Raz-dwa i chodnik już jest

20 Wrzesień 2013
Firma Budmil ze Starego Kisielina pozytywnie zaskoczyła nas tempem prowadzenie inwestycji. W ramach Funduszu Integracyjnego miała położyć fragment nowego chodnika w Zawadzie. Zrobiła to w kilka dni!

Mieszkańcy Suchej, Kiełpina, Jeleniowa i Zawady przegłosowali, by w ich miejscowościach wyremontować lub zbudować chodniki wzdłuż dróg powiatowych.

- Planujemy ten chodnik od dawna – przekonywał podczas zebrania wiejskiego sołtys Suchej, Ireneusz Rypson. – Oprócz tego, chcielibyśmy oświetlić nowe osiedle i załatać dziury w drogach. Proponuję, żeby nie rozdrabniać kwoty z Funduszu, tylko całość wydać na chodnik.

- Wiemy, że miasto ma pieniądze na ten cel. Jeżeli wszystkie formalności będą załatwione, to inwestycje powinniśmy zacząć realizować w trzecim kwartale – zapowiadał w kwietniu Jerzy Fabiś, członek zarządu powiatu. I słowa dotrzymał.

- W zeszły czwartek podpisaliśmy umowy z firmami, które zrealizują pięć zadań – informuje Agnieszka Stelmasik, dyrektorka powiatowego zarządu dróg. – Termin zakończenia inwestycji to 31 października.

Postanowiliśmy sprawdzić, kto będzie wykonywał te prace. Zadzwoniliśmy we wtorek do firmy Budmil za Starego Kisielina.

– Kiedy ruszacie z budowę chodnika w Zawadzie?
- Już jest gotowy - odpowiada szef firmy, Ryszard Kifert.
- Jak to gotowy? Przecież w czwartek podpisał pan umowę.
- I zaraz wziąłem się do pracy. Sprawdźcie – odpowiada R. Kifert.

Jedziemy do Zawady.

Z dala widać ekipę budowlaną. Nowy chodnik, wzdłuż ul. Szkolnej, jest już prawie gotowy. Odnowiono dokładnie 124 metry nawierzchni, wraz z wymianą krawężników. Prace prowadzono na odcinku od wjazdu na ulicę Szkolną (od strony kościoła) w kierunku szkoły.

– Należało najpierw usunąć zniszczone płyty, wyrównać i utwardzić nawierzchnię, położyć nowy chodnik, wymienić obrzeża, a na koniec zamienić stare płytki chodnikowe na polbruk. Wcześniej trzeba było nawieźć cementowo – piaskową podsypkę pod układanie polbruku oraz wjazdy betonowe. Uwinęliśmy się dość szybko i chodnik jest już praktycznie gotowy, właściwie prowadzimy ostanie prace porządkowe – wyjaśnia Andrzej Kościelski, kierownik z firmy Budmil.

Ruch jest natomiast tuż przy szkole. Tu robotnicy, w ramach bieżącego utrzymania dróg, poprawiają chodniki. – To nasze zadanie. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa. Na przykład w niektórych miejscach krawężniki były za wysokie lub były nieodpowiednie wyjazdy. Teraz usuwamy te niedogodności – tłumaczy dyrektorka Stelmasik.

Powstanie próg

Jednak to nie koniec prac w Zawadzie. Po przetargach okazało się, że prace będą tańsze niż planowano. – Ponieważ dyrekcja szkoły apelowała o poprawę bezpieczeństwa na ul. Szkolnej, zaproponowaliśmy, by zaoszczędzone pieniądze - 14,7 tys. zł - przeznaczyć na zamontowanie tam progów spowalniających - dodaje A. Stelmasik. – Policjanci, którzy też uważają, że to miejsce jest niebezpieczne, podpowiedzieli nam, by zamontować progi wyspowe podobne do tych przy szkole na Chynowie.

Jest to tak zbudowany próg, że swobodnie przejedzie przez niego autobus, jednak auto osobowe już musi zwolnić. A to właśnie osobówki najszybciej mkną ul. Szkolną. Do tego dojdzie odpowiednie oznakowanie i ogrodzenie łańcuchowe.

Pismo z taką propozycją trafiło do prezydenta Janusza Kubickiego. – Zgadzam się – odpowiedział.
- Projekt stosownej uchwały trafi na najbliższą sesję we wtorek – zapowiada Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.
- Jest szansa, że progi pojawią się przy szkole przed 1 listopada – cieszy się A. Stelmasik.

(tc, kg)


Kto wygrał przetargi

Sucha
Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Kambud sp. z o.o. z siedzibą w Nowej Soli przy ul. Wyspiańskiego 22 – 35 tys. zł

Kiełpin
Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Kambud sp. z o.o. z siedzibą w Nowej Soli przy ul. Wyspiańskiego 22 – 18,2 tys. zł

Jeleniów
„Geoprofit” Joanna Ćwioro z siedzibą w Sulechowie, os. Nadodrzańskie 14c/27 – 26,5 tys. zł

Zawada - ul. Zielonogórska
Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Kambud sp. z o.o. z siedzibą w Nowej Soli przy ul.  Wyspiańskiego 22 – 20,8 tys. zł

Zawada ul. Szkolna
Przedsiębiorstwo Projektowo – Budowlane Budmil Ryszard Kifert z siedzibą w Starym Kisielinie, ul. Dojazdowa 50 – 44,4 tys. zł


 

Artykuły powiązane: 

Powiat będzie budował chodniki

Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to powiat zbuduje latem pierwsze fragmenty chodników finansowanych z Funduszu Integracyjnego. – W Suchej, na przykład, jest dokumentacja i myślę, że inwestycja będzie gotowa w trzecim kwartale – planuje Jerzy Fabiś, członek zarządu powiatu.

Jeleniów: chodnik przegłosowany!

Sołtys Jeleniowa Wojciech Bortnowski złożył w poniedziałek rezygnację z funkcji. Wcześniej jednak poprowadził zebranie, na którym mieszkańcy przegłosowali wydanie Funduszu Integracyjnego na budowę chodnika we wsi.

Będzie chodnik! Kiełpin się cieszy.

- I dobrze, że chodnik będzie poprawiony. Przez te nierówne płytki już dwa razy się wywróciłam – mówi Maria Włodarczak. To mieszkańcy Kiełpina zdecydowali. Pieniądze z Funduszu Integracyjnego przeznaczyli na remont chodnika wzdłuż głównej drogi.

W Suchej wszystkie pieniądze na chodnik

Fundusz Integracyjny dla wsi Sucha zostanie przeznaczony na budowę chodnika – zdecydowało w poniedziałek zebranie wiejskie. Sołtys Ireneusz Rypson apelował, że nie rozdrabniać tej kwoty na błahostki, tylko wydać na jedną większą inwestycję.