W polu będzie boisko

30 Kwiecień 2013
A to sobie mieszkańcy Zawady wymarzyli – boisko w szczerym polu. – Nie w szczerym polu, tylko na skraju wsi. Takie miejsce rekreacyjno-sportowe jest nam bardzo potrzebne – argumentuje sołtys, Jan Smoter.

Tak uważali mieszkańcy Zawady, kiedy podczas zebrań wiejskich decydowali: w jaki sposób podzielić pieniądze z Funduszu Integracyjnego. Chociaż niektórzy mówią, że to judaszowe srebrniki, mieszkańcy wsi niezbyt się przejęli takim gadaniem i podzielili 280,9 tys. zł. Większość z nich, bo 200 tys. zł przeznaczono na uaktualnienie projektu budowy placu rekreacyjno-sportowego przy ul. Sportowej oraz rozpoczęcie realizacji tego przedsięwzięcia.

Tu bedzie boisko

- To tutaj jest miejsce na boisko piłki nożnej, zaplecze, trybuny… - sołtys Smoter pokazuje na łąkę porośniętą krzewami, przypominającą bardziej pastwisko niż przyszłe boisko. Na skraju drogi stoi tylko przerdzewiała tabliczka z napisem „ul. Sportowa”.
- Teren jest zarezerwowany. Czekając na realizację tego zadania, ciągle coś tutaj robimy. Mamy bramki. Przywieźliśmy 200 przyczep ziemi i wyrównaliśmy teren. Podnieśliśmy go o jakiś metr. Był też zrobiony projekt budowlany. Na jego realizację czekamy od lat – tłumaczy J. Smoter. I właśnie z tym projektem przyjechał przed tygodniem do magistratu.

- Jest aktualny? – pyta się Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.
- Niestety, nie. Został zrobiony w 2008 r. – odpowiada J. Smoter.
- Trzeba będzie go zaktualizować – planuje P. Urbański i notuje adres biura projektowego. – Skontaktuję się z nim i uzgodnię, czy mogą projekt zaktualizować.
- Najlepiej, gdyby zrobiła to ta sama firma – przytakuje sołtys.

Planowany kompleks sportowy

Panowie rozkładają dokumentację na stole i dokładnie ją analizują. Sprawa nie jest prosta, bo potrzeba tak działać, by za 200 tys. zł zrobić coś sensownego, nie tylko rozgrzebać inwestycję.
- Tutaj zaplanowaliśmy boisko piłkarskie – pokazuje sołtys Smoter. – Obok jest mniejsze boisko do koszykówki i siatkówki. Zaplanowany jest też budynek socjalny i obowiązkowo utwardzony parking. Inwestycję potrzeba podzielić na dwa etap. Teraz rozpocząć a dokończyć w kolejnym roku Funduszu Integracyjnego.

Tylko od czego zacząć?
- Może od bocznego boiska? – zastanawia się sołtys.
- Chyba lepiej najpierw zabrać się za boisko, później za dodatkową infrastrukturę – sugeruje dyrektor Urbański.
Panowie zgodnie dochodzą do wniosku, że na pierwszy ogień pójdzie boisko. Oczywiście, zaraz po zaktualizowaniu projektu.

To nie jedyne zadania z FI do zrealizowania w Zawadzie. – Problem będzie z chodnikiem wzdłuż ul. Zielonogórskiej, bo tam będzie kładziona kanalizacja – martwi się J. Smoter.
- Sprawdzimy dokładnie plany wodociągów i postaramy się tak zrobić, żeby było jak najmniej kolizji – odpowiada P. Urbański. Tymczasem radni miejscy, we wtorek, uchwalili przekazanie pieniędzy na chodniki w Zawadzie.

(tc)


Fundusz Integracyjny w Zawadzie

30 tys. zł – budowa chodnika przy ul. Zielonogórskiej,
50 tys. zł – remont chodnika przy ul. Szkolnej,
200 tys. zł – plac rekreacyjno-sportowy.


 

 

Artykuły powiązane: 

Zawada przyjęła Fundusz Integracyjny, od razu na dwa lata!

Zawada jako ostatnie sołectwo w gminie wiejskiej rozdysponowało pulę Funduszu Integracyjnego od miasta. Pieniądze trafią na budowę dwóch chodników oraz plac rekreacyjno-sportowy.

Była kłótnia – nie ma funduszu

Zebranie wiejskie w Zawadzie nie podzieliło Funduszu Integracyjnego. Dyskusję storpedowali przeciwnicy połączenia miasta i gminy. – Rozumiem, że na zebrania przychodzi więcej przeciwników, ale przedstawcie jakąś alternatywę: co chcecie zrobić, żeby gmina się rozwijała? – apelował wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

SONDA Mieszkańcy o placu rekreacyjno-sportowym w Zawadzie

Andrzej Osowiec: - To miejsce ma szansę stać się centralnym miejscem sportu i rekreacji w Zawadzie. Wreszcie będą szatnie, korty tenisowe, boisko, miejsce na grilla. Na to liczymy. Sam gram w piłkę, w oldbojach, i teraz nie mamy nawet szatni. Mamy problem z organizacją festynów. Włożyć pieniądze w chodniki? To się nie opłaca. Modernizacja chodników i tak będzie robiona przy okazji kanalizacji wioski, ruszy w 2014 roku.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki