W poniedziałek otwarcie obwodnicy Nowego Kisielina

11 luty 2013
Nareszcie! Na ten moment z utęsknieniem czekało wielu mieszkańców. Głównie zmotoryzowanych. W poniedziałek po południu największa inwestycja drogowa w okolicach Zielonej Góry będzie dostępna dla kierowców.

- Żona mówi, że ja i tak niespotykanie cierpliwy jestem, bo ona to już dawno przesunęłaby betonowe słupy, które strzegą wjazdu na nieczynną obwodnicę – śmieje się pan Dariusz, który codziennie kursuje samochodem, z domu w Droszkowie do pracy w Zielonej Górze. Po drodze musi jechać przez Nowy i Stary Kisielin. – A to bardzo wydłuża czas jazdy. Dlatego spoglądam tęsknym okiem na znaki zakazujące wjazdu na obwodnicę. I czekam na moment, kiedy będę mógł pomknąć nową drogą - przyznaje.

Cierpliwość pana Dariusza, jak i wielu innych zmotoryzowanych mieszkańców okolicy zostanie wynagrodzona. Na poniedziałek, 11 lutego, zapowiedziano oficjalne otwarcie drogi. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.30 na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, w „Starej Wilii” przy ul Syrkiewicza 6.

Obwodnica Nowego Kisielina to największa inwestycja drogowa w okolicach Zielonej Góry. Umożliwia swobodny dojazd do budowanego Lubuskiego Parku  Przemysłowo-Technologicznego, w którym jest 126,8 hektarów terenów inwestycyjnych objętych specjalną strefą ekonomiczną. Chociaż park znajduje się na terenie gminy, to motorem napędowym przedsięwzięcia jest miasto Zielona Góra, które jest właścicielem 70 hektarów terenów inwestycyjnych.

Park powstaje przy wsparciu finansowym marszałka. Droga, która kosztowała 39,7 mln zł była finansowana z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie 32,7 mln zł. Miasto dołożyło do inwestycji 1,5 mln zł.

(dsp)