W polu będzie boisko

30 Kwiecień 2013
A to sobie mieszkańcy Zawady wymarzyli – boisko w szczerym polu. – Nie w szczerym polu, tylko na skraju wsi. Takie miejsce rekreacyjno-sportowe jest nam bardzo potrzebne – argumentuje sołtys, Jan Smoter.

Tak uważali mieszkańcy Zawady, kiedy podczas zebrań wiejskich decydowali: w jaki sposób podzielić pieniądze z Funduszu Integracyjnego. Chociaż niektórzy mówią, że to judaszowe srebrniki, mieszkańcy wsi niezbyt się przejęli takim gadaniem i podzielili 280,9 tys. zł. Większość z nich, bo 200 tys. zł przeznaczono na uaktualnienie projektu budowy placu rekreacyjno-sportowego przy ul. Sportowej oraz rozpoczęcie realizacji tego przedsięwzięcia.

Tu bedzie boisko

- To tutaj jest miejsce na boisko piłki nożnej, zaplecze, trybuny… - sołtys Smoter pokazuje na łąkę porośniętą krzewami, przypominającą bardziej pastwisko niż przyszłe boisko. Na skraju drogi stoi tylko przerdzewiała tabliczka z napisem „ul. Sportowa”.
- Teren jest zarezerwowany. Czekając na realizację tego zadania, ciągle coś tutaj robimy. Mamy bramki. Przywieźliśmy 200 przyczep ziemi i wyrównaliśmy teren. Podnieśliśmy go o jakiś metr. Był też zrobiony projekt budowlany. Na jego realizację czekamy od lat – tłumaczy J. Smoter. I właśnie z tym projektem przyjechał przed tygodniem do magistratu.

- Jest aktualny? – pyta się Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.
- Niestety, nie. Został zrobiony w 2008 r. – odpowiada J. Smoter.
- Trzeba będzie go zaktualizować – planuje P. Urbański i notuje adres biura projektowego. – Skontaktuję się z nim i uzgodnię, czy mogą projekt zaktualizować.
- Najlepiej, gdyby zrobiła to ta sama firma – przytakuje sołtys.

Planowany kompleks sportowy

Panowie rozkładają dokumentację na stole i dokładnie ją analizują. Sprawa nie jest prosta, bo potrzeba tak działać, by za 200 tys. zł zrobić coś sensownego, nie tylko rozgrzebać inwestycję.
- Tutaj zaplanowaliśmy boisko piłkarskie – pokazuje sołtys Smoter. – Obok jest mniejsze boisko do koszykówki i siatkówki. Zaplanowany jest też budynek socjalny i obowiązkowo utwardzony parking. Inwestycję potrzeba podzielić na dwa etap. Teraz rozpocząć a dokończyć w kolejnym roku Funduszu Integracyjnego.

Tylko od czego zacząć?
- Może od bocznego boiska? – zastanawia się sołtys.
- Chyba lepiej najpierw zabrać się za boisko, później za dodatkową infrastrukturę – sugeruje dyrektor Urbański.
Panowie zgodnie dochodzą do wniosku, że na pierwszy ogień pójdzie boisko. Oczywiście, zaraz po zaktualizowaniu projektu.

To nie jedyne zadania z FI do zrealizowania w Zawadzie. – Problem będzie z chodnikiem wzdłuż ul. Zielonogórskiej, bo tam będzie kładziona kanalizacja – martwi się J. Smoter.
- Sprawdzimy dokładnie plany wodociągów i postaramy się tak zrobić, żeby było jak najmniej kolizji – odpowiada P. Urbański. Tymczasem radni miejscy, we wtorek, uchwalili przekazanie pieniędzy na chodniki w Zawadzie.

(tc)


Fundusz Integracyjny w Zawadzie

30 tys. zł – budowa chodnika przy ul. Zielonogórskiej,
50 tys. zł – remont chodnika przy ul. Szkolnej,
200 tys. zł – plac rekreacyjno-sportowy.


 

 

Artykuły powiązane: 

Zawada przyjęła Fundusz Integracyjny, od razu na dwa lata!

Zawada jako ostatnie sołectwo w gminie wiejskiej rozdysponowało pulę Funduszu Integracyjnego od miasta. Pieniądze trafią na budowę dwóch chodników oraz plac rekreacyjno-sportowy.

Była kłótnia – nie ma funduszu

Zebranie wiejskie w Zawadzie nie podzieliło Funduszu Integracyjnego. Dyskusję storpedowali przeciwnicy połączenia miasta i gminy. – Rozumiem, że na zebrania przychodzi więcej przeciwników, ale przedstawcie jakąś alternatywę: co chcecie zrobić, żeby gmina się rozwijała? – apelował wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

SONDA Mieszkańcy o placu rekreacyjno-sportowym w Zawadzie

Andrzej Osowiec: - To miejsce ma szansę stać się centralnym miejscem sportu i rekreacji w Zawadzie. Wreszcie będą szatnie, korty tenisowe, boisko, miejsce na grilla. Na to liczymy. Sam gram w piłkę, w oldbojach, i teraz nie mamy nawet szatni. Mamy problem z organizacją festynów. Włożyć pieniądze w chodniki? To się nie opłaca. Modernizacja chodników i tak będzie robiona przy okazji kanalizacji wioski, ruszy w 2014 roku.