Ostatni dzwonek na wnioski

28 Listopad 2014
Na co wydać 6 milionów z budżetu obywatelskiego? Czy uszczęśliwić przedszkolaki nowym placem zabaw? A może dołożyć miejsc parkingowych na osiedlu? Pomysłów jest wiele! Trzeba tylko przelać je na papier. Dziś (piątek), o północy, mija termin składania wniosków.

Czasu pozostało naprawdę niewiele. – Wiem, wiem! Dlatego szybko piszę – żartuje Grażyna Łęc. Przyszła w środę do urzędu miasta, by złożyć wniosek do budżetu obywatelskiego. – Mieszkam na Chynowie, na os. Kolorowym, przy ul. Złotej. Mój dom stoi praktycznie w lesie. Strasznie tu ciemno! Marzę, by stanęły tu latarnie. Nie jestem zachłanna, wystarczy, żeby świeciła co druga.

Pani Grażyna pamięta, jak zawalczyli o swoje, w zeszłorocznym budżecie, mieszkańcy Chynowa. – O boisko, ścieżkę pieszo-rowerową, utwardzenie dróg... – wylicza. – Rzeczywiście, drogi mamy teraz jako-takie, ale oświetlenia brakuje. Strach chodzić, strach dom zostawiać pusty. Potrzebujemy tych lamp! Ile można wspomagać się latarką?

W dniu, w którym pani Grażyna złożyła swój wniosek, w urzędzie miasta było już zarejestrowanych ponad 60 propozycji mieszkańców. I trudno się dziwić tej ilości! Przecież ilu zielonogórzan, tyle może być pomysłów, marzeń, potrzeb. A jedne tak różne od drugich...


Pamiętajmy! Do podziału jest 6 mln zł! Sami zdecydujmy, na co wydać te pieniądze. Wnioski można składać jeszcze dziś, w piątek, 28 listopada, na papierze w godzinach pracy urzędu (od 7.30 do 15.00), a drogą mailową nawet do północy: budzet2015@um.zielona-gora.pl.


Okazuje się, że najwięcej mamy potrzeb, nazwijmy je „blisko ziemi” – bo związanych z drogą, chodnikiem, miejscami, po którym depczemy, jeździmy... Są prośby o naprawę starych chodników (np. od ul. Grunwaldzkiej do Horsztyńskiego) lub budowę nowych (np. między ul. Jagiellonki a Batorego). Przydałoby się wyremontować schody prowadzące z parku św. Trójcy do przystanku MZK (al. Wojska Polskiego) oraz ulice (m.in. Kościuszki, Lubuską, Foluszową, na os. Bajkowym).

Tak jak pani Grażyna z ul. Złotej, o latarniach marzą mieszkańcy m.in. Jemiołowej, Piastowskiej, Ludowej, Pinokia, Tęczowej, Oliwkowej, Seledynowej. Z kolei parkingów domagają się zmotoryzowani mieszkańcy m.in. Sucharskiego, Okulickiego, Francuskiej, Zawadzkiego, Ptasiej oraz odwiedzający stary cmentarz przy Wrocławskiej.

Widać, że bardzo troszczymy się o najmłodszych mieszkańców. Dla naszych skarbów prosimy o nowe place zabaw (m.in. przy przedszkolu nr 34, na os. Leśnym, na os. Kolorowym, na Jędrzychowie), tereny rekreacyjno sportowe (np. na skwerze przy ul. Ludowej i Harcerskiej albo na terenie między Francuską a Braci Gierymskich). Niektórzy pomyśleli o czworonożnych przyjaciołach, prosząc o wybieg dla psów i tor przeszkód w Parku Piastowskim oraz o budowę ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt. Nie zabrakło, wśród składających wnioski, miłośników przyrody – jest prośba np. o oczyszczenie Doliny Luizy wzdłuż brzegów Gęśnika albo oczyszczenie skarpy na Wagmostawie.

Są i pomysły, nazwijmy je, z rozmachem! Pomyślcie, jak pięknie byłoby, gdyby przed filharmonią stanęła multimedialna fontanna, na pl. Bohaterów – pomnik marszałka Piłsudskiego, a na tzw. Starej Gazowni i na Górce Tatrzańskiej – wieże widokowe!

Nie ma pomysłów „z kosmosu”. Ani rzeczy niemożliwych. Trzeba tylko swoje marzenia i potrzeby przelać na papier albo wklepać do komputera.
W  grudniu wnioski zostaną zweryfikowane przez wydziały merytoryczne urzędu. Powstanie lista zadań, na które będziemy mogli głosować w styczniu.

(dsp)

Artykuły powiązane: 

Budżet obywatelski 2015

Po raz trzeci sami będziemy mogli zadecydować na jakie inwestycje przeznaczyć pieniądze z budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 6 mln zł. Mieszańcy gminy podzielą pieniądze w ramach Funduszu Integracyjnego.

Budżet obywatelski? Zbudujmy wrotkarnię

- Mam marzenie. Zbudujmy w mieście halę do jazdy na wrotkach i łyżworolkach – mówi Andrzej Cyrankowski. Jest jednym z kilkudziesięciu marzycieli, którzy złożyli już swoje wnioski do budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski. Na co wydać miejską kasę?

Zostało niewiele czasu! Do 28 listopada można zgłaszać propozycje do budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 6 mln zł! Sami zdecydujmy, na co te pieniądze wydać. Nowy chodnik, remont schodów? Co jest jeszcze do zrobienia w mieście?