Rusza budżet obywatelski. Zgłoś propozycję!

21 Listopad 2013
Obywatelu Zielonej Góry, nie przegap okazji! Chcesz zrobić coś nowego w swojej okolicy? A może trzeba naprawić chodnik, postawić wiatę przystankową, zbudować plac zabaw? Zgłoś swoją propozycję do budżetu obywatelskiego.

Prezydent Janusz Kubicki przeznaczy na ten cel 6 mln zł (dwa razy więcej niż przed rokiem). Ogłosił to w środę. „Oddał” mieszkańcom pieniądze i natychmiast jako pierwszy zgłosił swoją propozycję. Jako obywatel Kubicki. Przy dziennikarzach w kilka minut wypełnił wniosek. Poszło mu szybko, bo na pamięć zna swój pesel. – Namawiam mieszkańców, by zgłaszali swoje propozycje. To nie jest skomplikowana operacja, co widać – mówił wrzucając do urny swój wniosek.

Propozycja Janusza Kubickiego

Prezydent zaproponował, by wyremontować jedną z płyt na kompleksie boisk MOSiR-u, przy ul. Sulechowskiej. Nie oznacza to jednak, że płyta boiska zostanie wyremontowana. Żeby się tak stało, ten pomysł muszą poprzeć mieszkańcy! – Chyba nie powinno być z tym problemu. Tyle osób gra na tym terenie – prezydent był przekonany, że ma rację. Jak będzie? Zobaczymy.

Bo budżet obywatelski to wiele pomysłów, do których trzeba przekonać mieszkańców. Przekonaliśmy się o tym podczas pierwszej edycji budżetu, gdy pod osąd poddano 117 propozycji. Zagłosowało na nie 11.640 osób.

I ta główna zasada, że to ostatecznie mieszkańcy poprzez głosowanie decydują o tym, które inwestycje zostaną wykonane, zostaje utrzymana. Jest jednak jedna, duża zmiana.

Dwie kategorie

- Budżet zostanie podzielony na dwie kategorie: duże projekty powyżej 150 tys. zł i małe projekty poniżej tej kwoty – informuje prezydent. – Mieszkańcy podczas głosowania będą mogli wskazać jeden duży projekt i pięć małych. Tych ostatnich zostanie zrealizowanych co najmniej 15.

Wnioski mogą składać mieszkańcy Zielonej Góry i organizacje pozarządowe działające na terenie miasta. Proponować można jedynie zadania inwestycyjne. Tzw. miękkie projekty nie będą uwzględniane.

Dwa tygodnie wcześniej prezydent zapowiedział, że będzie prosił rowerzystów, by nie startowali w budżecie obywatelskim. Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji duża część pieniędzy poszła na dwie inwestycje rowerowe: Zieloną Strzałę i ścieżkę rowerową przy ul. Krępowskiej.

– Proponujemy kompleksowe rozwiązanie z wykorzystaniem środków unijnych. W Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych mamy przeznaczone na ten cel 20 mln zł. – tłumaczył prezydent. Realizacja tego programu mogłaby rozpocząć się w latach 2015-16.
Okazało się, że rowerzyści i prezydent, mimo początkowych oporów, doszli do porozumienia.

- Nie będziemy zgłaszać inwestycji rowerowych– zapowiedział Robert Górski, szef stowarzyszenia „Rowerem do przodu”. – Znaleźliśmy kompromisowe rozwiązanie. Będziemy składać wnioski dotyczące infrastruktury drogowej, głównie na os. Przyjaźni i w śródmieściu. Chcielibyśmy tu wprowadzić tempo 30.

Czyli, by samochody poruszały się tutaj z prędkością 30 km/h. Zdaniem Górskiego, nie będzie to miało wpływu na przepustowość ulic, ale poprawi się bezpieczeństwo.

(tc)


HARMONOGRAM

20 listopada 2013-11 grudnia 2013r.
Zgłaszanie przez mieszkańców propozycji zadań.

Wnioski do pobrania na stronie www.zielona-gora.pl, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta przy ul. Podgórnej 22 oraz w budynku Wydziału Oświaty i Spraw Obywatelskich przy ul. Zachodniej 63a. Elektronicznie można wysyłać wypełnione wioski na adres: budzet2014@um.zielona-gora.pl

12 grudnia 2013-29 grudnia 2013
Weryfikacja propozycji zadań przez wydziały merytoryczne, ustalenie listy zadań, które zostaną poddane głosowaniu.

31 grudnia 2013-31 stycznia 2014
Głosowanie

6 lutego 2014
Ogłoszenie wyników


 

Artykuły powiązane: 

Budżet obywatelski - oddaliście 11.640 głosów!

To sukces! Tego się nikt nie spodziewał. W budżecie obywatelskim głosowały nawet niemowlęta. Niestety, takiego głosu nie mogliśmy uznać. Wciąż trwa liczenie i wyrywkowa weryfikacja danych.

W budżecie obywatelskim wygrały... ścieżki rowerowe!

To był pojedynek, jakiego w Zielonej Górze dawno nie widzieliśmy. Tysiące ludzi walczyło o to, by ich propozycje znalazły się w budżecie obywatelskim. Nikt się nie spodziewał takiej rywalizacji.

Zielonogórzanie tłumnie głosowali na budżet obywatelski

Kto myślał, że budżet obywatelski to żart, grubo się pomylił. Tysiące zielonogórzan zagłosowało na zgłoszone propozycje.