Kontrakt Zielonogórski trafi pod strzechy

5 Wrzesień 2013
100 mln zł dla sołectw, niższe podatki, tańsze autobusy – to oferta dla mieszkańców gminy zapisana w Kontrakcie Zielonogórskim. Będzie można się z nim zapoznać podczas Winobrania.

- Przed wejściem do ratusza ustawimy specjalne stoisko – informuje prof. Czesław Osękowski, szef zespołu ds. połączenia miasta z gminą. – Chcemy porozmawiać z mieszkańcami o tym projekcie. Do dyspozycji będzie specjalne wydawnictwo, w którym przedstawiamy założenia Kontraktu Zielonogórskiego, list od prezydenta, sposób podziału 100 mln zł z Funduszu Integracyjnego i tegoroczne inwestycje w sołectwach.

- Jesteśmy ciekawi opinii mieszkańców na temat Kontraktu Zielonogórskiego, który będzie podstawą do referendum. To ostatni moment do zgłaszania uwag – dodaje prezydent Janusz Kubicki.

W dokumencie znajdują się wszystkie dotychczasowe obietnice, które składał prezydent Kubicki.

* Za zgodne połączenie miasta i gminy minister finansów w ciągu pięciu lat przekaże nam ok. 100 mln zł. Wszystkie one trafią do sołectw. To mieszkańcy zadecydują, jak je wydać.

* W połączonym samorządzie obciążenia podatkowe zostaną dostosowane do niższych stawek funkcjonujących w mieście lub gminie. Wybrany zostanie wariant tańszy. To rozwiązanie korzystne dla wszystkich mieszkańców. Przed tygodniem prezydent Kubicki zapowiedział, że taki projekt już teraz przedstawi miejskim radnym.

* Obowiązywać będzie jedna taryfa w MZK, czyli stanieją bilety autobusowe dla mieszkańców gminy.

* Stowarzyszenia, związki sportowe i organizacje społeczne będą finansowane przynajmniej na takim samym poziomie, jak obecnie.

* Sieć szkół pozostanie bez zmian.

* Miasto sfinansuje wkład własny na budowę kanalizacji w Ochli.

To tylko niektóre zobowiązania. Cały Kontrakt Zielonogórski dostępny będzie na stoisku przy ratuszu oraz na stronie internetowej www.Lzg24.pl.

- Po połączeniu chcemy wyrównać różnice pomiędzy mniejszymi i większymi sołectwami. Dlatego chcemy, żeby dziewięć najmniejszych miejscowości, w ramach Funduszu Integracyjnego, w ciągu pięciu lat dodatkowo otrzymało po ok. 1,1 mln zł. – dodaje prof. Osękowski.

Stoisko informacyjne będzie czynne przez całe Winobranie. A w poniedziałek prezydent zaprasza radnych z gminy i miasta na spotkanie dotyczące Kontraktu. Chce się też spotkać m.in. z sołtysami i strażakami. – Ciekaw jestem ich opinii. Czy trzeba jeszcze coś dołożyć do Kontraktu – tłumaczy J. Kubicki.

Natomiast zaraz po Winobraniu do każdego mieszkania w gminie zapukają emisariusze prezydenta, którzy wszystkim dostarczą Kontrakt Zielonogórski.

Połączenie zyska też rangę międzynarodową. Podczas Forum Miast Bliźniaczych, w przyszły piątek, samorządowcy z miast współpracujących z Zieloną Górą opowiadać będą o tym, jak u nich zmieniano granice administracyjne samorządów. Tak się działo np. w pobliskim Cottbus.

(tc)


Podczas Winobrania o połączeniu

Wszystkich zainteresowanych połączeniem miasta z gminą, zapraszamy do punktu informacyjnego urzędu miasta. Znajdziecie nas przy ratuszu, obok Domku Winiarza. Będziemy tam od 7 do 13 września, w godz. 11.00-19.00.
Dodatkowo, od poniedziałku, 9 września, do piątku, 13 września, w godz. 17.00-18.00 zaplanowaliśmy spotkania. W poniedziałek z pracownikami biura analiz i rozwoju urzędu miasta, we wtorek z prof. Czesławem Osękowskim, szefem zespołu ds. połączenia miasta z gminą, w środę i czwartek z członkami zespołu ds. połączenia miasta z gminą, w piątek z dziennikarzami „Łącznika Zielonogórskiego”.


 

Załączniki: 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki