Sprawdź gdzie i na kogo możesz głosować

14 Listopad 2014
16 listopada cała Polska zdecyduje o składzie lokalnych samorządów. W Zielonej Górze, tegoroczne wybory będą wyjątkowe. Nie będziemy wybierać ani prezydenta, ani wójta, ani radnych miasta i gminy.

Trwają już ostatnie przygotowania do niedzielnych wyborów. W magazynie urzędu miasta ruch! Przechowywanych jest tu blisko 20 urn. W większości nowych. Część zużytych jest teraz wymienianych i dowożonych do lokali wyborczych. Za ich dostarczenie do lokali odpowiadają Roman Rybicki i Jarosław Bobek. - W większości urny już trafiły do lokali wyborczych. Jest kilka miejsc, do których dopiero je dostarczymy, bo tam, na co dzień, nie ma ich gdzie trzymać. W większości, w magazynie, przechowujemy duże urny, ale są także małe, które trafią do małych lokali, np. do szpitala czy aresztu śledczego – mówi J. Bobek.

Dopiero wiosną przyszłego roku, już jako mieszkańcy nowej, większej Zielonej Góry, zdecydujemy kto ma być naszym prezydentem i kto zasiądzie w radzie miasta. Na kogo zatem możemy zagłosować teraz? W mieście wybieramy tylko radnych sejmiku, mieszkańcy gminy dodatkowo zagłosują na radnych powiatu.

GŁOSUJĄ MIESZKAŃCY MIASTA
Zielonogórzanie dostaną w lokalach wyborczych tylko jedną kartę do głosowania. Będą na niej nazwiska osób kandydujących do Sejmiku Województwa Lubuskiego(lista w ramce obok). W okręgu 4, obejmującym Zieloną Górę i powiat zielonogórski, zarejestrowano 10 komitetów wyborczych i 101 kandydatów. Do zdobycia jest sześć mandatów.

GŁOSUJĄ MIESZKAŃCY GMINY
Każdy dostanie dwie karty do głosowania – jedną z nazwiskami kandydatów do sejmiku i drugą, z listami chętnych na objęcie mandatu w radzie powiatu zielonogórskiego. Przyjrzyjmy się bliżej sprawie rady powiatu. Tu, z powodu połączenia miasta z gminą, także jest nietypowo, bo... – Jeśli mieszkaniec gminy Zielona Góra zostanie wybrany na radnego powiatu i sam nie zrezygnuje, to jego mandat wygaśnie automatycznie po 1 stycznia 2015 r. Rada powiatu będzie wówczas obradować do końca swojej kadencji w pomniejszonym składzie - tłumaczy Stanisław Blonkowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze. Gdy zrezygnuje z mandatu, może go zastąpić jedynie kandydat, który nie mieszka w gminie.
Okręg nr 4 w wyborach do rady powiatu tworzą trzy gminy: wiejska Zielona Góra, Świdnica i Zabór. Do zdobycia jest siedem mandatów w 21-osobowej radzie powiatu. Walczy o nie 53 kandydatów z pięciu komietetów wyborczych.

JAK...

Gdzie można zagłosować? Warto sprawdzić w naszej ściągawce poniżej – w mieście będzie 66 lokali wyborczych, w gminie – osiem. Lokale będą czynne od 7.00 do 21.00.
Jak głosować? Należy postawić znak „X” w kratce obok nazwiska jednego kandydata do sejmiku. Ta sama zasada dotyczy wyborów do rady powiatu – stawiamy „X” w kratce obok nazwiska jednego kandydata.

... I GDZIE?
Mieszkasz w Zielonej Górze i nie wiesz gdzie jest twój lokal wyborczy? Skorzystaj z wyszukiwarki.

W gminie głosowanie zostanie przeprowadzone w ośmiu lokalach wyborczych. Podajemy adres lokalu wyborczego i sołectwa, w przypadku Przylepu - ulice, które są do danego obwodu przypisane.

* OBWÓD NR 1 - szkoła podstawowa w Zawadzie, ul. Szkolna 24, sołectwo: Zawada, Krępa, Jany z przysiółkiem Stożne.
* OBWÓD NR 2 - szkoła podstawowa w Przylepie, ul. 9 Maja 6, sołectwo: Przylep, ulice: Akacjowa, Brzozowa, Czereśniowa, Działkowa, Gronowa, Leszczynowa, Leśna, Lotnicza, 9 Maja, Morelowa, Orzechowa, Osiedlowa, Pilotów, Podgórna, Robotnicza, Sadowa, Skokowa, Sosnowa, Spokojna, Strażacka, Szewska, Szybowcowa, Turystyczna, Winna, Wiśniowa, Zakładowa.
* OBWÓD NR 3 - szkoła podstawowa w Starym Kisielinie, ul. Szkolna 14, sołectwo Stary Kisielin i Nowy Kisielin.
* OBWÓD NR 4 - szkoła podstawowa w Drzonkowie, ul. Szkolna 2, sołectwo: Drzonków, Barcikowice, Ługowo, Sucha, Zatonie z osadą Marzęcin.
* OBWÓD NR 5 - szkoła podstawowa w Ochli, ul. Szkolna 1, sołectwo: Ochla, Jarogniewice, Jeleniów, Kiełpin.
* OBWÓD NR 6 – świetlica wiejska w Raculi, ul. Głogowska 64, sołectwo: Racula.
* OBWÓD NR 7 - świetlica wiejska w Łężycy, ul. Odrzańska 16, sołectwo: Łężyca.
* OBWÓD NR 8 - gimnazjum w Przylepie, ul. 9 Maja 6, sołectwo: Przylep, ulice: Dojazdowa, Handlowa, Hetmańska, Husarska, Piłsudskiego, Kokosowa, Kolejowa, Kolista, Kosowa, Lawendowa, 22 Lipca, Łąkowa, Malinowa, Ogrodnicza, Polna, Rycerska, Strumykowa, Zielona, Źródlana.

(dsp)

Artykuły powiązane: 

Wielkie wyborcze rozdanie

Kubicki, Polak, Urbaniak i Haręźlak na jednej liście. Wszyscy miejscy radni PiS też startują do sejmiku. Tam również wybiera się wójt Zalewski. Oni są na listach z Zielonej Góry. Tylko Jolanta Danielak, chociaż chce być prezydentem Zielonej Góry, wystartuje z… Żagania.

Kto startuje w wyborach do sejmiku?

Lista kandydatów w okręgu nr 4 obejmującym miasto Zieloną Górę i powiat zielonogórski. Do zdobycia jest sześć mandatów.

Radni z miasta startują do sejmiku

Kto dobrze wypadnie w Zielonej Górze, ten ma duże szanse dostać się do sejmiku. Dlatego spece od układania list wyborczych szukają znanych w mieście postaci.

W listopadzie będą nietypowe wybory

- Jeśli na koniec 2014 r. mieszkać będzie w gminie mniej niż ok. 25 tys. mieszkańców, to po połączeniu z miastem zmienić się będą musiały granice okręgów wyborczych – tłumaczy Stanisław Blonkowski.

Wyborczy bój o powiat zielonogórski

Mieszkańcy gminy oprócz sejmiku wybierać będą również radnych powiatowych. Na 53 zgłoszonych kandydatów, aż 24 to mieszkańcy gminy. Trzech z nich to jedynki – czyli osoby będące pierwsze na liście.