Budujemy S3 i łącznik

21 Październik 2015
To już pewne – na początku listopada ruszą prace przy budowie drugiej nitki ekspresówki S3, na obwodnicy koło os. Pomorskiego. Przy okazji powstanie droga łącząca osiedle z węzłem północnym.

- Jak łącznik będzie gotowy, to z os. Pomorskiego na mecz w CRS dojedziemy w 3-4 minuty. Teraz potrzeba na to kilkanaście-kilkadziesiąt minut. To dla nas wielkie wydarzenie. Wszystkim życie ułatwi dobudowanie drugiej nitki obwodnicy – komentuje prezydent Janusz Kubicki. We wtorek podpisano dwie umowy: na finansowanie S3 i budowę odcinka od węzła Zielona Góra Północ do węzła Niedoradz, który liczy 13,3 km. - Kosztować będzie 194 mln zł. Wykonawcą jest firma Budimex – poinformował Przemysław Hamera, dyrektor zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prace powinny się zakończyć w pierwszym kwartale 2018 r. A kiedy się rozpoczną? – Zakładamy, że w ciągu dwóch tygodni inwestor przekaże nam plac budowy i natychmiast zabieramy się do pracy. Zaczniemy od niwelacji terenu. To jest nasz szósty kontrakt na S3 i mam nadzieję, że zakończymy pracę przed terminem, podobnie jak na dwóch poprzednich – mówił Artur Popku z Budimexu. Ta firma wybuduje również łącznik z os. Pomorskiego do Trasy Północnej. To wspólna inwestycja miasta i drogowców.

- To dobry przykład, że przy współpracy z parlamentarzystami, a w tym przypadku z poseł Bożenną Bukiewicz, można sporo problemów rozwiązać – dodał prezydent Kubicki.

Również we wtorek podpisano umowę na finansowanie budowy S3 na terenie całego województwa. - Kosztować ona będzie 1,3 mld zł. Umowa gwarantuje, że aż 700 mln zł pochodzić będzie z funduszy europejskich. Pieniądze są, można bez problemów budować – tłumaczy wiceminister infrastruktury Waldemar Sługocki. – Za kilka lat dwupasmową drogą dojedziemy nad morze i do Bolkowa na południu. Zielona Góra bardzo zyska komunikacyjnie.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki