Jak ożywić lokalną społeczność

20 Kwiecień 2018
Bardzo często projekty realizowane z Budżetu Obywatelskiego mają charakter jednorazowy – droga, chodnik, oświetlenie czy plac zabaw. Jest jednak w naszym mieście przykład ulicy, która zmienia się każdego roku dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego.

Mieszkańcy ulicy Chmielnej oraz Grupa Inicjatywna z ul. Chmielnej (Emilka, Paulina i Agnieszka) sprawili, że ich otoczenie wciąż się zmienia, pięknieje, przede wszystkim staje miejscem do rekreacji i wypoczynku.

W listopadzie 2016 roku, ku ogromnemu zadowoleniu i satysfakcji mieszkańców, do użytku oddane zostało „Rodzinne sportowisko” – boisko, plac zabaw i teren rekreacyjny w jednym. Projekt powstał w oddolnym procesie konsultacyjnym, w którym to mieszkańcy decydowali, jak ma wyglądać ich wymarzone podwórko.

- Długo walczyliśmy o powstanie tego terenu rekreacji dla setek dzieci i młodzieży, które zamieszkują okoliczne wieżowce i bloki. Czuliśmy wielką dumę, że udało się zrealizować ten projekt, nie spodziewaliśmy się, że to dopiero początek zmian na naszej ulicy – mówi Emilia Kondrad, jedna z liderek Grupy Inicjatywnej z ul. Chmielnej.

Mieszkańcy poczuli w sobie ogromną siłę i rozbudzili ochotę na kolejne projekty. W 2017 roku, ul. Chmielna wystartowała w Budżecie Obywatelskim z projektem „Chmielowa kolorowa”, w ramach którego na czterech ogromnych zbiornikach wodnych powstają murale 4 żywioły – powietrze, woda, ziemia i ogień. Zaprojektowane i wykonane przez lokalnych artystów: Jakuba Bitkę i Łukasza Chwałka. Tematyka murali konsultowana była z mieszkańcami, którzy przez lata z okien oglądali cztery szare, szpecące okolicę zbiorniki.

- Znaliśmy tematykę murali, które powstaną. Wiedzieliśmy, że będą to 4 żywioły. Nie znaliśmy jednak projektu. Każdego dnia przy kawie, zerkając przez okno, widzieliśmy, jak szare zbiorniki zmieniają się w dzieło sztuki – mówi Jola Wojkiewicz, mieszkanka bloku przy ul. Chmielnej.

Udany projekt zachęcił Grupę Inicjatywną i mieszkańców do dalszych działań. W Budżecie Obywatelskim 2018 roku zgłoszony został projekt „Przygoda, Wyzwanie – tor przeszkód dla dorosłych”. Lasy w okolicy ul. Chmielnej są jednym z ulubionych terenów rekreacyjnych mieszkańców Zielonej Góry. Ciekawe ukształtowanie terenu, duża ilość ścieżek i piękna przyroda zachęcają do rekreacji.

- Sama uczestniczę w biegach z przeszkodami, teraz będzie można ćwiczyć i przygotowywać się do zawodów na świeżym powietrzu pośród pięknej przyrody. Powstanie też kolejne miejsce, które wyciągnie mieszkańców z domów i zachęci do ruchu na świeżym powietrzu – mówi E. Kondrad, pomysłodawczyni projektu.

Projekty zaktywizowały i rozbudziły potrzeby mieszkańców, ale też nauczyły ich dbania o własną okolicę. Sąsiedzkie sprzątania placu i sadzenie kwiatów to na ul. Chmielnej już norma i świetna zabawa.

Zapraszamy 21 kwietnia, godz. 14.00, na wielkie sprzątanie lasu, w którym ma powstać tor przeszkód! Po sprzątaniu ognisko i kiełbaski.

Agnieszka Opalińska