6 milionów do waszej dyspozycji!

20 Kwiecień 2018
Chcesz coś zmienić w swojej okolicy? 1 maja start Budżetu Obywatelskiego 2019 – ruszają konsultacje.

Od 2013 roku w Zielonej Górze realizowany jest Budżet Obywatelski. Miasto, dzięki kilkudziesięciu zrealizowanym projektom, zyskało nowe tereny rekreacyjne, kilometry ścieżek rowerowych, dróg i chodników. Powstały place zabaw, tereny zielone i mała architektura, które upiększyły nasze miasto. Mieszkańcy chętnie głosowali także na projekty artystyczne: murale na Ptasiej, pomnik Winiarki Emmy czy murale 4 żywioły, na ulicy Chmielnej.

Masz ciekawy pomysł na inwestycję?

W naszym mieście, w ramach dużych projektów realizowanych w formule Budżetu Obywatelskiego, powstały między innymi: Dom Międzypokoleniowy, Tancbuda, boisko do futbolu amerykańskiego, Zielona Strzała czy zwycięzca ubiegłorocznej edycji – Harcerskie Centrum Rozwoju. Swoje projekty, dzięki udziałowi w budżecie, zrealizować mogli seniorzy, młodzież, harcerze, uczniowie i zielonogórscy sportowcy.

Czujesz potrzebę aktywnego działania?

Konsultacje społeczne w postaci Budżetu Obywatelskiego są szansą dla każdego mieszkańca Zielonej Góry. Każdy, jeśli ukończył 13. rok życia w 2017 roku, może złożyć swój pomysł na projekt. Wnioski mogą składać także instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. Można zmobilizować organizację, której jesteśmy członkiem, swoich sąsiadów lub spróbować zrealizować indywidualny pomysł.

Budżet Obywatelski bliżej ludzi

Władze miasta wsłuchały się w potrzeby oraz uwagi mieszkańców i postanowiły wprowadzić klika nowych rozwiązań w harmonogramie Budżetu Obywatelskiego. 11 i 18 maja odbędą się konsultacje w sprawie wypełniania wniosków, przewidziany został także tryb odwoławczy, który pozwala na korektę już złożonych wniosków. Po raz pierwszy uruchomiono także kampanię informującą, która promuje zarówno zasady konsultacji, jaki i propozycje składanych projektów.

W celu uniknięcia problemów bardziej zabezpieczono zarówno technologiczną stronę procedury głosowania internetowego, jak i składania wniosku w formie tradycyjnego formularza. Ten ostatni zawiera w tym roku dodatkowe obostrzenia. Wnioskodawca zobowiązany jest podać dokładny opis zadania, wstępny kosztorys, dokładną lokalizację. Należy też we wniosku udowodnić okołomiejski charakter zadania, aby z realizowanych projektów skorzystać mogli wszyscy mieszkańcy miasta.

Więcej motywacji, inspiracji, przykładów i wskazówek publikujemy w specjalnym dodatku, który znajdą Państwo w środku bieżącego numeru.

 

Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego

Artykuły powiązane: 

Budżet Obywatelski 2019 - kiedy głosujemy?

Ruszają konsultacje! Do rozdysponowania jest 6 milionów złotych!

Patelnia gęsich wątróbek

Nad Park Kolei Szprotawskiej wdarł się przejmujący krzyk dzikich gęsi znad Gęśnika. Wyszedłem na balkon i spojrzałem w górę. Znów padał śnieg. Tym razem śnieżnobiały. Odkąd w Budżecie Obywatelskim 2035 wygrały smogowe killerusy, zdarzało się tak coraz częściej.

Jak ożywić lokalną społeczność

Bardzo często projekty realizowane z Budżetu Obywatelskiego mają charakter jednorazowy – droga, chodnik, oświetlenie czy plac zabaw. Jest jednak w naszym mieście przykład ulicy, która zmienia się każdego roku dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego.

Droga do stadionu marzeń

Profesjonalny stadion, profesjonalna drużyna, najwyższa półka rozgrywek i sponsor tytularny. Takie marzenia da się realizować za sprawą Budżetu Obywatelskiego, jaki oferuje swoim mieszkańcom Miasto Zielona Góra. Klub Futbolu Amerykańskiego Wataha Zielona Góra jest jednym z najlepszych przykładów, jak inwestycje z Budżetu Obywatelskiego pomagają w rozwoju i osiąganiu ambitnych celów.