Spotkania w sołectwach. Początek w Kiełpinie i Nowym Kisielinie

2 Grudzień 2013
- Bez obaw! Mieszkańcy z pewnością już wiedzą, na co przeznaczyć kolejną transzę z miasta – śmieje się sołtys, Andrzej Zalewski. Nowy Kisielin oraz Kiełpin idą na pierwszy ogień. Rusza cykl spotkań w sołectwach. Prezydent zaprasza mieszkańców gminy do rozmów na temat Funduszu Integracyjnego.

Janusz Kubicki rusza na wieś, chce spotkać się z mieszkańcami wszystkich sołectw. Bo czas najwyższy podsumować tegoroczny Fundusz Integracyjny, rozliczyć się z wykonanych zadań. Warto przyjść na spotkanie, by dowiedzieć się, co zostało zrobione we wsi i za ile, które prace i z jakiego powodu zostały przesunięte na przyszły rok.

Będzie też okazja, by porozmawiać o planach na 2014 r. Do sołectw znów trafią pieniądze z miasta. Na co przeznaczyć tym razem pulę z Funduszu Integracyjnego? O tym nie zdecyduje nikt inny, tylko sami mieszkańcy. Potrzeb jest wiele, ale które z nich są najpilniejsze? Może spotkanie z sąsiadami pozwoli znaleźć odpowiedź na to pytanie?

Na pierwszy ogień idzie Kiełpin i Nowy Kisielin, prezydent spotka się z mieszkańcami tych sołectw w czwartek i piątek (patrz ramka). – O! Właśnie uświadomiłem sobie, że termin naszego spotkania wypada akurat w mikołajki. Może prezydent przyjedzie z jakimś prezentem? – żartuje sołtys Nowego Kisielina, Andrzej Zalewski.

W tym roku wieś miała do wydania, w ramach Funduszu Integracyjnego, prawie 199 tys. zł. Mieszkańcy zdecydowali, żeby sporą sumkę, 92 tys. zł, wydać na doposażenie nowej świetlicy. I tak, do Nowego Kisielina pojechały klimatyzatory, meble i książki do powstającej biblioteki, garnki, naczynia i sprzęt do kuchni, urządzenia do siłowni... Pieniądze z Funduszu zostały też przeznaczone m.in. na projekty: dokończenie chodnika przy ul. Odrzańskiej oraz oświetlenie tej ulicy (20 tys. zł i 17,6 tys. zł). Oko cieszy już odnowiony teren wokół krzyża, a w przyszłym roku rozpoczną się prace na placu festynowym.

– Dobrze wydaliśmy te pieniądze! – cieszy się sołtys. – Mieliśmy piękną świetlicę. A po tegorocznych zakupach – mamy i piękną, i bogato wyposażoną świetlicę. Marzenie! Można powiedzieć, że pełen wypas! Nic, tylko urządzać imprezy...

Sołtys Zalewski nie może się też nachwalić siłowni w budynku świetlicy.  – Jak się chłopaki cieszą! I korzystają, to najważniejsze – dodaje.

Co dalej, panie sołtysie? – Pyta mnie pani, czy mieszkańcy wiedzą już, na co wydać pulę z przyszłorocznego Funduszu Integracyjnego? Bez obaw! Jak zwykle liczę na ich pomysłowość, ale i rozsądek. Wiem, że dobrze zdecydują – zapewnia A. Zalewski. – Na dniach spotyka się rada sołecka, też będziemy rozmawiać o ewentualnym przeznaczeniu pieniędzy z miasta. Ale i tak ostatecznie to mieszkańcy zdecydują, co jest najpilniejsze.

A pan Andrzej Zalewski, nie jako sołtys, ale mieszkaniec Nowego Kisielina, o czym marzy dla swojej wsi? – Tak prywatnie? Mogę pani zdradzić, czemu nie... – sołtys waha się tylko przez chwilkę. – Tak sobie pomyślałem, że skoro będzie wybrukowany plac festynowy, to może postawilibyśmy tam scenę... Moim marzeniem jest takie cudo, jakie wybudowali w Zaborze, widziała pani? Piękna! Ale pewnie nie na nasze możliwości finansowe, cóż...

Sołtys wyraźnie zmarkotniał, ale pomysłów w zanadrzu ma, okazuje się, więcej. – Chyba byłoby nas stać na dołożenie się do boiska, które od niedawna mamy we wsi. Piękne boisko, oko cieszy. Ale nie ma zaplecza. Moglibyśmy wybudować szatnię dla zawodników, jakieś krzesełka dla kibiców... – wylicza. – Myślę też cały czas o położeniu chodnika do końca wsi. Tam, w stronę Droszkowa, buduje się coraz więcej domów, ruch się zwiększa, chodzą dzieci, jest przystanek autobusowy... No, zobaczymy, czego będą chcieli mieszkańcy. Sam jestem ciekaw!

Daria Śliwińska-Pawlak


SPOTKANIA PREZYDENTA Z MIESZKAŃCAMI WSI

 

KIEŁPIN

czwartek, 5 grudnia 2013 r., godz. 17.00

punkt biblioteczny, Kiełpin 5

 

NOWY KISIELIN

piątek, 6 grudnia 2013 r., godz. 17.00

świetlica wiejska, ul. Odrzańska 64

 

DRZONKÓW

wtorek, 10 grudnia 2013 r., godz. 17.00

świetlica wiejska, ul. Olimpijska 46 a

 

SUCHA i ŁUGOWO

czwartek, 12 grudnia 2013 r., godz. 17.00

świetlica wiejska, Sucha 12

 

RACULA

piątek, 13 grudnia, 2013 r. godz. 17.00

świetlica przy remizie OSP, ul. Głogowska 72

 

KRĘPA

czwartek, 19 grudnia 2013 r., godz. 17.00

świetlica wiejska, ul. Odrzańska 52

 

PRZYLEP

środa, 15 stycznia 2014 r., godz. 17.00

szkoła podstawowa, ul. 9 Maja 6

 

ZATONIE i MARZĘCIN

piątek, 17 stycznia 2014 r., godz. 18.00

punkt przedszkolny, ul. Zielonogórska 72

 

OCHLA

wtorek, 21 stycznia 2014 r., godz. 17.00

świetlica wiejska, ul. Jadwigi Śląskiej 1

 

JAROGNIEWICE

czwartek, 23 stycznia 2014 r., godz. 18.00

świetlica wiejska, Jarogniewice

 

ZAWADA

środa, 29 stycznia 2014 r., godz. 17.00

świetlica wiejska, ul Zielonogórska 61

 

ŁĘŻYCA

piątek, 31 stycznia 2014 r., godz. 18.00

świetlica wiejska, ul. Odrzańska 16

 

STARY KISIELIN

środa, 5 lutego 2014 r., godz. 17.00

szkoła podstawowa, sala gimnastyczna, ul. Szkolna 14

 

JANY i STOŻNE

piątek, 7 lutego 2014 r., godz. 17.00

punkt biblioteczny, Jany 3a

 

BARCIKOWICE i BARCIKOWICE MAŁE

wtorek, 11 lutego 2014 r., godz. 17.00

świetlica wiejska, Barcikowice

 

JELENIÓW

czwartek, 13 lutego 2014 r., godz. 17.30

punkt biblioteczny, Jeleniów

Artykuły powiązane: 

Fundusz Integracyjny w Nowym Kisielinie. Jest garnek, będzie bigos!

Co jest najważniejsze w każdej wiejskiej świetlicy? Sprzęt do kuchni i naczynia stołowe do serwowania posiłków. Bo jak inaczej przyjmować gości. Dlatego mieszkańcy Nowego Kisielina stwierdzili, że potrzebne jest im takie wyposażenie.

Teren wokół krzyża już uporządkowany

W środę komisja zgromadzona wokół skweru w centrum Nowego Kisielina obejrzała wykonane prace i dość szybko je zaakceptowała.

Fundusz Integracyjny. Sprzęt trafił do Nowego Kisielina

Do Nowego Kisielina trafiły klimatyzatory, książki, meble, sprzęt do siłowni. - Chłopaki już dziś go zainstalują - śmieje się sołtys, Andrzej Zalewski.

Fundusz Integracyjny. Księgozbiór dla Nowego Kisielina już czeka

Kartony piętrzą się jedne na drugich. Tworzą solidną piramidę, bo jest ich aż 28. A kryją prawdziwe skarby... Półtora tysiąca książek dla Nowego Kisielina! Pachną nowością.