Laboratoria w Nowym Kisielinie są już gotowe

17 Marzec 2014
Do końca tego półrocza ma być wyłoniona spółka, która będzie zarządzać uniwersytecką częścią parku w Nowym Kisielinie.

- Zainwestowaliśmy tutaj ok. 20 mln zł, łącznie z obwodnicą. Te pieniądze muszą zaowocować dla całego regionu lubuskiego – podczas konferencji prasowej mówiła marszałek Elżbieta Polak, która w poniedziałek spotkała się z przedstawicielami Uniwersytetu Zielonogórskiego odpowiedzialnymi za rozwój parku naukowego w Nowym Kisielinie.

To największe przedsięwzięcie gospodarcze w regionie. Tereny w Nowym Kisielinie dzielą się na dwie części. Gospodarczą i naukową. Gospodarcza, to Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, w większości objęty strefą ekonomiczną gdzie szykowane są tereny inwestycyjne pod budowę fabryk. Na razie działa tutaj pierwszy inwestor – firma Darstal. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na dalsze uzbrojenie tego terenu.

Część naukowa to Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Budynki, które go tworzą są już gotowe. Teraz trzeba je tak wykorzystać, by jak najlepiej wykorzystać połączenie nauki z biznesem. Temu właśnie poświęcone było poniedziałkowe spotkanie.

- Innowacyjna gospodarka to najważniejszy priorytet w tej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Będą na to pieniądze – tłumaczyła marszałek Polak. - Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać odpowiednie granty na badania, które będą realizowane w uniwersyteckich laboratoriach działających w Nowym Kisielinie.

Kiedy zaczną funkcjonować?

- Wiadomo ktoś tym majątkiem musi zarządzać. Zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami musi być powołana spółka prawa handlowego, która będzie prowadzić park – tłumaczył prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju UZ. – Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty do końca pierwszej połowy tego roku. Inkubator przedsiębiorczość powinien wcześniej zacząć funkcjonować.

- Planujemy umożliwić przedsiębiorcom ułatwić dostęp do laboratoriów i sprzętu badawczego w skali niespotykanej do tej pory w regionie – mówił dr Wojciech Zając z Centrum Technologii Informatycznych.

W kisielińskim Parku powstały Centrum Innowacji Technologie dla Zdrowia Człowieka, Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii, Centrum Technologii Informatycznych, Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UZ.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Kolejna inwestycja miasta w gminie

15 mln zł kosztować będzie kolejny etap uzbrojenia Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. We wtorek firma Müsing podpisała umowę na wykonanie prac. Ma czas do stycznia przyszłego roku.

Darstal pracuje na trzy zmiany

Pierwsza fabryka w Nowym Kisielinie pracuje pełną parą. – Miejsce okazało się dla nas szczęśliwe – uśmiecha się prezes Darstalu Henryk Dudziak.

Kolejny inwestor zbuduje magazyn

W czwartek, firma BWK Logistic podpisała umowę na kupno działki w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki