Mamy pieniądze na kino Wenus

10 Kwiecień 2014
To dobra wiadomość. Marszałek i rząd wspomogą przebudowę kina Wenus na Centrum Nauki Keplera. Pod koniec roku będziemy mogli zasiąść w wygodnych fotelach planetarium i… popatrzeć w niebo. Lub zajrzeć w głąb Ziemi.

Kino Wenus już od kilku lat stoi puste i niszczeje. Nie wytrzymało konkurencji z pobliskim multipleksem Cinema City. Stąd pomysł, by przerobić dawne kino na naukowe centrum, którego najważniejszym elementem będzie planetarium. Ono przyciągnie zwiedzających i ożywi tę część deptaka.

- Nigdy nie zgodzę się, by powstał tu jakiś sklep czy hurtownia. Ten obiekt musi mieć przeznaczenie kulturalne – przez lata konsekwentnie mówił prezydent Janusz Kubicki, gdy potencjalni inwestorzy przedstawiali pomysły niezwiązane z kulturalnym wykorzystaniem budynku. Obiekt, należący do wrocławskiej firmy Odra Film, w końcu kupił uniwersytet przy finansowym wsparciu miasta. Centrum Keplera wreszcie mogło powstać.

Teraz inwestycja stała się realna m.in. dlatego, że województwo zyskało dodatkowe rządowe pieniądze. – Trzeba było kilka razy jeździć do Warszawy. Udało się. Na rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich i wiejskich otrzymaliśmy z budżetu państwa dodatkowe 12,1 mln zł – mówiła marszałek Elżbieta Polak podczas czwartkowej konferencji prasowej. – Początkowo na ten cel mieliśmy 18 mln z LRPO. Jednak przedstawione projekty były tak dobre, że postanowiliśmy tę kwotę połączyć z funduszami rządowymi i mamy do dyspozycji ponad 30 mln zł.

Obecni na sali gospodarze Zielonej Góry, Nowej Soli, Kożuchowa i Sulechowa po kolei dziękowali pani marszałek za skuteczną walkę o dodatkowe pieniądze.

- Mamy w województwie znakomitych liderów, którzy potrafią przygotować dobre projekty – rewanżowała się E. Polak.

Wszyscy byli zadowoleni, bo gdyby nie dodatkowe, rządowe pieniądze, to pieniędzy starczyłoby tylko na zielonogórski projekt.

To właśnie budowa planetarium została najwyżej oceniona i najwięcej kosztuje – 26 mln zł. Dla porównania - to połowa całego budżetu gminy Zielona Góra, która na inwestycje przewidziała w tym roku nieco ponad 4 mln zł. Dofinansowanie planetarium wyniesie 18 mln zł. Inne projekty są mniej kosztowne.

- Chodzi o to, by nie tylko remontować budynki, ale również przywrócić im funkcje społeczne – tłumaczyła pani marszałek.

- Centrum Naukowe Keplera będzie pełnić dwie funkcje. Rozrywkową, bo ludzie będą mogli w planetarium zobaczyć nie tylko wygląd układu planetarnego, lecz również zajrzeć do wnętrza Ziemi – opowiadał prezydent Kubicki. – Będzie też pełniło funkcję naukową i zachęcało młodych ludzi do studiowania na kierunkach technicznych. Wraz z centrum przyrodniczym budowanym przy ul. Dąbrowskiego powstanie zielonogórski odpowiednik warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Według prezydenta, inwestycja może być sfinalizowana do końca roku. Miasto na początku roku rozstrzygnęło przetarg, który wygrała firma Skanska. Działa ona na zasadzie projektuj i zbuduj. Prace projektowe już trwają. W każdej chwili Skanska może wejść do obiektu i rozpocząć prace wyburzeniowe.

Pozostałe projekty to: Nowa Sól – rewitalizacja Nowosolskiego Domu Kultury (10,3 mln zł), Kożuchów – rewitalizacja śródmieścia (1,6 mln zł), Sulechów – odnowa ratusza (2,2 mln zł), Gorzów – rewitalizacja zabytkowego budynku biblioteki wojewódzkiej (2,6 mln zł).

Tomasz Czyżniewski

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki