LUG stawia nową fabrykę w Nowym Kisielinie

18 luty 2015
Zielonogórski LUG, za 6 mln zł, stawia nową halę fabryczną w Nowym Kisielinie. Będzie tu pracować 100 osób. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod fundamenty nowego zakładu. – To początek. Mamy dużo miejsca na kolejne hale – cieszy się prezes Ryszard Wtorkowski.

Jeszcze kilka dni wcześniej był w Brazylii. We wtorek pojawił się w parku przemysłowym w Nowym Kisielinie.
- Słyszałem, że nie zdążył pan zobaczyć słynnego karnawału w Rio, który się właśnie kończył? – pytam prezesa.

- Ważniejsze było spotkanie z wnukami – ze śmiechem odpowiada prezes.
- W Brazylii byliśmy w interesach. W Rio, spędziliśmy tylko jeden dzień, ale słynną plażę Copacabana zdążyliśmy odwiedzić – dodaje Iwona Wtorkowska, szefowa rady nadzorczej spółki.

- Dzieci przedsiębiorców wyemigrowały do Ameryki Południowej – dalej dopytuję.
- Nie wyemigrowały. Reprezentują tam interesy firmy – odpowiada prezes Wtorkowski. – Nasze produkty sprzedajemy w 55 krajach na całym świecie. W Islandii, Korei, Nowej Zelandii, Australii i właśnie Brazylii. To bardzo obiecujący rynek.  Ale fabrykę mamy tylko jedną. W Zielonej Górze.

Brazylia, wielki rynek

Wtorkowscy z Brazylii do Europy lecieli 13 godzin. Tam jest lato, u nas, we wtorek, też ładnie świeciło słońce. Na budowie pojawiły się również inne brazylijskie akcenty. Do atu erekcyjnego, który trafił w fundamenty fabryki, dołączono m.in. zdjęcie zarządu fabryki i pieniądze: euro, złotówki i… brazylijskie reale.

LUG Light Factory, producent opraw oświetleniowych, to dzisiaj jedna z największych zielonogórskich firm. Zatrudnia 400 osób i ma 120 mln zł rocznych obrotów. Firma nastawiona jest na produkcję nowoczesnych, energooszczędnych systemów oświetleniowych w systemie led. To w Zielonej Górze zaprojektowano oświetlenie zainstalowane na lotniskach we Frankfurcie nad Menem i Kopenhadze oraz drugą nitkę metra w Warszawie.

- Szacuje się, że ok. 20 proc. światowego zużycia energii przypada na oświetlenie. Stąd tak duże zainteresowanie nowoczesnymi, oszczędnymi technologiami.

Działają w Polsce

- Oświetlenie Fosus Mall to również zasługa LUG-u – uzupełnił obecny na uroczystości prezydent Janusz Kubicki. – Serce rośnie, gdy się patrzy na takie inwestycje i takie firmy. Jestem dumny, że zielonogórzanie potrafią udowodnić, jak wiele potrafią i że mogą rywalizować z całym światem. Nie wszystko musi do Polski przychodzić gotowe z zewnątrz.

Prezydentowi wtórowali dwaj inni goście: europoseł Dariusz Rosati i prof. Andrzej Pieczyński, prorektor UZ ds. rozwoju. – Cieszę się, że tak nowoczesne firmy, ze swoimi laboratoriami, powstają obok naszego Parku Naukowo-Technologicznego – mówił prorektor.

W Nowym Kisielinie, w ramach wartego ok. 6 mln złotych przedsięwzięcia, powstanie nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe z zespołem hal do produkcji elektroniki, w którym zatrudnienie znajdzie około 100 osób. Na 2,5 hektarowej działce stanie hala o powierzchni 3.500 mkw. Macierzysty zakład w Strefie Aktywności Gospodarczej jest trzy razy większy. I to stamtąd do Nowego Kisielina trafią najnowocześniejsze linie produkcyjne opraw w systemie lead, laboratoria i część załogi. Firma zakłada, że zatrudni ok. 50 nowych pracowników.

- Do Nowego Kisielina przeniesiemy najnowszą linię produkcyjną, którą testowaliśmy. Zamontowaliśmy ją na próbę. Tutaj, w nowym zakładzie będzie ich więcej. Zakładamy, że produkcja powinna się rozpocząć na przełomie września i października – opowiada prezes Wtorkowski. – Działkę też mamy dużą i w przyszłości zakład będzie można bez problemów rozbudować.

Rodzinna firma

LUG to rodzinne przedsięwzięcie Wtorkowskich zbudowane od podstaw. Firma powstała 25 lat temu. – Zaczynaliśmy w Łężycy. Później mieliśmy pomieszczenia przy nieistniejącej już Estradzie. Kolejny krok to hale, przy ul. Krętej, i wreszcie od siedmiu lat mamy swoją fabrykę, przy ul. Gorzowskiej. Teraz robimy kolejny krok – wylicza I. Wtorkowska.

Budowa nowej fabryki rozpoczęła się jesienią zeszłego roku. Z jednej strony widać zabudowania uniwersyteckich laboratoriów, z drugiej strony fabrykę Darstalu. Tuż obok do inwestycji szykuje się kolejna firma – BWK Logistic. W parku wciąż trwają prace przy budowie nowych dróg, chodników, oświetlenia i peronu kolejowego.

- To jest niezbędne, żeby strefa gospodarcza mogła prawidłowo funkcjonować. Jestem pewien, że to wszystko wypali i krok po kroku będzie coraz więcej inwestorów – komentuje prezydent Kubicki.

Tomasz Czyżniewski

Artykuły powiązane: 

LUG buduje fabrykę w Nowym Kisielinie

- Kolejna miejska firma odchodzi od tradycyjnej produkcji, przechodząc na wyższą technologicznie półkę. Spółka LUG będzie projektowała i produkowała oświetlenie przemysłowe sterowane elektronicznie – cieszy się wiceprezydent Dariusz Lesicki.

LUG we wszystkich zakątkach świata świeci do pracy i do życia

Zielonogórski LUG powstał 25 lat temu jako przedsięwzięcie rodzinne, które Ryszard Wtorkowski zmienił w stabilną grupę kapitałową notowaną na NewConnect.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki