Odnowa parku w Ochli zacznie się od stawu

5 Kwiecień 2013
- Jak teraz naszego parku miasto nie zrobi, to nie będzie o czym z mieszkańcami rozmawiać. Nikt nie uwierzy w obietnice prezydenta – uważa radny Jarosław Berent.

- A jak miasto zrobi park? – pytam.
- To będzie poważny argument za połączeniem – odpowiada J. Berent.
Razem spacerujemy po parku w Ochli. Dlaczego miasto ma go odnowić i dlaczego to takie ważne? – Bo jak się coś obiecuje, to słowa trzeba dotrzymać! A ludzie to obserwują – tłumaczy radny z Ochli.

Renowacja z Funduszu Integracyjnego

O co chodzi? O Fundusz Integracyjny. Ochli przysługuje z niego 311 tys. zł. A mieszkańcy długo się nie zastanawiali, co z nimi zrobić. Wybrali renowację parku w centrum wsi. Z dwóch powodów: park wymaga odnowy i… nie budzi kontrowersji. Bo gdyby chcieć remontować ulice, to na pewno doszłoby do sporów.

Tymczasem spacerujemy z radnym po parku. To „Łącznikowa” wizja lokalna. Przed tygodniem dr Piotr Reda przedstawił w magistracie wstępną koncepcję odnowienia parku.
- Oparta jest na propozycjach Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Ochla i konsultacjach z mieszkańcami sołtysa Aleksandra Kosowicza i radnego Jarosława Berenta – tłumaczył P. Reda. – Jak już koncepcja będzie dopracowana to się z nimi spotkamy, by omówić kolejne szczegóły.

Zanim jednak projektant z powrotem trafi do Ochli, my sprawdzamy koncepcję na miejscu. – Nam bardzo zależy na tym, żeby park nabrał blasku. Podczas festynów przychodzi tu mnóstwo osób – tłumaczy Berent. Razem oglądamy mapkę z naniesionymi propozycjami. To pierwsza wersja. Nie ma na niej np. lamp wokół stawu. Jednak podczas spotkania w magistracie padła propozycja, by je ustawić.

- Obowiązkowo muszą być. Przecież młodzież będzie tam spacerować. Z dala od dorosłych. Dlatego teren powinien być oświetlony – zgadza się J. Berent. – Zależy nam również na zagospodarowaniu środkowej części parku. Żeby była tu scena i boisko, które można zamienić na plac do tańca, na którym nawet można coś ustawić.

1 Wejście do parku
Nadal będzie odgrodzone od ulicy słupkami. Dochodzący do niego mur zostanie wyremontowany.
2 Żwirowy parking
Przy wejściu głównym do parku. Przewiduje się nawierzchnię parkową żwirową, wykończoną obrzeżem trwałym lub tymczasowym. Podobnie będą wykonane parkowe ścieżki.
3 Zieleń
Koncepcja zakłada usunięcie części samosiewów drzew rosnących na północnym brzegu stawu, przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych, renowację trawników, nasadzenia krzewów ozdobnych.
4 Oświetlenie i instalacja elektryczna
Zamiast dwóch lamp będzie ich ok. 25. Będą poprowadzone po jednej stronie parku oraz wokół stawu, gdzie powstaną alejki spacerowe. Dodatkowo zostanie doprowadzone przyłącze w okolice sceny oraz do planowanego miejsca dla straganów.
5 Miejsce targowe
Wydzielony fragment parku, na którym podczas festynów będzie można ustawiać stoiska handlowe oraz małą gastronomię. Tutaj również powinien być doprowadzony prąd.
6 Wielofunkcyjny plac sportowy
Do północnego boku placu tanecznego planuje się dołączyć nowo wybudowany wielofunkcyjny plac sportowy o wymiarach około 20 × 30 m. Będzie mógł pełnić funkcję niewielkiego boiska.
7 Plac taneczny
Przewiduje się przystosowanie istniejącego placu sportowego, który po renowacji nawierzchni i nieznacznym poszerzeniu będzie pełnił funkcję placu tanecznego. Będzie go można wykorzystywać do tańca podczas imprez plenerowych.
8 Pomost – scena
Na północnym brzegu stawu - od strony placu tanecznego planuje się wybudowanie nad wodą drewnianego pomostu w kształcie półkola z barierą. Pomost ten będzie jednocześnie mógł pełnić funkcję sceny podczas imprez plenerowych.
9 Staw parkowy
Koncepcja zakłada odmulenie i wyczyszczenie dna stawu, częściowe usunięcie szuwarów (a częściowe ich pozostawienie jako cennego siedliska przyrodniczego), usunięcie części samosiewów drzew rosnących na północnym brzegu stawu i zasłaniających widok na staw z parku.
10 Wyspa
W południowo-zachodniej części stawu planuje się utworzyć krajobrazową wyspę dla ptactwa wodnego (bez dostępu ludzi).

Sprawdźmy co proponuje projektant.

- Park ma około 1,4 ha powierzchni. Obok starych okazów dębów, lip, olsz, klonów i platana rosną młode drzewa pochodzące z nasadzeń w ostatnich latach – wylicza dr Reda. - Starodrzew wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba wyciąć uschnięte gałęzie. Stosunkowo uboga warstwa krzewów wymaga uzupełnienia, szczególnie o gatunki ozdobne. Trawniki parkowe wymagają renowacji na całej powierzchni.

Jednak to nie drzewa wymagają najwięcej pracy. – Jednym z priorytetów jest odnowienie stawu. Przede wszystkim trzeba go odmulić – tłumaczy projektant. – Od tego powinniśmy zacząć i dopiero po wywiezieniu mułu można robić np. alejki. Inaczej uległyby zniszczeniu. Oczywiście trzeba wyciąć część trzcin i usunąć samosiejki od strony parku.

- Natomiast na stawie odtworzymy wyspę. Podobno kiedyś tu była. Będzie dostępna dla ptactwa. Ludzie na nią nie wejdą, bo nie będzie połączenia z lądem – dodaje prof. Leszek Jerzak.

Powstanie pomost

Atrakcją na pewno będzie półokrągły pomost od strony parku, który będzie pełnił funkcję sceny. Nie ma to być skomplikowana i droga konstrukcja. Musi być tylko odpowiednio wysoko ustawiona, by nie zalewała jej woda.

- To ważne, bo w stawie są duże wahania poziomu wody – przyznaje Ryszard Huczek, odpowiedzialny w gminie za inwestycje.
– Scena przyda się, bo teraz jak chcemy zorganizować występy to ustawiamy przyczepę – śmieje się J. Berent. Bo nieopodal stawu dziś znajduje się niewielki placyk wylany asfaltem. Służy zarówno jako boisko do koszykówki, jak i plac do tańców.

- Trochę go przesuniemy, a za nim powstanie wielofunkcyjne boisko sportowe – dodaje Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami w magistracie. Wraz z projektantem ma wątpliwości, czy powinno to być boisko do piłki nożnej, bo wtedy trzeba montować wysokie siatki zapobiegający wpadaniu piłki do wody.
- Nie jest potrzebne. Porządne boisko mamy przy szkole – uważa radny Berent.

Dziś w parku są tylko dwie lampy, tuż przy stawie. Po renowacji będzie ich ponad 20. Powstanie również miejsce na stragany ustawiane podczas festynów. Zarówno ścieżki w parku i parking mają mieć nawierzchnię żwirową, wykończoną trwałym obrzeżem.

Prace na kilka lat

- A ile to będzie kosztowało?
- Według kosztorysu wychodzi ok. 1,2 mln zł – odpowiada dr Reda.
- W Funduszu Integracyjnym jest tylko 311 tys.
- Dlatego trzeba park odnawiać etapami. W tym roku na pierwszy ogień pójdzie odmulenie stawu, uporządkowanie terenu wokół niego i budowa wyspy – wylicza P. Reda. – Oczywiście będzie gotowy projekt całości. Do tego dojdzie wycinka zbędnych drzew, pielęgnacja starodrzewu metodą alpinistyczną i budowa placu tanecznego. Następne elementy odnowy parku trzeba będzie zrobić w kolejnych latach.

Tomasz Czyżniewski
T.Czyzniewski@Lzg24.com.pl

Artykuły powiązane: 

SONDA. O rewitalizację parku pytamy mieszkańców Ochli

Danuta Lis: - Od urodzenia przychodziłam do parku. Jako dzieci bawiliśmy się także w pałacu. Z takiego przeznaczenia pieniędzy skorzysta więcej osób. Jak modernizacja parku stanie się faktem, trzeba będzie zadbać o to miejsce. Tutaj, na spacery, przychodzą rodziny z dziećmi. Nie będę zatem przychodziła tu z pieskiem.

Warto myśleć o rewitalizacji parków

Czy park w Zatoniu i Las Odrzański w Krępie mogą zostać odnowione z unijnych pieniędzy? Rozmawiały o tym władze Zielonej Góry i Cottbus.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki