Jedziemy! Obwodnica Nowego Kisielina otwarta!

11 luty 2013
Musicie to zobaczyć! Od 13.00 można już jeździć nową drogą, pozwalającą ominąć Stary i Nowy Kisielin. To największa inwestycja drogowa w rejonie Zielonej Góry.

I nie tylko największa, ale również najważniejsza.  W końcu prowadzi do budowanego Lubuskiego Parku Przemysłowo Technologicznego, wielkiej nadziei na inwestorów i nowe miejsca pracy. To park, korzystający ze wsparcia stawianych właśnie uniwersyteckich laboratoriów ma by motorem napędowym regionu.  Czy będzie?
- Oczywiście, że będzie. Pojawią się tutaj inwestorzy. Czy jeszcze kilka lat temu ktokolwiek myślał, że powstanie ta droga? – zachwyca się prof. Czesław Osękowski, były rektor, jeden z inicjatorów powstania parku.  Otwiera drzwi swojej toyoty pytając: - Jedziemy?
Oczywiście jedziemy! Zobacz film.

Zanim jednak mogliśmy ruszyć w podróż nową drogą trzeba było przeciąć wstęgę. W końcu takie otwarcie nie może się obyć bez uroczystości. Podobnego stania byli zielonogórscy parlamentarzyści, którzy prawie w komplecie stawili się w Nowym Kisielinie (zabrakło tylko posła Bogusława Wontora, a senator Robert Dowhan lekko się spóźnił).
- Widać, że to bardzo ważna inwestycja – żartobliwie komentowała marszałek Elżbieta Polak, patrząc na obecnych. I zaraz dodała sentencję, którą wcześniej użyła na spotkaniu ze stypendystami: Szkoda czasu, żeby tracić czas.

I rzeczywiście nie traciła czasu błyskawicznie przypominając najważniejsze fakty.  Województwo wydało w ostatnich latach na inwestycje drogowe ponad 500 mln zł (z tego ponad 370 mln zł pochodziło z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego).
Obwodnica Nowego Kisielina kosztowała 39,7 mln zł (z LRPO 32,7 mln zł). Miasto dołożyło do inwestycji 1,5 mln zł.
A przecież droga to nie wszystko. Równolegle powstaje Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Budynki laboratoriów dosłownie rosną w oczach.
- Oddanie tej drogi ma zasadnicze znaczenie. Widać jak zaczyna tętnić tutaj życie. Celem jest zwiększenie innowacyjności regionu – mówił rektor prof. Tadeusz Kuczyński.

Nie był ostatnim zabierającym głos. Rolnik z Nowego Kisielina, Kazimierz Herian, dopytywał się kiedy otrzyma pieniądze za ziemię wykupioną pod budowaną drogę?
- Cały czas trwają rozliczenia. Nie mogliśmy z tego powodu  wstrzymać otwarcie drogi. Na pewno otrzyma pan należne pieniądze – odpowiadała marszałek Polak.
W końcu wszyscy zebrali się tuż przy wstędze przeciągniętej przez jeden pas jezdni. Biskup Stefan Regmunt drogę poświęcił, życząc by nie było tutaj wypadków i kilkanaście osób zgodnie wzięło się za cięcie szarfy (prezydent Janusz Kubicki i wójt Mariusz Zalewski cięli ramię, w ramię).
I samochody mgły już jechać. Te pierwsze musiały się jednak zatrzymać. – Z okazji otwarcia obwodnicy Nowego Kisielina, chciałabym wręczyć państwu prezent – marszałek Polak wręczała kierowcom duży pakunek.
- Co jest w środku? – zapytaliśmy.
- Wieszak samochodowy. Z logiem województwa – odpowiadała marszałek Polak.
Ostatnia paczka trafiła w ręce Kazimierza Heriana.
- Rozmawiał  pan z dyrektorem, umówiliście się na spotkanie – dopytywała się marszałek.
- Tak. Ale ja tam politykom nie wierzę – odpowiedział rolnik, ale nie unikał zdjęć z Elżbietą Polak.

Politycy się rozjechali, często robiąc rundkę z ronda do ronda. Teraz trasa jest już dostępna dla kierowców. Sprawdźcie sami.
- To bardzo droga dla gminy. Bardzo odciąży Stary i Nowy Kisielin – komentował wójt Zalewski.
- Wierzę, że w przyszłości będzie ona prowadzić do mostu w Milsku i Odra nie będzie tak bardzo dzielić naszego województwa – dodał prezydent Kubicki.

Tomasz Czyżniewski
T.Czyzniewski@Lzg24.com.pl

 

Artykuły powiązane: 

W poniedziałek otwarcie obwodnicy Nowego Kisielina

Nareszcie! Na ten moment z utęsknieniem czekało wielu mieszkańców. Głównie zmotoryzowanych. W poniedziałek po południu największa inwestycja drogowa w okolicach Zielonej Góry będzie dostępna dla kierowców.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki