Kontrakt Zielonogórski trafi pod strzechy

5 Wrzesień 2013
100 mln zł dla sołectw, niższe podatki, tańsze autobusy – to oferta dla mieszkańców gminy zapisana w Kontrakcie Zielonogórskim. Będzie można się z nim zapoznać podczas Winobrania.

- Przed wejściem do ratusza ustawimy specjalne stoisko – informuje prof. Czesław Osękowski, szef zespołu ds. połączenia miasta z gminą. – Chcemy porozmawiać z mieszkańcami o tym projekcie. Do dyspozycji będzie specjalne wydawnictwo, w którym przedstawiamy założenia Kontraktu Zielonogórskiego, list od prezydenta, sposób podziału 100 mln zł z Funduszu Integracyjnego i tegoroczne inwestycje w sołectwach.

- Jesteśmy ciekawi opinii mieszkańców na temat Kontraktu Zielonogórskiego, który będzie podstawą do referendum. To ostatni moment do zgłaszania uwag – dodaje prezydent Janusz Kubicki.

W dokumencie znajdują się wszystkie dotychczasowe obietnice, które składał prezydent Kubicki.

* Za zgodne połączenie miasta i gminy minister finansów w ciągu pięciu lat przekaże nam ok. 100 mln zł. Wszystkie one trafią do sołectw. To mieszkańcy zadecydują, jak je wydać.

* W połączonym samorządzie obciążenia podatkowe zostaną dostosowane do niższych stawek funkcjonujących w mieście lub gminie. Wybrany zostanie wariant tańszy. To rozwiązanie korzystne dla wszystkich mieszkańców. Przed tygodniem prezydent Kubicki zapowiedział, że taki projekt już teraz przedstawi miejskim radnym.

* Obowiązywać będzie jedna taryfa w MZK, czyli stanieją bilety autobusowe dla mieszkańców gminy.

* Stowarzyszenia, związki sportowe i organizacje społeczne będą finansowane przynajmniej na takim samym poziomie, jak obecnie.

* Sieć szkół pozostanie bez zmian.

* Miasto sfinansuje wkład własny na budowę kanalizacji w Ochli.

To tylko niektóre zobowiązania. Cały Kontrakt Zielonogórski dostępny będzie na stoisku przy ratuszu oraz na stronie internetowej www.Lzg24.pl.

- Po połączeniu chcemy wyrównać różnice pomiędzy mniejszymi i większymi sołectwami. Dlatego chcemy, żeby dziewięć najmniejszych miejscowości, w ramach Funduszu Integracyjnego, w ciągu pięciu lat dodatkowo otrzymało po ok. 1,1 mln zł. – dodaje prof. Osękowski.

Stoisko informacyjne będzie czynne przez całe Winobranie. A w poniedziałek prezydent zaprasza radnych z gminy i miasta na spotkanie dotyczące Kontraktu. Chce się też spotkać m.in. z sołtysami i strażakami. – Ciekaw jestem ich opinii. Czy trzeba jeszcze coś dołożyć do Kontraktu – tłumaczy J. Kubicki.

Natomiast zaraz po Winobraniu do każdego mieszkania w gminie zapukają emisariusze prezydenta, którzy wszystkim dostarczą Kontrakt Zielonogórski.

Połączenie zyska też rangę międzynarodową. Podczas Forum Miast Bliźniaczych, w przyszły piątek, samorządowcy z miast współpracujących z Zieloną Górą opowiadać będą o tym, jak u nich zmieniano granice administracyjne samorządów. Tak się działo np. w pobliskim Cottbus.

(tc)


Podczas Winobrania o połączeniu

Wszystkich zainteresowanych połączeniem miasta z gminą, zapraszamy do punktu informacyjnego urzędu miasta. Znajdziecie nas przy ratuszu, obok Domku Winiarza. Będziemy tam od 7 do 13 września, w godz. 11.00-19.00.
Dodatkowo, od poniedziałku, 9 września, do piątku, 13 września, w godz. 17.00-18.00 zaplanowaliśmy spotkania. W poniedziałek z pracownikami biura analiz i rozwoju urzędu miasta, we wtorek z prof. Czesławem Osękowskim, szefem zespołu ds. połączenia miasta z gminą, w środę i czwartek z członkami zespołu ds. połączenia miasta z gminą, w piątek z dziennikarzami „Łącznika Zielonogórskiego”.


 

Załączniki: