SONDA. Czy w Ochli i Zatoniu potrzebna jest kanalizacja?

29 Czerwiec 2013
Robert Olichwer z Ochli: Szamba bardzo uprzykrzają nam życie. Żeby w XXI wieku nie było kanalizacji? To jest bardzo śmieszne. Podpisałem się na liście społecznego komitetu ds. budowy kanalizacji w Ochli i Zatoniu. Trzeba sobie przypomnieć, że gaz nam założyli, a kanalizacja przydałaby się znacznie bardziej. Zostały tylko dwie wioski, wciąż nieskanalizowane. To dla nas teraz najważniejsza sprawa.

Gabriela Wasiak z Ochli:
- Mam szambo. Na razie nie mam innej opcji. Jak słyszę mieszkańców, to zdania mają podzielone. Młodsi mieszkańcy chcą mieć nowoczesność, a starsi nie mają pieniędzy na doprowadzenie kanalizacji do swoich domów. Gdzie stare domy, tam mieszkają starsi ludzie. Gdzie nowe domy, tam mieszkają młodzi, których na wiele stać. Dla mnie nie ma problemu. Jak nie wiadomo o co chodzi, to zapewne chodzi o pieniądze.

Daniela Zielonka z Ochli:
- Chciałabym, by była kanalizacja i myślę, że wielu mieszkańców myśli podobnie. Co niektórzy porobili sobie szamba ekologiczne, ale większość czeka. Na zebraniach mówi się różnie, raz, że kanalizacja będzie, raz, że nie będzie. Trudno się zdecydować: czekać czy robić te szamba ekologiczne? Wiele wsi, nawet te położone dalej od Zielonej Góry, mają już kanalizację, a Ochla jest blisko i nie ma.

Aneta Krakowiak z Zatonia:
- Słyszałam o powstaniu komitetu ds. powstania kanalizacji w Ochli i Zatoniu. Jestem za skanalizowaniem naszej miejscowości i jestem pewna, że 90 procent mieszkańców jest także za wybudowaniem kanalizacji. Czy ja będę miała na to wpływ, tego nie wiem. Jeśli będzie jakieś referendum, na pewno będę na tak.

Jan Dybek z Zatonia:
- Nie mam kanalizacji, bo tu, w Zatoniu, nikt jej nie ma. A jest już najwyższy czas, by była w końcu zrobiona. To powinno być załatwione już dawno. Każdy ma szambo i, niestety, wywózka nieczystości, to są wysokie koszta. Miesięcznie wychodzi nam cztery kubiki, za co płacimy 200 złotych.

Wioleta Andrynowska z Zatonia:
- Obecnie sytuacja jest taka, że każdy musi indywidualnie opróżniać szambo. Zamawiamy beczkowóz, przyjeżdża firma i zabiera beczkę. Taka operacja kosztuje nas 220 zł. Dwa razy w miesiącu. Wybieranie szamba to coś strasznego. I jeszcze sporo kosztuje. Powołanie społecznego komitetu jest jak najbardziej zasadne.

(kg)

Artykuły powiązane: 

Kłaść te rury w Ochli i Zatoniu, czy też nie?

Czy w Ochli i Zatoniu potrzebna jest kanalizacja? Blisko tysiąc mieszkańców tych wsi uważa, że tak. – Rozumiem, że taka jest wola społeczna, ale czy taka jest też rzeczywista potrzeba? – pytał wójt na ostatniej sesji rady gminy.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki