Fundusz Integracyjny. Kolej na dach w Zatoniu.

11 Październik 2013
Wydawało się to niemożliwe, a jednak dach świetlicy w Zatoniu zostanie wyremontowany. To pierwszy krok, by obiekt ten przywrócić do życia. Dzięki Funduszowi Integracyjnemu.

Właśnie na stronie miasta ukazało się ogłoszenie o przetargu na wykonanie tego zadania. – Zakładam, że dach powinien być gotowy do końca listopada – zapowiada Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji i Zarządzania Drogami. Urbański dobrze zna obiekt, tuż po zebraniu wiejskim oglądał budynek. Wówczas potwierdził, że wykonanie remontu jest realne.

- Położymy nowe pokrycie, wzmocnimy elementy więźby dachowej, wykonamy elementy blacharskie, w niektórych miejscach zabezpieczymy strop – planuje P. Urbański.

Mieszkańcy z Funduszu Integracyjnego przeznaczyli na ten cel 111,7 tys. zł. Dyskusja była bardzo długa i burzliwa. Nie tyle nawet chodziło o to, czy robić dach, tylko o to, czy remont jest realny, bo sytuacja wokół budynku jest bardzo zawikłana własnościowo. Wejście do świetlicy prowadzi przez korytarz lub podwórko należące do osoby prywatnej.

- Właściciel chciałby, żebym za ten grunt zapłacił tyle, co za działkę przy Marszałkowskiej w Warszawie. Tyle nie dam – tłumaczył wójt Mariusz Zalewski. Ten problem zawsze się pojawia, gdy jest mowa o świetlicy.

- Przyszłam tutaj bronić starego obiektu. Warto dbać o takie miejsca, które są symbolem Zatonia – mówiła Maria Idzikowska, która w Zielonej Górze odrestaurowała zrujnowaną halę przy ul. Fabrycznej, czyniąc z niej znaną galerię sztuki. – Postawimy jakiś blaszak a pozbędziemy się perełki w centrum wsi?

- Przecież Zatonie historią stoi! – wsparli ją inni mieszkańcy.
– Uczulam, żeby nie rezygnować z atutów wsi i nie wycofywać się z centrum – mówił Jarosław Skorulski, autor książki o historii wsi.

W końcu mieszkańcy przegłosowali, że z Funduszu Integracyjnego ma zostać wyremontowany dach.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Dyrektor Urbański bada dach w Zatoniu

Buda zabita dechami – tak można określić stan obecny świetlicy w Zatoniu. Jednak mieszkańcy wsi zaparli się, że obiekt wyremontują..Oczywiście, jeżeli jest to możliwe. I starczy na to pieniędzy.

Zatonie wybrało świetlicę

W poniedziałek zebranie wiejskie zdecydowało, że Fundusz Integracyjny przeznaczy na remont dachu świetlicy. Lekko nie było. Wójt przekonywał, żeby tego nie robić. Sytuacja trochę przypomina kwadraturę koła.

Zatonie myśli o remoncie świetlicy

Rada sołecka Zatonia rozmawia już o wydaniu pieniędzy z Funduszu Integracyjnego. Jest pomysł, żeby przeznaczyć je na modernizację świetlicy wiejskiej.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki