Teraz to już podłączamy Łężycę i Krępę

19 Sierpień 2015
Stanisław Kuś odebrał we wtorek klucze do 10 przepompowni w Łężycy i Krępie. Mieszkańcy tych sołectw mogą się wreszcie podłączyć do kanalizacji. W środę zrobili to mieszkańcy Łężycy.

Budowa kanalizacji to olbrzymie koszty – w całej tzw. aglomeracji zielonogórskiej kosztowała ponad 300 mln zł. Tego nie widać, bo instalacja schowana jest pod ziemią.

- Nie mogłam się doczekać, aż skończą budowę. Dotychczas korzystałam z szamba. Beczkowóz przyjeżdżał nawet kilka razy w miesiącu. To bardzo dużo kosztowało – opowiada Jolanta Rabęda, sołtyska Łężycy. – Zainteresowanie mieszkańców jest olbrzymie. Teraz słyszę, że niektórzy podłączyli się natychmiast. Wyprzedzili nawet mnie. Też kończę wszystkie formalności.

Budowa kanalizacji w tych sołectwach trwała ponad rok. I wreszcie się skończyła.

- To dla nas historyczna chwila. Łężyca została skanalizowana jako ostatnia, chociaż znajduje się najbliżej oczyszczalni ścieków – komentował Krzysztof Wołczyński, radny dzielnicy z Łężycy.

Czy cieszą się inni mieszkańcy? – Zanim jeszcze zakończyliśmy prace, to ponad połowa mieszkańców złożyła u nas wnioski o przyłączenie do sieci. W środę podłączyli się pierwsi mieszkańcy – wyjaśnia Beata Jilek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. I zaraz apeluje: - Wiele osób chce wykonać przyłącza we własnym zakresie, ale samo włączenie się do sieci powierzcie fachowym firmom. Proszę, nie wycinajcie sami otworów w rurach, bo nie odbierzemy źle zrobionych instalacji.

We wtorek, w siedzibie wodociągów było bardzo wesoło i uroczyście. Wszyscy wszystkim dziękowali za współpracę. Inwestycja skończyła się w terminie, mieszkańcy nie narzekali na bałagan, prace szły bardzo sprawnie.

Nawet Mariusz Zalewski, przewodniczący zarządu dzielnicy tryskał humorem: - To końcowy etap kanalizowania dzielnicy i aglomeracji. Udało się. Gratuluję wszystkim. Prace szły bardzo sprawnie. Dobrego nastroju nie zepsuła mi nawet nieprzespana noc. Ktoś usiłował ukraść mi samochód, ale nie dał rady.

- Roboty rozpoczęliśmy na wsi a skończyliśmy w mieście – żartowali wykonawcy. Roboty wykonywały dwie różne firmy o takiej samej nazwie KANWOD – jedna z Golina, druga z Zielonej Góry.

- Całkowita wartość projektu to ponad 35 mln zł, bez VAT, w tym z Unii Europejskiej dostaliśmy 19,3 mln zł – wyliczała prezes Jilek. – W Łężycy zbudowaliśmy 17,5 km sieci, w Krępie 10,7 km. Obsługuje je 10 przepompowni.

Klucze od tych właśnie przepompowni otrzymał Stanisław Kuś, kierownik wydziału sieci w ZWiK, który odpowiada za sprawne funkcjonowanie systemu.

- To możemy już działać – pokazywał pęk kluczy przewiązany wstęgą.

Trwają jeszcze prace w Zawadzie, gdzie prace powinny się zakończyć we wrześniu. Końca robót przy budowie kanalizacji nie mogą się również doczekać mieszkańcy Drzonkowa i Raculi, gdzie trzeba było wyrzucić z placu budowy poprzedniego wykonawcę. Tu prace mają się zakończyć do końca roku.

(tc)

CHCESZ SIĘ PODŁĄCZYĆ?

Wszystkie formalności można załatwić w wydziale rozwoju ZWiK, przy al. Zjednoczenia 110a, tel. 68 45 19 352-355. Trzeba:
- złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia,
- zatwierdzić dokumentację,
- wykonać przyłącze we własnym zakresie i po odbiorze technicznym podpisać umowę na odbiór ścieków.

Artykuły powiązane: 

Kanalizacja. Terminy są niezagrożone

Po wakacjach wodociągi zakończą kanalizowanie pięciu sołectw. To gigantyczna inwestycja. Widać ją jedynie wówczas, gdy robotnicy rozkopią drogi.

Radny straszy ludzi spalarnią

- Chcą nam wybudować spalarnię! Piszcie, że nie wyrażacie zgody – namawia mieszkańców Łężycy radny dzielnicy, Krzysztof Wołczyński. - Przecież spalarnia w oczyszczalni ścieków działa od 2009 roku – denerwuje się szefowa wodociągów, Beata Jilek.

W Łężycy wkrótce rusza budowa kanalizacji

- Chcemy skończyć kanalizację w Łężycy do końca października, choć ostateczny termin, zgodnie z umową, upływa w maju przyszłego roku – zapowiedział Sebastian Ławniczak, kierownik działu technicznego firmy KANWOD, wykonawcy kanalizacji.

Budowa kanalizacji: czas na Zawadę

Przed mieszkańcami Zawady trochę kłopotów, później wiele radości. W czwartek podpisano umowę na budowę kanalizacji w tej wsi. Kosztować będzie 12 mln zł.