Premier Ewa Kopacz w Nowym Kisielinie

30 Październik 2014
- Ten młody człowiek obok mnie niedawno kończył Uniwersytet Zielonogórski, a teraz jest szefem laboratorium ekoenergetytki, w którym się znajdujemy – tak podczas konferencji prasowej premier Ewa Kopacz przedstawiała Bartosza Kubika.

Pani premier była w czwartek w Nowym Kisielinie nieco ponad godzinę. No kończąca wizytę konferencję wyszła razem z Bartoszem Kubikiem prezesem firmy Eko-energetyka. Mało jest firm, które mogą się pochwalić wizyta premiera tłumaczącego później dziennikarzom, czym firma się zajmuje.

- To, co przed chwilę widzieliście to jest sprzęt pozwalający na naładowanie w kilka sekund elektrycznego autobusu. Dzięki pantografowi. To służy nie tylko autobusom. Ten pierwszy słupek jest do ładowania… - premier Kopacz pokazywała kolejne urządzenie.
- Do ładowania samochodów osobowych – podpowiadał B. Kubik.
- Ci młodzi ludzie  tu kończyli uczelnię, tu znaleźli zatrudnieni i tu realizują się zawodowo – mówiła pani premier wskazując na B. Kubika. –Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania parku.

Otwarcie parku

Powód wizyty pani premier to oficjalne otwarcie Parku Naukowo-Technicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. W Nowym Kisielinie powstał kompleks laboratoriów akademickich, który ma służyć transferowi nauki do przemysłu.

- To wy zdecydowaliście, że 70 mln zł trafiło w to miejsce – mówiła podczas otwarcie parku premier Kopacz. - Wielu młodych Polaków, którzy kończą studia mówi: my nie chcemy wyjeżdżać z kraju. Tu się kształciliśmy, tu chcemy zostać. Dajcie nam tylko szansę. Dajcie nam miejsca pracy. Dzięki takim połączeniom miedzy nauką, firmami i samorządom, które potrafią takie miejsca uruchamiać tym młodym ludziom będziecie mogli powiedzieć: tak zostańcie tutaj! Tutaj znajdziecie zatrudnienie.

- W odróżnieniu od innych województw dostaliśmy bardzo mało pieniędzy z puli centralnej. Natomiast bardzo nas wspierały władze lokalne. Wiele zawdzięczmy dwóm osobom: pani marszałek Elżbiecie Polak i prezydentowi Januszowi Kubickiemu. Prace rozpoczynał rektor Czesław Osękowski, ja ją kontynuowałem – mówił rektor prof. Tadeusz Kuczyński.

Prośby jak do złotej rybki

- My w regionie lubuskim postawiliśmy na rozwój gospodarczy. Wskaźniki szybują w górę. Wzrasta sprzedaży przemysłu a 5 listopada w Brukseli zakończymy negocjacje w sprawie kontraktu regionalnego – mówiła marszałek Polak, która szybko przeszła do problemów uwierających województwo. - Nasze najważniejsze marzanie nie znalazły odzwierciedlenia w dokumentach rządowych.

Chodzi o:
- budowę kompleksu energetycznego w Gubinie i rozpoczęcie wydobycia bogatych złóż miedzi,
- powstanie wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim,
- wsparcie portu lotniczego w Babimoście, gdzie przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze chce się wycofać ze współpracy.
- Mamy te trzy życzenia, jak do złotej rybki. Prosimy o wsparcie – żartowała marszałek Polak.

To nie kampania wyborcza

- Jak państwo wiecie Zielona Góra, miasto i gmina będą połączone. To będzie jedyne miasto w Polsce, które 16 listopada nie będzie wybierać swoich władz. Ponieważ połączenie nastąpi formalnie 1 stycznia 2015 r., a więc wybory prawdopodobnie odbędą się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dlatego proszę mojej wypowiedzi nie traktować jako kampanii wyborczej, i składanie obietnic wyborczych – odpowiadała premier Kopacz. - Parlamentarzyści lubuscy bardzo zabiegają o wydział lekarski. Trudno się oprzeć tym zabiegom i prośbom. Po ostatniej decyzji komisji akredytacyjnej [była ona negatywna – przyp. red.], wszystko jest do naprawienia. Wszystko na to wskazuje, że może być szczęśliwy finał.

W sprawie budowy kompleksu energetycznego premier jest optymistką. Budowa od 2018 r. jest w zamierzeniach rządu. Jest to tylko kwestia czasu. - Proszę mi wierzyć, że decyzje w tej sprawie na pewno zapadną – tłumaczyła pani premier. – Natomiast w sprawie wydobycia miedzi potrzebne są m.in. rozmowy z KGHiM, który musi wyrazić odrobinę więcej woli i chęci zaangażowania w sprawy wydobycia miedzi. Wspieranie przemysłu i wydobycia, które daje ludziom pracę jest priorytetem w moim działaniu.

Prezydent o połączeniu

Na końcu spotkania głos zabrał prezydent Kubicki. - To jedyny prezydent, oczywiście z całym zespołem, który potrafił doprowadzić do połączenia miasta z gminą. – wywołał go do mikrofonu rektor Kuczyński.

- Ja chciałbym podziękować za te deklaracje pani premier. Wydobycie węgla i miedzi  oraz kierunek lekarski, to jest przyszłość tego województwa – mówił J. Kubicki. - Przy okazji chciałbym podziękować pani premier, pani poseł, panu senatorowi, panu wojewodzie za pomoc przy połączeniu miasta z gmina. To jest pierwszy taki przypadek w Polsce, że dwa samorządy się łączą. Jest to powód do dumy, bo to ludzie na dole zadecydowali w formie referendum. Chciałbym prosić panią premier żeby objęła patronatem to przedsięwzięcie, bo wierzę że może to być dobry przykład dla innych samorządów. Żeby poszły tą ścieżką i zaczęły się łączyć.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Tu powstają innowacyjne technologie

– Co roku Uniwersytet Zielonogórski kończy spora grupa utalentowanej młodzieży. Wielu z nich ma ciekawe pomysły, ale nie ma pieniędzy na biznesowy start. Miejski inkubator przedsiębiorczości na pewno im pomoże – uważa Urszula Przegalińska, szefowa spółki Galactico.pl.

Trwają prace w parku w Nowym Kisielinie

Ruszyły kolejne prace ziemne na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie. Pracownicy spółki Müsing ze Szczecina, głównego wykonawcy inwestycji, pierwszą łopatę wbili 15 września. - Mamy sporo do zrobienia, musimy uzbroić teren przypominający prostokąt o bokach: 230 i 530 m - zdradza Jacek Łuczak.

100 mln zł na Lubuski Park Naukowo-Technologiczny

To najważniejsza inwestycja gospodarcza w regionie. Do tej pory kosztowała ok. 120 mln zł głownie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Za te pieniądze powstałą m.in. obwodnica Nowego Kisielina oraz budynki laboratoryjne Uniwersytetu Zielonogórskiego.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki