Jeleniów: chodnik przegłosowany!

5 Marzec 2013
Sołtys Jeleniowa Wojciech Bortnowski złożył w poniedziałek rezygnację z funkcji. Wcześniej jednak poprowadził zebranie, na którym mieszkańcy przegłosowali wydanie Funduszu Integracyjnego na budowę chodnika we wsi.

Rezygnacja sołtysa Bortnowskiego była podyktowana względami osobistymi. Rada Gminy musi teraz wyznaczyć termin wyborów uzupełniających, które wyłonią nowego sołtysa.

Zamiast kosiarki imprezy dla dzieci

 Tym niemniej sołtys miał poczucie obowiązku i sprawnie poprowadził w poniedziałek zebranie, poświęcone sprawom finansowym. Sołectwo ma do dyspozycji 1001 zł budżetu sołeckiego od gminy oraz 29.600 zł Funduszu Integracyjnego od miasta. Z podziałem budżetu sołectwa nie było większych problemów, bo kwota nie jest oszałamiająca. Padła propozycja, żeby kupić za to kosiarkę i latem dbać o trawiaste skwery we wsi. Jednak wójt Mariusz Zalewski zaproponował, żeby wydać pieniądze na imprezy plenerowe w miesiącach letnich. Ostatecznie padło na trzy imprezy adresowane do dzieci, młodzieży i seniorów. Każde z nich odbędzie się za ok. 300 zł.

Jak podzielić fundusz?

Większy dylemat towarzyszył wydaniu pieniędzy z Funduszu Integracyjnego. Problemem we wsi jest głównie brak odwodnienia. – Droga asfaltowa jest położona wyżej i woda spływa prosto do naszych ogródków – narzekali mieszkańcy. Potrzebne jest więc porządne udrożnienie dróg. Z drugiej strony Jeleniów potrzebuje chodnika wzdłuż drogi powiatowej. – Starostwo nie ma na to pieniędzy, rozmawiałem w tej sprawie z wicestarostą – poinformował wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – Możemy więc zastosować taki wariant, jak w Kiełpinie, gdzie budujemy polbrukowy chodnik z Funduszu Integracyjnego. W Jeleniowie mógłby w tym roku powstać 100-metrowy odcinek chodnika, w tym czasie zostałyby uregulowane sprawy własnościowe co do pozostałego odcinka i w przyszłym roku budować dalej, z kolejnej puli Funduszu.

Przypomnijmy, że w przyszłym roku Jeleniów dostanie kolejne 29.600 zł z tego funduszu, a po ewentualnym połączeniu miasta i gminy, na inwestycje we wsi trafiłoby ok. 989 tys. zł. Ostatecznie w wyniku głosowania, większość mieszkańców zdecydowała, że tegoroczny fundusz zostanie przeznaczony na chodnik.

Wójt Zalewski pokazał mieszkańcom projekt placu zabaw, jaki niebawem ma powstać w Jeleniowie, na placu za punktem bibliotecznym. Będzie zjeżdżalnia, karuzela, huśtawki, ławeczki i wszystko, czego maluchom potrzeba.

 (mi)