25 mln zł na planetarium Wenus

16 Maj 2014
Są pieniądze na drogi, są pieniądze na rozwój, są również pieniądze na rozrywkę. Sztandarowym projektem „rozrywkowym” jest budowa planetarium w dawnym kinie Wenus. Kosztować będzie, bagatela, 25 mln zł, z czego 18 mln zł to środki z zewnątrz.

Kino od 6 lat stoi puste. Przechodniom trudno jest uwierzyć, że za pół roku będzie to tętniące życiem Centrum Nauki Keplera, bo tak oficjalnie nazywa się zielonogórskie planetarium. W środku jeszcze nie widać ekip budowlanych (wkrótce się pojawią) ale na całego trwają prace projektowe. Co najważniejsze w Stanach Zjednoczonych powstaje zamówiona już kopuła planetarium, druga taka nowoczesna w Polsce.  Znajdzie się nad dawną salą kinową, gdzie będzie 370 miejsc.  - Tu będzie 75 specjalnych foteli do obserwacji symulacji wyświetlanych w kopule. Będzie można na niej zobaczyć zarówno niebo, jak i wnętrze ziemi - dodaje prezydent Kubicki. Dawne kino Wenus ożyje pod koniec roku.

Artykuły powiązane: 

Jak będzie się zmieniać Zielona Góra do 2020 r.?

Przed nami ostatni wielki skok cywilizacyjny zasilany olbrzymimi unijnymi pieniędzmi. Już nigdy więcej do Polski nie napłynie tyle miliardów euro wsparcia. Nigdy nie napłynie ich tyle do Zielonej Góry. Miasto walczy o miliard złotych. Musimy te pieniądze jak najlepiej wykorzystać. I zdobyć ich jak najwięcej. Tylko jak?

Mamy pieniądze na kino Wenus

To dobra wiadomość. Marszałek i rząd wspomogą przebudowę kina Wenus na Centrum Nauki Keplera. Pod koniec roku będziemy mogli zasiąść w wygodnych fotelach planetarium i… popatrzeć w niebo. Lub zajrzeć w głąb Ziemi.

Planetarium w kinie Wenus jeszcze w tym roku

Przebudowa dawnego kina kosztować będzie ok. 26 mln zł. Z tego 18 mln zł to pieniądze z zewnątrz. Szykują się też inwestycje przy ul. Sulechowskiej.