Wójt w Drzonkowie wspiera Fundusz Integracyjny

12 Maj 2013
- Chcecie zbudować plac, ale macie za mało pieniędzy? To ja dołożę resztę! – zapowiedział podczas zebrania wiejskiego wójt, Mariusz Zalewski.

- Skoro obiecałem, to dołożę – potwierdza dzisiaj. Chodzi o Fundusz Integracyjny. Nad jego podziałem mieszkańcy Drzonkowa debatowali 19 lutego. Sołectwo ma do dyspozycji 251,5 tys. zł.

Mieszkańcy radzą nad Funduszem Integracyjnym

- Zróbmy oświetlenie terenu przy remizie i świetlicy, oświetlenie osiedla Eden, odnowienie kapliczki i terenu wokół niej, kupmy dwa duże namioty – zaproponowała sołtys, Renata Woźniak. Mieszkańcy woleliby naprawiać drogi i chodniki, ale w momencie, gdy we wsi budowana jest kanalizacja, nie ma to wielkiego sensu. Dlatego, po kilkudziesięciominutowej dyskusji, wrócili do pomysłu pani sołtys. I przegłosowali go z jedną modyfikacją – dołożyli budowę placu zabaw, bo jest gotowy jego projekt.

- Na plac zabaw zostało nam 56,5 tys. zł, a potrzeba ok. 100 tys. zł. Może, jak zostaną oszczędności z innych zadań, dołożymy do placu… - zastanawiała się sołtys Woźniak.
- Dołożę resztę – rzucił wójt Zalewski. Zebranie przegłosowało budowę placu.

Radni dali pieniądze

A we wtorek miejscy radni uchwalili przekazanie gminie pieniędzy. Potrzebne będzie jeszcze porozumienie i wprowadzenie funduszy do budżetu gminy. To trochę potrwa. „Łącznik” wyprzedza jednak formalności. W końcu mieszkańców najbardziej interesuje plac zabaw.

- To kiedy budujemy plac zabaw w Drzonkowie? – w środę żartobliwie pytamy wójta, zaraz dodając: – Oczywiście, jak będą załatwione już wszystkie prawne formalności.

Drzonków to rozwojowa wieś. Wciąż przybywa mieszkańców i jest tutaj bardzo dużo dzieci, którym jest potrzebna taka infrastruktura.
Mariusz Zalewski

Wójt Zalewski jest dobrze przygotowany. Na stole ma gotową dokumentację wykonaną w zeszłym roku.
- Skoro mieszkańcy zadecydowali, że chcą mieć plac zabaw, to go zrobimy. Zwłaszcza, że mieliśmy go w planie, ale nie na ten rok. Potrzeba na to ok. 100 tys. zł – odpowiada wójt. – Skoro jednak mamy pieniądze z Funduszu Integracyjnego, to przyspieszymy nasze plany. Teraz musimy znaleźć w budżecie brakującą kwotę i plac zrobimy szybciej.

Czyli?
- Jak dobrze pójdzie, to latem ogłosimy przetarg i inwestycja będzie gotowa pod koniec września. Oczywiście jest to termin orientacyjny – odpowiada wójt.

 

Zaglądamy do planu

 W Drzonkowie są dwa place zabaw – przy szkole i w ośrodku sportu. Planowany, trzeci plac powstanie przy ul. Rajtarowej. Będzie największy z nich – prawie 500 mkw. powierzchni. – Mamy tam dużą działkę i całą wykorzystamy. To będzie taki plac zabawowo-rekreacyjny. Urządzeń będzie tyle samo, co na każdym z dwóch istniejących obiektów – tłumaczy wójt.

Centralny punkt (według projektu) utworzy wspinaczkowa piramida midi - 3,5 m. To obiekt zawsze oblegany przez dzieci, które uwielbiają wspinaczki po linach. Do tego dojdą huśtawki, piaskownica, zjeżdżalnia, karuzela i zestaw zręcznościowy. Całość będzie ogrodzona płotem. Prawie połowa terenu będzie obsiana trawą.

Drzonków jest w niezłej sytuacji. Ma już dwa place. Czy potrzebny jest trzeci?
- Tak. Drzonków to rozwojowa wieś. Wciąż przybywa mieszkańców i jest tutaj bardzo dużo dzieci, którym jest potrzebna taka infrastruktura – odpowiada M. Zalewski. – Mieszkańcy też widzą taką potrzebę, skoro głosowali za placem. W dodatku nowy plac będzie oddalony o ok. 1,5 km od działających już obiektów.

Tomasz Czyżniewski
T.Czyzniewski@Lzg.com.pl

 

Artykuły powiązane: 

SONDA. Czy w Drzonkowie potrzebny jest trzeci plac zabaw?

Ewa Kubicka: - Opiekuję się małym Patrykiem z Drzonkowa, sama mieszkam w Barcikowicach. I tam nie ma gdzie pójść z dziećmi, trzeba by podskoczyć do Zatonia, tam jest najbliższy plac zabaw. Drzonków to co innego!
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki