Budżet obywatelski. Na co wydać miejską kasę?

17 Listopad 2014
Zostało niewiele czasu! Do 28 listopada można zgłaszać propozycje do budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 6 mln zł! Sami zdecydujmy, na co te pieniądze wydać. Nowy chodnik, remont schodów? Co jest jeszcze do zrobienia w mieście?

Po raz trzeci sami możemy zadecydować, na jakie inwestycje przeznaczyć pieniądze z budżetu obywatelskiego. Pierwszy krok, jaki należy w tej sprawie wykonać, to zgłoszenie pomysłu na zmiany w Zielonej Górze. Może coś trzeba wyremontować, naprawić, a może coś przydałoby się zbudować? Brakuje dróg, lamp, chodników, placów zabaw? Podpowiedzcie! Przez dwa lata funkcjonowania budżetu obywatelskiego w naszym mieście, wspólnie udało się tyyyle zrobić! Nie wierzycie? Wystarczy się rozejrzeć. Dla przykładu: budowlanka ma nowiutkie boisko, ulica Krępowska zyskała ścieżkę rowerową, do podstawówki nr 18 prowadzi nowe wejście, przedszkolaki z placówki przy ul. Pieniężnego dokazują na „wypasionym” placu zabaw... To tylko niewielki wycinek z worka marzeń mieszkańców, które udało się już zamienić w rzeczywistość. Przed nami kolejna szansa! Czego tym razem pragną zielonogórzanie?

Pierwsze wnioski już dotarły do urzędu miasta. Co w nich znajdziemy? Najczęściej prośby o remonty, np. chodnika przy ul. Ptasiej, Braniborskiej albo nawierzchni ulicy Kościuszki, Lubuskiej. Potrzeba nam parkingów, np. przy ul. Ptasiej, SP nr 18 oraz nowych układów komunikacyjnych – jest pomysł na połączenie os. Leśnego i os. Zacisze ścieżką rowerowo-spacerową. Brakuje też oświetlenia – podpowiadają mieszkańcy os. Kolorowego na Chynowie.

Niektórym widzi się upiększanie naszego miasta! Co powiecie na propozycję budowy fontanny multimedialnej przy filharmonii albo postawienie w centrum pomnika marszałkowi Piłsudskiemu?

Martwimy się też o przyrodę. Jest pomysł, by niedaleko Ogrodu Botanicznego wybudować ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt oraz wniosek, by zrewitalizować Park Piastowski. Oczyszczenia, zdaniem mieszkańców, wymaga okolica Wagmostawu oraz cała dolina Gęśnika.

Ilu mieszkańców, tyle może być pomysłów! Trzeba je tylko przelać na papier. Czasyu pozostało już niewiele. Wnioski można składać do 28 listopada. Po tym czasie zostaną zweryfikowane przez wydziały merytoryczne. Powstanie lista zadań, na które będziemy mogli głosować. Tak jak przed rokiem, budżet obywatelski podzielony będzie na dwie grupy: inwestycje duże – powyżej 150 tys. zł (głosować będzie można na jedną z nich) oraz inwestycje małe – do 150 tys. zł (głosować będzie można na pięć z nich).

(dsp)

HARMONOGRAM
* Do 28 listopada
– zgłaszanie propozycji zadań. Wnioski na stronie urzędu miasta: www.zielona-gora.pl lub w wersji papierowej: Biuro Obsługi Interesanta na parterze urzędu przy ul. Podgórnej, Biuro Analiz i Rozwoju, al. Niepodległości 13. Tu również można oddać wypełnione wnioski lub wysłać je elektronicznie na adres: budzet2015@um.zielona-gora.pl.
* 1-31 grudnia
– weryfikacja złożonych wniosków przez wydziały merytoryczne i ustalenie listy zadań, które zostaną poddane głosowaniu.
* 7-30 stycznia 2015 r. – głosowanie.
* 13 lutego 2015 r. – ogłoszenie wyników głosowania.
Głosować mogą osoby zameldowane czasowo lub na stałe w mieście Zielona Góra, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18 lat.

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki