Powiat będzie budował chodniki

19 Kwiecień 2013
Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to powiat zbuduje latem pierwsze fragmenty chodników finansowanych z Funduszu Integracyjnego. – W Suchej, na przykład, jest dokumentacja i myślę, że inwestycja będzie gotowa w trzecim kwartale – planuje Jerzy Fabiś, członek zarządu powiatu.

- Jest tylko jeden warunek – zaraz zastrzega J. Fabiś, który w poniedziałek omawiał inwestycje w magistracie. – Szybko muszą być załatwione wszystkie procedury. Wiemy, że miasto ma pieniądze, ale potrzebne są dodatkowe dokumenty, żebyśmy wiedzieli to oficjalnie.

- Wysłaliśmy je do starosty – we wtorek poinformował „Łącznik” Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami. To ważne, bo 26 kwietnia zbiera się rada powiatu i może te inwestycje zatwierdzić. Chodzi o chodniki w Suchej, Jarogniewicach, Kiełpinie i Jeleniowie budowane w ramach Funduszu Integracyjnego. A ponieważ chodniki w tych miejscowościach biegną wzdłuż dróg powiatowych, to starostwo je wybuduje. Tak uzgodnili prezydent ze starostą.

W Kiełpinie chodzi o fragment od krzyża do świetlicy. – Nie mamy tutaj żadnej dokumentacji – informuje Agnieszka Stelmasik, dyrektor Powiatowego Zielonogórskiego Zarządu Dróg. Chodzi jednak o modernizację istniejącego traktu dla pieszych. Nie powinno być z tym większych kłopotów.

Gorzej będzie w Jeleniowie. – Problemem jest wykupienie gruntów pod inwestycję – wylicza dyrektor Stelmasik i pokazuje na planie posesję. – Właściciel tego budynku nie chce chodnika i nie chce sprzedać kilka metrów gruntu.

- Może trzeba będzie go ominąć – zastanawia się P. Urbański.
- Może… - przytakują przedstawiciele powiatu.
Natomiast nie ma żadnej dokumentacji dla Jarogniewic. Trzeba będzie ją zamówić. – Nie będzie jednak potrzeby wykupywania gruntu, bo należą do powiatu – informuje A. Stelmasik.

Najszybciej powinien powstać chodnik w Suchej (fragment od remizy do sklepu). – Mamy dokumentację drogi Drzonków-Sucha. Do zakończenia inwestycji trzeba zrobić jeszcze 2 km drogi. Teraz możemy wykonać chodniki – informuje J. Fabiś. – To powinna być najprostsza sprawa.
Powiat wyremontuje też dwa trotuary w Zawadzie. Chodzi o ulicę Szkolną i Zielonogórską. – Przy Zielonogórskiej będzie to kłopotliwe, bo tam później będzie budowana kanalizacja. Trzeba to zrobić z głową – komentuje Jan Smoter, sołtys Zawady. Przekazanie pieniędzy na ten cel jest w programie najbliższej sesji rady miasta, we wtorek, 23 kwietnia.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki