Laboratoria w Nowym Kisielinie są już gotowe

17 Marzec 2014
Do końca tego półrocza ma być wyłoniona spółka, która będzie zarządzać uniwersytecką częścią parku w Nowym Kisielinie.

- Zainwestowaliśmy tutaj ok. 20 mln zł, łącznie z obwodnicą. Te pieniądze muszą zaowocować dla całego regionu lubuskiego – podczas konferencji prasowej mówiła marszałek Elżbieta Polak, która w poniedziałek spotkała się z przedstawicielami Uniwersytetu Zielonogórskiego odpowiedzialnymi za rozwój parku naukowego w Nowym Kisielinie.

To największe przedsięwzięcie gospodarcze w regionie. Tereny w Nowym Kisielinie dzielą się na dwie części. Gospodarczą i naukową. Gospodarcza, to Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, w większości objęty strefą ekonomiczną gdzie szykowane są tereny inwestycyjne pod budowę fabryk. Na razie działa tutaj pierwszy inwestor – firma Darstal. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na dalsze uzbrojenie tego terenu.

Część naukowa to Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Budynki, które go tworzą są już gotowe. Teraz trzeba je tak wykorzystać, by jak najlepiej wykorzystać połączenie nauki z biznesem. Temu właśnie poświęcone było poniedziałkowe spotkanie.

- Innowacyjna gospodarka to najważniejszy priorytet w tej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Będą na to pieniądze – tłumaczyła marszałek Polak. - Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać odpowiednie granty na badania, które będą realizowane w uniwersyteckich laboratoriach działających w Nowym Kisielinie.

Kiedy zaczną funkcjonować?

- Wiadomo ktoś tym majątkiem musi zarządzać. Zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami musi być powołana spółka prawa handlowego, która będzie prowadzić park – tłumaczył prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju UZ. – Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty do końca pierwszej połowy tego roku. Inkubator przedsiębiorczość powinien wcześniej zacząć funkcjonować.

- Planujemy umożliwić przedsiębiorcom ułatwić dostęp do laboratoriów i sprzętu badawczego w skali niespotykanej do tej pory w regionie – mówił dr Wojciech Zając z Centrum Technologii Informatycznych.

W kisielińskim Parku powstały Centrum Innowacji Technologie dla Zdrowia Człowieka, Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii, Centrum Technologii Informatycznych, Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UZ.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Kolejna inwestycja miasta w gminie

15 mln zł kosztować będzie kolejny etap uzbrojenia Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. We wtorek firma Müsing podpisała umowę na wykonanie prac. Ma czas do stycznia przyszłego roku.

Darstal pracuje na trzy zmiany

Pierwsza fabryka w Nowym Kisielinie pracuje pełną parą. – Miejsce okazało się dla nas szczęśliwe – uśmiecha się prezes Darstalu Henryk Dudziak.

Kolejny inwestor zbuduje magazyn

W czwartek, firma BWK Logistic podpisała umowę na kupno działki w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie.