100 mln zł na Lubuski Park Naukowo-Technologiczny

16 Maj 2014
To najważniejsza inwestycja gospodarcza w regionie. Do tej pory kosztowała ok. 120 mln zł głownie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Za te pieniądze powstałą m.in. obwodnica Nowego Kisielina oraz budynki laboratoryjne Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Miasto, mimo braku wsparcia gminy, za 15 mln zł zbuduje tam infrastrukturę pod inwestycje – drogi, kanalizację, peron kolejowy. Takich zadań będzie więcej. Trzeba też wyposażyć labolatoria.

- Od 1 czerwca rusza tutaj inkubator przedsiębiorczości prowadzony przez miasto. Zgłosiło się 18 początkujących przedsiębiorstw, które będą tu stawiać pierwsze kroki – informuje wiceprezydent Dariusz Lesicki. – Skorzystają z preferencyjnych stawek i dobrze wyposażonych lokali. To kilkadziesiąt miejsc pracy.

W parku działa już firma Darstal (150 pracowników).  W tym roku powinna rozpocząć budowę firma LUG. Tymczasem miasto wystawia na przetarg kolejne działki zajmujące 5,25 hektara. Są zainteresowani kupnem tych terenów. Pierwszy przetarg pod koniec maja.

- W tym tygodniu rozmawialiśmy również z hiszpańskim inwestorem z branży chemicznej. Jego interesuje teren om powierzchni 5hektarów – dodaje wiceprezydent Lesicki.

Trzeba na nią jeszcze wydać ok. 100 mln zł

Artykuły powiązane: 

Jak będzie się zmieniać Zielona Góra do 2020 r.?

Przed nami ostatni wielki skok cywilizacyjny zasilany olbrzymimi unijnymi pieniędzmi. Już nigdy więcej do Polski nie napłynie tyle miliardów euro wsparcia. Nigdy nie napłynie ich tyle do Zielonej Góry. Miasto walczy o miliard złotych. Musimy te pieniądze jak najlepiej wykorzystać. I zdobyć ich jak najwięcej. Tylko jak?

Darstal pracuje na trzy zmiany

Pierwsza fabryka w Nowym Kisielinie pracuje pełną parą. – Miejsce okazało się dla nas szczęśliwe – uśmiecha się prezes Darstalu Henryk Dudziak.

Kolejna inwestycja miasta w gminie

15 mln zł kosztować będzie kolejny etap uzbrojenia Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. We wtorek firma Müsing podpisała umowę na wykonanie prac. Ma czas do stycznia przyszłego roku.

Jak miasto buduje park w Nowym Kisielinie

Zbudowana właśnie obwodnica to nie koniec inwestycji drogowych na obrzeżach Nowego Kisielina. – Chcemy budować drogi, peron kolejowy i uzbrojenie terenu, za 12 mln zł – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki