Budżet obywatelski - oddaliście 11.640 głosów!

9 Listopad 2012
To sukces! Tego się nikt nie spodziewał. W budżecie obywatelskim głosowały nawet niemowlęta. Niestety, takiego głosu nie mogliśmy uznać. Wciąż trwa liczenie i wyrywkowa weryfikacja danych.

- Przez internet, przy pomocy elektronicznej ankiety, zagłosowało 5.013 osób. Podczas weryfikacji okazało się, że najmłodszy głosujący zielonogórzanin miał pół roczku. To sympatyczne, ale nie mogliśmy uznać tego głosu – mówi z uśmiechem Krzysztof Rutkowski, który odpowiada za internetową część głosowania.

Propozycje poddane głosowaniu

Takich nieuznanych internetowych głosów było ponad 500. Większość to osoby, które nie są zameldowane w Zielonej Górze, nieletnie czy głosujące podwójnie. Również około 500 ankiet odpadło już podczas wstępnego weryfikowania danych na kartach do głosowania. Tu również największą grupę stanowią osoby, które nie mają meldunku w mieście. Co ciekawe, wśród nich jest sporo mieszkańców gminy.

- Staramy się traktować mieszkańców jak najbardziej przychylnie. Na przykład zdarzają się głosy, gdzie są dwie „piątki”, co jest błędem, ale pozostała punktacja jest prawidłowa. Wówczas „czwórki”, „trójki” itd. zaliczamy – tłumaczy Justyna Zatońska, pracująca przy liczeniu papierowych ankiet.

A jakie są ostateczne wyniki? Dowiemy się w przyszłym tygodniu. Wciąż trwa liczenie i wyrywkowa weryfikacja danych.

(tc)