Laboratoria pną się w górę

22 luty 2013
Co tam budują? Jakaś nowa fabryka? Nie! To Uniwersytet Zielonogórski. Dzięki uruchomionej w zeszłym tygodniu obwodnicy Nowego Kisielina każdy może obserwować, jak powstają nowe obiekty. Za 69 mln zł.

- Co pewien czas, jak przychodzę na cmentarz, to spoglądam sobie, co oni tutaj robią – pan Józef z Nowego Kisielina obserwuje robotników uwijających się na budowie. Ciekawe, co tutaj będzie. I ilu ludzi znajdzie tutaj pracę i od kiedy?
Chyba niewielu.

- Do pierwszego budynku pracownicy powinni zacząć się wprowadzać pod koniec wakacji – mówi prof. Tadeusz Kuczyński, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Większość z nich czas dzielić będzie pomiędzy pracę dydaktyczną i naukową w mieście, a badania laboratoryjne w Nowym Kisielinie.
Większości zielonogórzan park w Nowym Kisielinie kojarzy się z Lubuskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym i nadzieją na nowe miejsca pracy. Tutaj znajdują się 123 hektary terenów inwestycyjnych, objętych specjalną strefą ekonomiczną.

- Jestem przekonany, że będzie to koło zamachowe gospodarki naszego regionu. I będą tutaj inwestorzy. Cały czas powstaje niezbędna infrastruktura. To tylko kwestia czasu – zapewnia prezydent Janusz Kubicki. A czemu prezydent tak chętnie wypowiada się na temat inwestycji na terenie gminy? Bo to miasto jest właścicielem 72 hektarów gruntów inwestycyjnych i motorem napędowym parku.

Park uczelni

My dzisiaj jednak nie będziemy mówić o terenach inwestycyjnych (o tym za tydzień). Bo park w Nowym Kisielinie składa się z dwóch części – terenów inwestycyjnych i uczelnianego Parku Naukowo-Technologicznego UZ. I to właśnie pnące się w górę budynki uniwersyteckie widzimy, jadąc nową obwodnicą (koło skrzyżowania z ul. Syrkiewicza).

- To największa tego typu inwestycja w województwie, finansowana z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – mówiła podczas otwarcia obwodnicy marszałek Elżbieta Polak. Całość: drogi, uzbrojenie terenów i uniwersyteckie budynki to koszt ponad 120 mln zł.
Dziś widać już pierwsze efekty. Jadąc drogą dokładnie widzimy, jak z dnia na dzień rosną budowane laboratoria. Równolegle powstają cztery budynki (opis obok).

- Całość wraz z drogami, parkingami, zagospodarowaniem terenu powinna być gotowa do końca roku. Same budynki trochę wcześniej – wyjaśnia rektor Kuczyński. – To będzie wizytówka parku. Gotowa droga i laboratoria powinny być bardzo przekonywujące dla potencjalnych inwestorów. Estetyka jest bardzo ważna.
Rektora bardzo interesują tereny inwestycyjne, bo uniwersytet jest właścicielem części tych gruntów. – 15 hektarów chce kupić Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Transakcję musi zatwierdzić walne zgromadzenie, które jest zaplanowane na czerwiec – dodaje prof. Kuczyński.

Tu bedzie nauka

Pomysł na funkcjonowanie całości jest bardzo prosty. W uniwersyteckich laboratoriach prowadzone będą badania, które później znajdą zastosowanie w firmach powstających po drugiej stronie drogi. – Będziemy współpracować z naukowcami z całej Polski – zapowiada prof. Kuczyński. – Nie popełniliśmy błędu innych parków w Polsce i nie mamy kompletnie wyposażonych laboratoriów. To się będzie zmieniać w zależności od potrzeb. Zwłaszcza, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej będzie kładziony duży nacisk na transfer wiedzy do gospodarki. Będą pieniądze na sprzęt.

W parku bardzo istotne będzie nwspomaganie tworzenia nowych firm. – Dlatego czwarty powstający budynek to inkubator przedsiębiorczości. Oprócz tego, w pozostałych budynkach laboratoryjnych, również będą pomieszczenia inkubatora – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – Będą tu funkcjonowały powstające nowe firmy, związane z prowadzonymi badaniami.

Każda będzie miała własne opomiarowanie mediów i będzie mogła funkcjonować tam przez pięć lat. Park będzie oferował doradztwo finansowe i księgowe. Czynsz będzie niski a ewentualny deficyt w funkcjonowaniu parku pokryje miasto.
- Po pięciu latach będzie wiadomo, czy firma się sprawdziła. Wtedy właściciel będzie mógł zainwestować w strefie ekonomicznej po drugiej stronie drogi – dodaje Kaliszuk. – Dlatego nie chcemy sprzedawać wszystkich gruntów, lecz mieć rezerwę dla firm powstałych w inkubatorze.
- Mamy już dobre doświadczenia z inkubatorem akademickim – dodaj prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju. – Powstało w nim sporo firm, które z powodzeniem działają na rynku. W inkubatorze w Nowym Kisielinie będzie miejsce dla kilkudziesięciu firm.

Tomasz Czyżniewski
T.Cyzniewski@LZG24.com.pl

PLAN SYTUACYLNY  LUBUSKIEGO PARKU PRZEMYSŁOWO TECHNOLOGICZNEGO
(materiały Uniwersytetu Zielonogórskiego)

A – BUDYNKI UNIWERSYTECKIE
(kolejność od skrzyżowania)

- Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Rozwoju
- Centrum Innowacji Technologie dla Zdrowia Człowieka
- Centrum Technologii Informatycznych
- Inkubator Przedsiębiorczości

B – TERENY INWESTYCYJNE
Tereny należące do miasta, na których działki kupili pierwsi inwestorzy: firma Darstal (zajmująca się obróbką elementów wiatraków energetycznych) i LUG (producent oświetlenia).

C – TERENY INWESTYCYJNE
Właścicielami gruntów jest miasto i uniwersytet. Objęte są specjalną strefą ekonomiczną.

D – TERENY MIESZKANIOWE
Około 20 hektarów, które będą przeznaczone pod jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe.

E – FARMY FOTOWOLTANICZNE
Farmy fotowoltaniczne zajmują się produkcją prądu z energii słonecznej. Powstała w Nowym Kisielinie farma byłaby spółką uniwersytetu (uczelnia stuprocentowym właścicielem). – Brak ustawy wstrzymał przedsięwzięcie. Czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia prawne – tłumaczy rektor Kuczyński. – Mamy wstępną akceptację Enei na odbiór 8 MG energii.
Żeby wyprodukować tyle prądu, ogniwa muszą zająć ok. 15 hektarów terenu. Farma ulokuje się w dwóch miejscach. Mniejsza część (5 hektarów) zostanie zbudowana wzdłuż torów, większa (10 hektarów) po drugiej stronie parku od strony Droszkowa, nieopodal ronda kończącego obwodnicę.

F – OBWODNICA NOWEGO KISIELINA
Droga kosztowała ok. 39 mln zł. Miasto dołożyło do jej budowy 1,5 mln zł.

G -INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Kolejny budynek inkubatora planowany do budowy po 2015 r.

Artykuły powiązane: 

Jedziemy! Obwodnica Nowego Kisielina otwarta!

Musicie to zobaczyć! Od 13.00 można już jeździć nową drogą, pozwalającą ominąć Stary i Nowy Kisielin. To największa inwestycja drogowa w rejonie Zielonej Góry.

Jak wójt z prezydentem drogę budowali...

Na tę uroczystość radny przyniósł specjalne złote nożyczki. – Takich w mieście nie macie – mówił do prezydenta. Wójt nożyczki chwycił i wspólnie zabrali się za przecinanie wstęgi.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki