Fundusz Integracyjny. Kolej na dach w Zatoniu.

11 Październik 2013
Wydawało się to niemożliwe, a jednak dach świetlicy w Zatoniu zostanie wyremontowany. To pierwszy krok, by obiekt ten przywrócić do życia. Dzięki Funduszowi Integracyjnemu.

Właśnie na stronie miasta ukazało się ogłoszenie o przetargu na wykonanie tego zadania. – Zakładam, że dach powinien być gotowy do końca listopada – zapowiada Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji i Zarządzania Drogami. Urbański dobrze zna obiekt, tuż po zebraniu wiejskim oglądał budynek. Wówczas potwierdził, że wykonanie remontu jest realne.

- Położymy nowe pokrycie, wzmocnimy elementy więźby dachowej, wykonamy elementy blacharskie, w niektórych miejscach zabezpieczymy strop – planuje P. Urbański.

Mieszkańcy z Funduszu Integracyjnego przeznaczyli na ten cel 111,7 tys. zł. Dyskusja była bardzo długa i burzliwa. Nie tyle nawet chodziło o to, czy robić dach, tylko o to, czy remont jest realny, bo sytuacja wokół budynku jest bardzo zawikłana własnościowo. Wejście do świetlicy prowadzi przez korytarz lub podwórko należące do osoby prywatnej.

- Właściciel chciałby, żebym za ten grunt zapłacił tyle, co za działkę przy Marszałkowskiej w Warszawie. Tyle nie dam – tłumaczył wójt Mariusz Zalewski. Ten problem zawsze się pojawia, gdy jest mowa o świetlicy.

- Przyszłam tutaj bronić starego obiektu. Warto dbać o takie miejsca, które są symbolem Zatonia – mówiła Maria Idzikowska, która w Zielonej Górze odrestaurowała zrujnowaną halę przy ul. Fabrycznej, czyniąc z niej znaną galerię sztuki. – Postawimy jakiś blaszak a pozbędziemy się perełki w centrum wsi?

- Przecież Zatonie historią stoi! – wsparli ją inni mieszkańcy.
– Uczulam, żeby nie rezygnować z atutów wsi i nie wycofywać się z centrum – mówił Jarosław Skorulski, autor książki o historii wsi.

W końcu mieszkańcy przegłosowali, że z Funduszu Integracyjnego ma zostać wyremontowany dach.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Dyrektor Urbański bada dach w Zatoniu

Buda zabita dechami – tak można określić stan obecny świetlicy w Zatoniu. Jednak mieszkańcy wsi zaparli się, że obiekt wyremontują..Oczywiście, jeżeli jest to możliwe. I starczy na to pieniędzy.

Zatonie wybrało świetlicę

W poniedziałek zebranie wiejskie zdecydowało, że Fundusz Integracyjny przeznaczy na remont dachu świetlicy. Lekko nie było. Wójt przekonywał, żeby tego nie robić. Sytuacja trochę przypomina kwadraturę koła.

Zatonie myśli o remoncie świetlicy

Rada sołecka Zatonia rozmawia już o wydaniu pieniędzy z Funduszu Integracyjnego. Jest pomysł, żeby przeznaczyć je na modernizację świetlicy wiejskiej.