100 mln zł na Lubuski Park Naukowo-Technologiczny

16 Maj 2014
To najważniejsza inwestycja gospodarcza w regionie. Do tej pory kosztowała ok. 120 mln zł głownie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Za te pieniądze powstałą m.in. obwodnica Nowego Kisielina oraz budynki laboratoryjne Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Miasto, mimo braku wsparcia gminy, za 15 mln zł zbuduje tam infrastrukturę pod inwestycje – drogi, kanalizację, peron kolejowy. Takich zadań będzie więcej. Trzeba też wyposażyć labolatoria.

- Od 1 czerwca rusza tutaj inkubator przedsiębiorczości prowadzony przez miasto. Zgłosiło się 18 początkujących przedsiębiorstw, które będą tu stawiać pierwsze kroki – informuje wiceprezydent Dariusz Lesicki. – Skorzystają z preferencyjnych stawek i dobrze wyposażonych lokali. To kilkadziesiąt miejsc pracy.

W parku działa już firma Darstal (150 pracowników).  W tym roku powinna rozpocząć budowę firma LUG. Tymczasem miasto wystawia na przetarg kolejne działki zajmujące 5,25 hektara. Są zainteresowani kupnem tych terenów. Pierwszy przetarg pod koniec maja.

- W tym tygodniu rozmawialiśmy również z hiszpańskim inwestorem z branży chemicznej. Jego interesuje teren om powierzchni 5hektarów – dodaje wiceprezydent Lesicki.

Trzeba na nią jeszcze wydać ok. 100 mln zł

Artykuły powiązane: 

Jak będzie się zmieniać Zielona Góra do 2020 r.?

Przed nami ostatni wielki skok cywilizacyjny zasilany olbrzymimi unijnymi pieniędzmi. Już nigdy więcej do Polski nie napłynie tyle miliardów euro wsparcia. Nigdy nie napłynie ich tyle do Zielonej Góry. Miasto walczy o miliard złotych. Musimy te pieniądze jak najlepiej wykorzystać. I zdobyć ich jak najwięcej. Tylko jak?

Darstal pracuje na trzy zmiany

Pierwsza fabryka w Nowym Kisielinie pracuje pełną parą. – Miejsce okazało się dla nas szczęśliwe – uśmiecha się prezes Darstalu Henryk Dudziak.

Kolejna inwestycja miasta w gminie

15 mln zł kosztować będzie kolejny etap uzbrojenia Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. We wtorek firma Müsing podpisała umowę na wykonanie prac. Ma czas do stycznia przyszłego roku.

Jak miasto buduje park w Nowym Kisielinie

Zbudowana właśnie obwodnica to nie koniec inwestycji drogowych na obrzeżach Nowego Kisielina. – Chcemy budować drogi, peron kolejowy i uzbrojenie terenu, za 12 mln zł – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.