Rusza budżet obywatelski. Zgłoś propozycję!

21 Listopad 2013
Obywatelu Zielonej Góry, nie przegap okazji! Chcesz zrobić coś nowego w swojej okolicy? A może trzeba naprawić chodnik, postawić wiatę przystankową, zbudować plac zabaw? Zgłoś swoją propozycję do budżetu obywatelskiego.

Prezydent Janusz Kubicki przeznaczy na ten cel 6 mln zł (dwa razy więcej niż przed rokiem). Ogłosił to w środę. „Oddał” mieszkańcom pieniądze i natychmiast jako pierwszy zgłosił swoją propozycję. Jako obywatel Kubicki. Przy dziennikarzach w kilka minut wypełnił wniosek. Poszło mu szybko, bo na pamięć zna swój pesel. – Namawiam mieszkańców, by zgłaszali swoje propozycje. To nie jest skomplikowana operacja, co widać – mówił wrzucając do urny swój wniosek.

Propozycja Janusza Kubickiego

Prezydent zaproponował, by wyremontować jedną z płyt na kompleksie boisk MOSiR-u, przy ul. Sulechowskiej. Nie oznacza to jednak, że płyta boiska zostanie wyremontowana. Żeby się tak stało, ten pomysł muszą poprzeć mieszkańcy! – Chyba nie powinno być z tym problemu. Tyle osób gra na tym terenie – prezydent był przekonany, że ma rację. Jak będzie? Zobaczymy.

Bo budżet obywatelski to wiele pomysłów, do których trzeba przekonać mieszkańców. Przekonaliśmy się o tym podczas pierwszej edycji budżetu, gdy pod osąd poddano 117 propozycji. Zagłosowało na nie 11.640 osób.

I ta główna zasada, że to ostatecznie mieszkańcy poprzez głosowanie decydują o tym, które inwestycje zostaną wykonane, zostaje utrzymana. Jest jednak jedna, duża zmiana.

Dwie kategorie

- Budżet zostanie podzielony na dwie kategorie: duże projekty powyżej 150 tys. zł i małe projekty poniżej tej kwoty – informuje prezydent. – Mieszkańcy podczas głosowania będą mogli wskazać jeden duży projekt i pięć małych. Tych ostatnich zostanie zrealizowanych co najmniej 15.

Wnioski mogą składać mieszkańcy Zielonej Góry i organizacje pozarządowe działające na terenie miasta. Proponować można jedynie zadania inwestycyjne. Tzw. miękkie projekty nie będą uwzględniane.

Dwa tygodnie wcześniej prezydent zapowiedział, że będzie prosił rowerzystów, by nie startowali w budżecie obywatelskim. Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji duża część pieniędzy poszła na dwie inwestycje rowerowe: Zieloną Strzałę i ścieżkę rowerową przy ul. Krępowskiej.

– Proponujemy kompleksowe rozwiązanie z wykorzystaniem środków unijnych. W Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych mamy przeznaczone na ten cel 20 mln zł. – tłumaczył prezydent. Realizacja tego programu mogłaby rozpocząć się w latach 2015-16.
Okazało się, że rowerzyści i prezydent, mimo początkowych oporów, doszli do porozumienia.

- Nie będziemy zgłaszać inwestycji rowerowych– zapowiedział Robert Górski, szef stowarzyszenia „Rowerem do przodu”. – Znaleźliśmy kompromisowe rozwiązanie. Będziemy składać wnioski dotyczące infrastruktury drogowej, głównie na os. Przyjaźni i w śródmieściu. Chcielibyśmy tu wprowadzić tempo 30.

Czyli, by samochody poruszały się tutaj z prędkością 30 km/h. Zdaniem Górskiego, nie będzie to miało wpływu na przepustowość ulic, ale poprawi się bezpieczeństwo.

(tc)


HARMONOGRAM

20 listopada 2013-11 grudnia 2013r.
Zgłaszanie przez mieszkańców propozycji zadań.

Wnioski do pobrania na stronie www.zielona-gora.pl, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta przy ul. Podgórnej 22 oraz w budynku Wydziału Oświaty i Spraw Obywatelskich przy ul. Zachodniej 63a. Elektronicznie można wysyłać wypełnione wioski na adres: budzet2014@um.zielona-gora.pl

12 grudnia 2013-29 grudnia 2013
Weryfikacja propozycji zadań przez wydziały merytoryczne, ustalenie listy zadań, które zostaną poddane głosowaniu.

31 grudnia 2013-31 stycznia 2014
Głosowanie

6 lutego 2014
Ogłoszenie wyników


 

Artykuły powiązane: 

Budżet obywatelski - oddaliście 11.640 głosów!

To sukces! Tego się nikt nie spodziewał. W budżecie obywatelskim głosowały nawet niemowlęta. Niestety, takiego głosu nie mogliśmy uznać. Wciąż trwa liczenie i wyrywkowa weryfikacja danych.

W budżecie obywatelskim wygrały... ścieżki rowerowe!

To był pojedynek, jakiego w Zielonej Górze dawno nie widzieliśmy. Tysiące ludzi walczyło o to, by ich propozycje znalazły się w budżecie obywatelskim. Nikt się nie spodziewał takiej rywalizacji.

Zielonogórzanie tłumnie głosowali na budżet obywatelski

Kto myślał, że budżet obywatelski to żart, grubo się pomylił. Tysiące zielonogórzan zagłosowało na zgłoszone propozycje.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki