Miasto daje uniwersytetowi 5 mln zł

27 Maj 2013
- Wspólnie z panią marszałek i rektorem uniwersytetu walczymy, by powstawał i rozwijał się Park Naukowo – Technologiczny, trochę jak trzej muszkieterowie – żartował prezydent Janusz Kubicki.

W poniedziałek podpisano umowę miedzy miastem Zielona Góra, a Uniwersytetem Zielonogórskim, w sprawie przekazania 4 miliony 900 tysięcy złotych na dofinansowanie Parku Naukowo-Technologicznego. To połowa wkładu własnego, jaki miasto przekazuje na tę inwestycję. 

- Dla uczelni to bardzo ważna część pieniędzy, które teraz otrzymujemy. Dzięki miastu i pieniądzom marszałka, można stworzyć takie warunki, które przyciągną zespoły naukowców. Mamy aspiracje, by w naszym Parku Naukowo – Technologicznym powstawało wiele prac dyplomowych i doktorskich – podkreślił rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński.

Znaczenie Lubuskiego Parku Naukowo – Technologicznego dla Zielonej Góry i regionu lubuskiego podkreślał także prezydent Janusz Kubicki.

- To porozumienie zawiera nie tylko ważne informację dla naukowców, ale również dla  przedsiębiorców. Jednym z obiektów, który jest budowany na terenie Parku jest Inkubator Przedsiębiorczości, z którego jestem przekonany będą wykluwać się nowe, młode firmy. Inwestycje na uniwersytecie są dla nas jednym z  priorytetów. Walczymy wspólnie z panią marszałek i rektorem uniwersytetu, trochę jak trzej muszkieterowie by Park Naukowo - Technologiczny powstawał i się rozwijał – żartował prezydent Janusz Kubicki. - Jestem przekonany, że Park Technologiczny będzie sukcesem. Są już pierwsi przedsiębiorcy i sądzę, że będą kolejni, a cała inwestycja będzie wpływała na rozwój województwa lubuskiego – dodał Kubicki.

Wkład miasta to 15 procent całego zadania. Większość pieniędzy, bo aż 85 procent pochodzi z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- To najważniejsza inwestycja w ramach LRPO, o czym świadczy nie tylko kwota ale także zakres zadań realizowanych od 5 lat. Już powstało centrum logistyczne, w trakcie budowy są kolejne instytuty m.in., Budownictwa Zrównoważonego i Energetyki, Centrum Technologii dla Zdrowia, Centrum Technologii Informatycznych. Otworzyliśmy niedawno obwodnicę Nowego Kisielina.  Nie ma drugiego takiego projektu, który daje takie gwarancję realizacji nowych zadań w kolejnej perspektywie unijnej. Jak mówią przedsiębiorcy, pieniądze są w banku, ale liczy się pomysł i takiego, inteligentnego rozwoju właśnie chcemy – powiedziała marszałek województwa Elżbieta Polak.

Władze miasta liczą na to, że jeszcze pod koniec roku nastąpi otwarcie kompleksu, który pozwoli przyciągnąć nowych inwestorów.

-  Dzięki pieniądzom, które miasto przekazuje na cześć wkładu własnego uczelni, będzie można szybko dokończyć budowę Parku Naukowo Technologicznego, wraz z uzbrojeniem. Sądzimy, że w listopadzie, lub grudniu pojawią się inwestorzy – powiedział wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk.

4, 9 mln złotych to połowa wkładu własnego, jaki miasto przekazuje na tę inwestycję. Całość inwestycji to około 113 mln zł.   

(KG)

Artykuły powiązane: 

Jak miasto buduje park w Nowym Kisielinie

Zbudowana właśnie obwodnica to nie koniec inwestycji drogowych na obrzeżach Nowego Kisielina. – Chcemy budować drogi, peron kolejowy i uzbrojenie terenu, za 12 mln zł – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

Budowa parku to była trudna decyzja

Miasto od lat sporo inwestuje na terenie gminy. - Najważniejszy jest park w Nowym Kisielinie. Bez nas by nie powstał - mówi prezydent Janusz Kubicki.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki