Powiat będzie budował chodniki

19 Kwiecień 2013
Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to powiat zbuduje latem pierwsze fragmenty chodników finansowanych z Funduszu Integracyjnego. – W Suchej, na przykład, jest dokumentacja i myślę, że inwestycja będzie gotowa w trzecim kwartale – planuje Jerzy Fabiś, członek zarządu powiatu.

- Jest tylko jeden warunek – zaraz zastrzega J. Fabiś, który w poniedziałek omawiał inwestycje w magistracie. – Szybko muszą być załatwione wszystkie procedury. Wiemy, że miasto ma pieniądze, ale potrzebne są dodatkowe dokumenty, żebyśmy wiedzieli to oficjalnie.

- Wysłaliśmy je do starosty – we wtorek poinformował „Łącznik” Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami. To ważne, bo 26 kwietnia zbiera się rada powiatu i może te inwestycje zatwierdzić. Chodzi o chodniki w Suchej, Jarogniewicach, Kiełpinie i Jeleniowie budowane w ramach Funduszu Integracyjnego. A ponieważ chodniki w tych miejscowościach biegną wzdłuż dróg powiatowych, to starostwo je wybuduje. Tak uzgodnili prezydent ze starostą.

W Kiełpinie chodzi o fragment od krzyża do świetlicy. – Nie mamy tutaj żadnej dokumentacji – informuje Agnieszka Stelmasik, dyrektor Powiatowego Zielonogórskiego Zarządu Dróg. Chodzi jednak o modernizację istniejącego traktu dla pieszych. Nie powinno być z tym większych kłopotów.

Gorzej będzie w Jeleniowie. – Problemem jest wykupienie gruntów pod inwestycję – wylicza dyrektor Stelmasik i pokazuje na planie posesję. – Właściciel tego budynku nie chce chodnika i nie chce sprzedać kilka metrów gruntu.

- Może trzeba będzie go ominąć – zastanawia się P. Urbański.
- Może… - przytakują przedstawiciele powiatu.
Natomiast nie ma żadnej dokumentacji dla Jarogniewic. Trzeba będzie ją zamówić. – Nie będzie jednak potrzeby wykupywania gruntu, bo należą do powiatu – informuje A. Stelmasik.

Najszybciej powinien powstać chodnik w Suchej (fragment od remizy do sklepu). – Mamy dokumentację drogi Drzonków-Sucha. Do zakończenia inwestycji trzeba zrobić jeszcze 2 km drogi. Teraz możemy wykonać chodniki – informuje J. Fabiś. – To powinna być najprostsza sprawa.
Powiat wyremontuje też dwa trotuary w Zawadzie. Chodzi o ulicę Szkolną i Zielonogórską. – Przy Zielonogórskiej będzie to kłopotliwe, bo tam później będzie budowana kanalizacja. Trzeba to zrobić z głową – komentuje Jan Smoter, sołtys Zawady. Przekazanie pieniędzy na ten cel jest w programie najbliższej sesji rady miasta, we wtorek, 23 kwietnia.

(tc)