Budżet obywatelski. Na co wydać miejską kasę?

17 Listopad 2014
Zostało niewiele czasu! Do 28 listopada można zgłaszać propozycje do budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 6 mln zł! Sami zdecydujmy, na co te pieniądze wydać. Nowy chodnik, remont schodów? Co jest jeszcze do zrobienia w mieście?

Po raz trzeci sami możemy zadecydować, na jakie inwestycje przeznaczyć pieniądze z budżetu obywatelskiego. Pierwszy krok, jaki należy w tej sprawie wykonać, to zgłoszenie pomysłu na zmiany w Zielonej Górze. Może coś trzeba wyremontować, naprawić, a może coś przydałoby się zbudować? Brakuje dróg, lamp, chodników, placów zabaw? Podpowiedzcie! Przez dwa lata funkcjonowania budżetu obywatelskiego w naszym mieście, wspólnie udało się tyyyle zrobić! Nie wierzycie? Wystarczy się rozejrzeć. Dla przykładu: budowlanka ma nowiutkie boisko, ulica Krępowska zyskała ścieżkę rowerową, do podstawówki nr 18 prowadzi nowe wejście, przedszkolaki z placówki przy ul. Pieniężnego dokazują na „wypasionym” placu zabaw... To tylko niewielki wycinek z worka marzeń mieszkańców, które udało się już zamienić w rzeczywistość. Przed nami kolejna szansa! Czego tym razem pragną zielonogórzanie?

Pierwsze wnioski już dotarły do urzędu miasta. Co w nich znajdziemy? Najczęściej prośby o remonty, np. chodnika przy ul. Ptasiej, Braniborskiej albo nawierzchni ulicy Kościuszki, Lubuskiej. Potrzeba nam parkingów, np. przy ul. Ptasiej, SP nr 18 oraz nowych układów komunikacyjnych – jest pomysł na połączenie os. Leśnego i os. Zacisze ścieżką rowerowo-spacerową. Brakuje też oświetlenia – podpowiadają mieszkańcy os. Kolorowego na Chynowie.

Niektórym widzi się upiększanie naszego miasta! Co powiecie na propozycję budowy fontanny multimedialnej przy filharmonii albo postawienie w centrum pomnika marszałkowi Piłsudskiemu?

Martwimy się też o przyrodę. Jest pomysł, by niedaleko Ogrodu Botanicznego wybudować ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt oraz wniosek, by zrewitalizować Park Piastowski. Oczyszczenia, zdaniem mieszkańców, wymaga okolica Wagmostawu oraz cała dolina Gęśnika.

Ilu mieszkańców, tyle może być pomysłów! Trzeba je tylko przelać na papier. Czasyu pozostało już niewiele. Wnioski można składać do 28 listopada. Po tym czasie zostaną zweryfikowane przez wydziały merytoryczne. Powstanie lista zadań, na które będziemy mogli głosować. Tak jak przed rokiem, budżet obywatelski podzielony będzie na dwie grupy: inwestycje duże – powyżej 150 tys. zł (głosować będzie można na jedną z nich) oraz inwestycje małe – do 150 tys. zł (głosować będzie można na pięć z nich).

(dsp)

HARMONOGRAM
* Do 28 listopada
– zgłaszanie propozycji zadań. Wnioski na stronie urzędu miasta: www.zielona-gora.pl lub w wersji papierowej: Biuro Obsługi Interesanta na parterze urzędu przy ul. Podgórnej, Biuro Analiz i Rozwoju, al. Niepodległości 13. Tu również można oddać wypełnione wnioski lub wysłać je elektronicznie na adres: budzet2015@um.zielona-gora.pl.
* 1-31 grudnia
– weryfikacja złożonych wniosków przez wydziały merytoryczne i ustalenie listy zadań, które zostaną poddane głosowaniu.
* 7-30 stycznia 2015 r. – głosowanie.
* 13 lutego 2015 r. – ogłoszenie wyników głosowania.
Głosować mogą osoby zameldowane czasowo lub na stałe w mieście Zielona Góra, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18 lat.