Dość już jazdy zygazkiem po dziurawej drodze

2 Październik 2013
- Cholery można dostać, gdy się na to patrzy – to wyjątkowo łagodny komentarz mieszkańców do tego, co widzą na budowie kanalizacji w Drzonkowie i Raculi. A w zasadzie nic nie widzą. – W poniedziałek wypowiedziałam umowę wykonawcy – mówi Beata Jilek, prezes wodociągów.

W tym samym dniu o sprawie informował radnych wójt Mariusz Zalewski. – Długo się wahaliśmy, ale patrząc na to, co się dzieje, straciliśmy resztki nadziei. Nie było najmniejszych szans na dokończenie tej inwestycji. Trzeba było podjąć tę trudną decyzję – tłumaczy wójt Zalewski, który popiera szefową wodociągów.

- To fatalna informacja – mówi Anna Kwiatkowska, która właśnie wraca ze sklepu. Mieszka w Drzonkowie, tuż koło kapliczki. - Jesteśmy zbulwersowani. Każdy czeka na podłączenie tej „kanalizy”. Mieszkam przy samej ulicy i codziennie muszę myć okna. W powietrzu fruwa kurz, na drodze tworzy się miał, z utęsknieniem czekam na drogę.

Informacja dla niezorientowanych - mieszkańcy Raculi i Drzonkowa, z powodu fatalnie prowadzonych prac, mają nie tylko problem z brakiem kanalizacji, ale również z drogami, bo wykonawca je rozrył, pozostawiając dziury. Po prostu, nie przywrócił ulic do pierwotnego stanu. Kto nie wierzy, niech przejedzie się główną ulicą Drzonkowa – Olimpijską. Przypomina pobojowisko. Samochody jeżdżą po niej zygzakiem, szukając równiejszych odcinków.

- Tracimy przez to nerwy i klientów – skarży się Lesław Batkowski, zastępca dyrektora ośrodka sportu w Drzonkowie.

- Proszę, tę dziurę, którą codziennie muszę omijać, miałem zamiar właśnie sfotografować i wysłać do prasy - mówi mieszkaniec Drzonkowa, Waldemar Kołacki. - Nasze auta na tej drodze dostają solidnie w kość. To dla mieszkańców Drzonkowa wielki problem. Uważam, że wybieranie najtańszego wykonawcy w przetargu, to wielkie nieporozumienie. Według mnie, powinno się wybrać wykonawcę, który zaoferował cenę pośrednią. Boję się, że odsunięcie dotychczasowej firmy spowoduje, że ta droga nie zostanie dokończona przed zimą.

– Dzięki usunięciu wykonawcy będziemy mogli położyć asfalt – odpowiada Beata Jilek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji, które zleciły prace. – Już w tej chwili rozmawiamy z wykonawcami. Myślę, że na początku przyszłego tygodnia firma Kontrakt zacznie naprawiać niewielkie fragmenty dróg w Starym Kisielinie, w drugiej połowie października wkroczy do Raculi i Drzonkowa.
- Do tego czasu gmina załata najgroźniejsze wyrwy – deklaruje wójt Zalewski.

Skąd takie rozwiązanie? Zerwanie kontraktu to czarny sen polskich samorządów i związanych z nim firm. W momencie, gdy z budowy wyrzuca się złego wykonawcę, rozpoczynają się wielomiesięczne procedury związane z inwentaryzacją tego, co zostało zrobione, i z ogłoszeniem nowego przetargu.

- Na to mamy czas, bo i tak w zimie kanalizacji się nie buduje – uspokaja wójt Zalewski.
- W tym czasie ogłosimy nowy przetarg – dodaje prezes Jilek. – Jednak zgodnie z naszymi branżowymi przepisami, w takim drastycznym przypadku możemy bez przetargu wyłonić firmę, która przeprowadzi roboty odtworzeniowe. I z tego skorzystamy. Drogi przed zimą zrobimy.

Przetarg, ogłoszony w maju 2011 r., wygrała wrocławska firma Wrobis i natychmiast wynajęła firmę Usbor a później Hydrobud z Lubina jako podwykonawców. Te nie dały rady mimo przedłużonego o rok terminu.
Wartość robót do wykonania to ok. 19 mln zł. Z czego 56 proc. dofinansowana jest przez Unię Europejską. Za tę kwotę trzeba zbudować 12 tłoczni i 34 km sieci kanalizacyjnej.

(tc, kg)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki