Chcą kanalizacji zbierają podpisy

29 Kwiecień 2013
Mieszkańcy Zatonia i Ochli powołali społeczny komitet budowy kanalizacji. Właśnie kończą zbieranie podpisów.

Cel jest jeden: skanalizować obydwie wsie do końca 2015 r.! Czy to realne? Do niedawna wydawało się, że nie ma na to szans. Bo ludzi za mało, bo wysokie koszty, bo do miejskiej sieci daleko. A co za tym idzie, nie ma szans na unijne wsparcie z programu kanalizacji Aglomeracji Zielonogórskiej, który teraz obejmie Łężycę, Krępę i Zawadę.

Do przełomu doszło na początku kwietnia, kiedy na spotkaniu, w podstawówce w Ochli, powołano komitet społeczny skupiający mieszkańców obu wsi.

Ministerstwo widzi taką możliwość

- Na początku marca rozmawiałem z Aleksandrą Malarz, dyrektorem Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Środowiska. Zastanawialiśmy się, czy jest realne rozszerzenie projektu o kolejne dwie wsie – tłumaczył wiceprezydent, Krzysztof Kaliszuk. – Jest możliwe i można otrzymać finansowe wsparcie z zewnątrz. Jednak trzeba natychmiast działać.

- To działamy. Zaraz zaczynamy zbierać podpisy pod petycją do wójta o realizowanie tej inwestycji – zapowiedział radny, Jarosław Berent. Chodzi o niemałe pieniądze. Szacunkowo ok. 5,5 mln zł w Zatoniu i 19 mln zł w Ochli. Część z tych kwot musi dać gmina jako wkład własny.

Zbierają podpisy

Jak sytuacja wygląda dzisiaj? – W czwartek rano mamy 260 podpisów – informuje Teresa Kowala z Zatonia. – Pięć osób chodzi od domu do domu. Akcję skończymy do końca kwietnia. Mieszkańcy bardzo chcą kanalizacji i są zaskoczeni, że jest to możliwe w takim tempie.

- W Ochli mamy 440 podpisów i wciąż czekam na spłynięcie kolejnych list. Apeluję do mieszkańców, by wsparli tę inicjatywę – zachęca radny Berent. – Podpisywać się można u mnie lub we wszystkich sklepach spożywczych w Ochli, aptece i sklepie żelaznym. Skończymy równo z Zatoniem.

Jest szansa

Zbierając podpisy, mieszkańcy chcą uzmysłowić gminnym radnym, że ten palący problem trzeba rozwiązać. Zwłaszcza kiedy jest taka szansa.

- Jest taka szansa – po raz kolejny potwierdza wiceprezydent Kaliszuk. – W środę mieliśmy walne zgromadzenie Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. Ustaliliśmy harmonogram działań. Do końca lipca powinna być gotowa koncepcja. Sieć zostanie wybudowana do końca 2015 r. Zakładamy, że w przyszłości będzie możliwe dołączenie do tej sieci Kiełpina i Jarogniewic.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Społeczny komitet chce kanalizacji

Mieszkańcy Zatonia i Ochli powołali społeczny komitet budowy kanalizacji. Cel: zakończyć inwestycję do końca 2015 r.

W Ochli problemem jest kanalizacja

Skanalizowanie wsi – to najważniejszy problem Ochli. Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk przekonywał mieszkańców, że miasto mogłoby się tego podjąć po połączeniu z gminą wiejską.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki