Połączenie? Zadecydują mieszkańcy!

24 Październik 2013
To było burzliwe spotkanie. – To mieszkańcy chcą sami zadecydować o tym, czy dojdzie do połączenia. Naszym obowiązkiem jest przygotowanie tego procesu. Najlepszych warunków, więc zróbmy to – kilka razy apelował prezydent Janusz Kubicki. Czy kogoś przekonał? Zobaczymy.

Po serii nieudanych spotkań, na które prawie nikt z gminy nie przychodził, w środę, w ratuszu, frekwencja dopisała. Przyszli prawie wszyscy radni z gminy i połowa z miasta.

Prezydent przedstawia

- Obchodzimy właśnie rocznicę naszych działań. Rok temu, 10 października na Uniwersytecie Zielonogórskim, przedstawiłem nasze propozycje dotyczące połączenia. Z badań wiemy, że mieszkańcy sami chcą o tym zadecydować. Nie politycy, wójt, prezydent czy radni – rozpoczął prezydent Janusz Kubicki i przez 50 minut przypominał wszystkie najważniejsze punkty oferty miasta. – Obniżymy podatki od nieruchomości. Taka uchwała pojawi się na wtorkowej sesji. Podobnie będzie z podatkiem rolnym. Zapiszemy 100 mln zł dla sołectw w Wieloletnie Prognozie Finansowej. Trwają jeszcze konsultacje w sprawie obniżenia cen biletów. Zachowamy sołectwa, OSP, sieć szkół. Chcemy, żeby nikt na połączeniu nie stracił. Rozmowy prowadzimy po partnersku, bo połączenie ma się odbyć na zasadach konsensusu społecznego. Namawiam do rozmów i dyskusji.

Wójt odpowiada

Jako pierwszy odpowiedział prezydentowi Mariusz Zalewski, wójt gminy. - Dwie wołowe skóry by nie starczyły na spisanie wszystkich problemów – mówił wójt. – Kontrakt powtarza np. ustawowe zapisy. Przykład – dowóz dzieci do szkoły – przecież to regulują przepisy. Jest tu też wiele zapisów korzystnych dla samorządów składających się z mieszkańców. Obniżenie cen biletów MZK spotka się tylko z aplauzem. Tak jak obniżenie podatków. Jednak nie chciałbym, żeby mieszkańcy miasta mieli później do nas pretensje za koszty, które ich obciążają. Nie rozumiem: jakim gwarantem Kontraktu Zielonogórskiego ma być referendum? Trzeba wymyślić formułę gwarancji. Żeby było dobrze, trzeba by połączyli się ludzie. Jestem odpowiedzialny za gminę i muszę wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Jestem gotowy do rozmowy. To mieszkańcy muszą zadecydować.

Spotkajmy się

Prezydent Kubicki, po prawie czterech godzinach dyskusji, apelował, by kontynuować spotkanie w najbliższym terminie. – Wreszcie konkretnie rozmawiamy. Przysyłajcie pytania i propozycje. Spotkajmy się i szukajmy rozwiązań – proponował.

- Ja wcale nie jestem zainteresowany, żeby z wami rozmawiać. Nie jestem zwolennikiem połączenia – odpowiedział mu Krzysztof Wołczyński, radny z Łężycy.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Warto rozmawiać o połączeniu

Dobrze, żeby referendum na temat połączenia odbyło się w mieście i w gminie w jednym terminie – zgodnie uważają wójt z prezydentem. – To uzgodnijmy termin. Wy go przegłosujcie a my się dopasujemy – zaproponował Janusz Kubicki. Odpowiedzi nie usłyszał.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki