Teraz to już podłączamy Łężycę i Krępę

19 Sierpień 2015
Stanisław Kuś odebrał we wtorek klucze do 10 przepompowni w Łężycy i Krępie. Mieszkańcy tych sołectw mogą się wreszcie podłączyć do kanalizacji. W środę zrobili to mieszkańcy Łężycy.

Budowa kanalizacji to olbrzymie koszty – w całej tzw. aglomeracji zielonogórskiej kosztowała ponad 300 mln zł. Tego nie widać, bo instalacja schowana jest pod ziemią.

- Nie mogłam się doczekać, aż skończą budowę. Dotychczas korzystałam z szamba. Beczkowóz przyjeżdżał nawet kilka razy w miesiącu. To bardzo dużo kosztowało – opowiada Jolanta Rabęda, sołtyska Łężycy. – Zainteresowanie mieszkańców jest olbrzymie. Teraz słyszę, że niektórzy podłączyli się natychmiast. Wyprzedzili nawet mnie. Też kończę wszystkie formalności.

Budowa kanalizacji w tych sołectwach trwała ponad rok. I wreszcie się skończyła.

- To dla nas historyczna chwila. Łężyca została skanalizowana jako ostatnia, chociaż znajduje się najbliżej oczyszczalni ścieków – komentował Krzysztof Wołczyński, radny dzielnicy z Łężycy.

Czy cieszą się inni mieszkańcy? – Zanim jeszcze zakończyliśmy prace, to ponad połowa mieszkańców złożyła u nas wnioski o przyłączenie do sieci. W środę podłączyli się pierwsi mieszkańcy – wyjaśnia Beata Jilek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. I zaraz apeluje: - Wiele osób chce wykonać przyłącza we własnym zakresie, ale samo włączenie się do sieci powierzcie fachowym firmom. Proszę, nie wycinajcie sami otworów w rurach, bo nie odbierzemy źle zrobionych instalacji.

We wtorek, w siedzibie wodociągów było bardzo wesoło i uroczyście. Wszyscy wszystkim dziękowali za współpracę. Inwestycja skończyła się w terminie, mieszkańcy nie narzekali na bałagan, prace szły bardzo sprawnie.

Nawet Mariusz Zalewski, przewodniczący zarządu dzielnicy tryskał humorem: - To końcowy etap kanalizowania dzielnicy i aglomeracji. Udało się. Gratuluję wszystkim. Prace szły bardzo sprawnie. Dobrego nastroju nie zepsuła mi nawet nieprzespana noc. Ktoś usiłował ukraść mi samochód, ale nie dał rady.

- Roboty rozpoczęliśmy na wsi a skończyliśmy w mieście – żartowali wykonawcy. Roboty wykonywały dwie różne firmy o takiej samej nazwie KANWOD – jedna z Golina, druga z Zielonej Góry.

- Całkowita wartość projektu to ponad 35 mln zł, bez VAT, w tym z Unii Europejskiej dostaliśmy 19,3 mln zł – wyliczała prezes Jilek. – W Łężycy zbudowaliśmy 17,5 km sieci, w Krępie 10,7 km. Obsługuje je 10 przepompowni.

Klucze od tych właśnie przepompowni otrzymał Stanisław Kuś, kierownik wydziału sieci w ZWiK, który odpowiada za sprawne funkcjonowanie systemu.

- To możemy już działać – pokazywał pęk kluczy przewiązany wstęgą.

Trwają jeszcze prace w Zawadzie, gdzie prace powinny się zakończyć we wrześniu. Końca robót przy budowie kanalizacji nie mogą się również doczekać mieszkańcy Drzonkowa i Raculi, gdzie trzeba było wyrzucić z placu budowy poprzedniego wykonawcę. Tu prace mają się zakończyć do końca roku.

(tc)

CHCESZ SIĘ PODŁĄCZYĆ?

Wszystkie formalności można załatwić w wydziale rozwoju ZWiK, przy al. Zjednoczenia 110a, tel. 68 45 19 352-355. Trzeba:
- złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia,
- zatwierdzić dokumentację,
- wykonać przyłącze we własnym zakresie i po odbiorze technicznym podpisać umowę na odbiór ścieków.

Artykuły powiązane: 

Kanalizacja. Terminy są niezagrożone

Po wakacjach wodociągi zakończą kanalizowanie pięciu sołectw. To gigantyczna inwestycja. Widać ją jedynie wówczas, gdy robotnicy rozkopią drogi.

Radny straszy ludzi spalarnią

- Chcą nam wybudować spalarnię! Piszcie, że nie wyrażacie zgody – namawia mieszkańców Łężycy radny dzielnicy, Krzysztof Wołczyński. - Przecież spalarnia w oczyszczalni ścieków działa od 2009 roku – denerwuje się szefowa wodociągów, Beata Jilek.

W Łężycy wkrótce rusza budowa kanalizacji

- Chcemy skończyć kanalizację w Łężycy do końca października, choć ostateczny termin, zgodnie z umową, upływa w maju przyszłego roku – zapowiedział Sebastian Ławniczak, kierownik działu technicznego firmy KANWOD, wykonawcy kanalizacji.

Budowa kanalizacji: czas na Zawadę

Przed mieszkańcami Zawady trochę kłopotów, później wiele radości. W czwartek podpisano umowę na budowę kanalizacji w tej wsi. Kosztować będzie 12 mln zł.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki