Strażacy w nowej siedzibie

17 luty 2013
Systemy powiadamiana, sprzęt monitorujący współpracujący z tabletami i ekranami dotykowymi. To tylko niewielka część sprzętu i oprogramowania jaki mają na wyposażeniu w zielonogórscy strażacy. Na otwarciu jednostki strażacki hangar pękał w szwach.

Piątkowemu otwarciu nowej jednostki ratowniczo gaśniczej nr 2 przy ul Sulechowskiej, towarzyszyła dawno nie oglądana przy tego typu wydarzeniach feta. Ważnych powodów było kilka. Uruchomienie jednego z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju oraz pożegnanie „ojca chrzestnego” nowej jednostki st. bryg Waldemara Michałowskiego. W pewnym momencie na twarzy Waldemara Michałowskiego powił się szczery i szeroki uśmiech.

Śmieszne prezenty

 – To ja? - pytał komendant Michałowski oglądając swoją podobiznę w roli hejnalisty, zmyślnie narysowaną przez karykaturzystę Cepera, którą podarował mu prezydent Janusz Kubicki. U Cepera Michałowski jest już... generałem.

 Były komendant zielonogórskich strażaków dostał także miniaturkę auta strażackiego od senatora Roberta Dowhana.
O 14.30 część oficjalną rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego. Kolejni gości w tym min. komendant główny PSP gen. bryg. Wiesław Leśnikiewicz, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, prezydent miasta Janusz Kubicki, parlamentarzyści i strażacy gratulowali obiektu na miarę XXI wieku.
Były już komendant miejski PSP w Zielonej Górze wręczył sponsorom symboliczne statuetki na pamiątkę tego wydarzenia. Pozostało już tylko przecięcie wstęgi i poświęcenie jednostki przez biskupa diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Stefana Regmunta.

Nowoczesna siedziba

- Tamta siedziba to był dwudziesty wiek. Nowa to dwudziesty pierwszy, a nawet dwudziesty drugi. Mamy tu świetne warunki pracy i wypoczynku. Możemy się na miejscu szkolić np. w komorze dymowej, jest sauna, siłownia, kuchnia i miejsca do relaksu - zachwycał się Andrzej Jurczak, zastępca dowódcy jednostki numer 2 w Zielonej Górze.
-Najważniejsze jednak, że znacznie poprawią się zdolność szybkiego reagowania i działań ratowniczych – podkreślał również nowy komendant miejski PSP w Zielonej Górze Dariusz Mach.

- 20 lat temu, kiedy powstawała Państwowa Straż Pożarna mieliśmy w kraju 18 jednostek do uwalniania, dzisiaj mamy 18 plutonów ewakuacyjnych. To nie bywały skok cywilizacyjny. Zielonogórska placówka i całe województwo lubuskie, jest dodatkowo zupełnie wyjątkowe jeśli chodzi o programy operacyjne i ich umiejętne wykorzystanie. Otwarta dzisiaj jednostka jest doskonałym przykładem współpracy samorządów i wizytówką straży pożarnej - powiedział komendant główny PSP gen. bryg. Wiesław Leśnikiewicz

Miejsce dla 14 wozów bojowych

Przypomnimy, nowa strażnica, który stanął na ponad 1,5 hektarowej działce, podzielono na dwie części. W hali garażowej o powierzchni 1200 mkw na wyjazd może czekać 14 wozów bojowych, znalazły się również stanowiska do obsługi pojazdów. W przylegającym do hali obiekcie o kubaturze 1000 mkw, strażacy mają do dyspozycji pomieszczenia administracyjno- -szkoleniowe. W JRG nr 2 służbę pełni 35 strażaków. Obiekt budowany od 2007 roku kosztował ponad 11 mln złotych.

Krzysztof Grabowski

 

Artykuły powiązane: 

Zmiany w straży: nowy komendant i nowa placówka

Wszystko dzieje się jednocześnie! Żegnamy wieloletniego komendanta miejskich strażaków i witamy nowego. A w przyszły piątek otwarcie nowej siedziby ogniowców przy ul. Sulechowskiej.