Budujemy S3 i łącznik

21 Październik 2015
To już pewne – na początku listopada ruszą prace przy budowie drugiej nitki ekspresówki S3, na obwodnicy koło os. Pomorskiego. Przy okazji powstanie droga łącząca osiedle z węzłem północnym.

- Jak łącznik będzie gotowy, to z os. Pomorskiego na mecz w CRS dojedziemy w 3-4 minuty. Teraz potrzeba na to kilkanaście-kilkadziesiąt minut. To dla nas wielkie wydarzenie. Wszystkim życie ułatwi dobudowanie drugiej nitki obwodnicy – komentuje prezydent Janusz Kubicki. We wtorek podpisano dwie umowy: na finansowanie S3 i budowę odcinka od węzła Zielona Góra Północ do węzła Niedoradz, który liczy 13,3 km. - Kosztować będzie 194 mln zł. Wykonawcą jest firma Budimex – poinformował Przemysław Hamera, dyrektor zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prace powinny się zakończyć w pierwszym kwartale 2018 r. A kiedy się rozpoczną? – Zakładamy, że w ciągu dwóch tygodni inwestor przekaże nam plac budowy i natychmiast zabieramy się do pracy. Zaczniemy od niwelacji terenu. To jest nasz szósty kontrakt na S3 i mam nadzieję, że zakończymy pracę przed terminem, podobnie jak na dwóch poprzednich – mówił Artur Popku z Budimexu. Ta firma wybuduje również łącznik z os. Pomorskiego do Trasy Północnej. To wspólna inwestycja miasta i drogowców.

- To dobry przykład, że przy współpracy z parlamentarzystami, a w tym przypadku z poseł Bożenną Bukiewicz, można sporo problemów rozwiązać – dodał prezydent Kubicki.

Również we wtorek podpisano umowę na finansowanie budowy S3 na terenie całego województwa. - Kosztować ona będzie 1,3 mld zł. Umowa gwarantuje, że aż 700 mln zł pochodzić będzie z funduszy europejskich. Pieniądze są, można bez problemów budować – tłumaczy wiceminister infrastruktury Waldemar Sługocki. – Za kilka lat dwupasmową drogą dojedziemy nad morze i do Bolkowa na południu. Zielona Góra bardzo zyska komunikacyjnie.

(tc)