski